rozwińzwiń

Węzeł gordyjski oraz inne pisma rozproszone 1948-1998. Tom 1-2

Okładka książki Węzeł gordyjski oraz inne pisma rozproszone 1948-1998. Tom 1-2 Zbigniew Herbert
Okładka książki Węzeł gordyjski oraz inne pisma rozproszone 1948-1998. Tom 1-2
Zbigniew Herbert Wydawnictwo: Więź literatura piękna
404 str. 6 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Więź
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
404
Czas czytania
6 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360356524
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pisanie to bardzo bolesna przyjemność. Listy 1951-1967 Zbigniew Herbert, Henryk Święcicki
Ocena 7,8
Pisanie to bar... Zbigniew Herbert, H...
Okładka książki Twórczość 4/2020 Leszek Bugajski, Andrzej Busza, Zbigniew Herbert, Mateusz Pieniążek, Piotr Prachnio, Redakcja miesięcznika Twórczość, Leszek Siemiński, Xawery Stańczyk, Julian Stryjkowski
Ocena 7,0
Twórczość 4/2020 Leszek Bugajski, An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
868
329

Na półkach: , ,

Publikacja, na którą składają się zebrane i nigdy wcześniej niewydane w formie książkowej teksty Herberta, niektóre bardzo wczesne, jeszcze sprzed poetyckiego debiutu. Pięć działów obejmuje: małe formy prozatorskie, teksty o sztuce, literaturze, teatrze oraz publicystykę około-polityczną. To spotykanie z Herbertem mniej oczywistym, zanurzonym nie tylko w przeszłości i mitach, ale też w chaotycznym żywiole współczesności.

Jednym z obszerniej przedstawionych tematów tomu jest malarstwo. Szczególnie ciekawe są teksty dotyczące malarstwa XX-wiecznego. Te wczesne relacje z wystaw i sylwetki malarzy pisane w latach 50. ukazują ciągłe szlifowanie stylu, a także wyrabianie smaku i trenowanie oka. Jawi się tu Herbert jako przenikliwy pochłaniacz obrazów, zainteresowany i doceniający nowoczesne polskie malarstwo (Jarema, Dominik, Potworowski, Eibisch),o dość wyraźnych antypatiach (surrealiści),między wierszami dworujący sobie z socrealizmu, ale jednocześnie będący w stanie uczciwie docenić techniczną biegłość malarskich stachanowców. Widać też fluktuacje gustu, niekiedy też dość skrajne rewidowanie opinii (np. o Tchórzewskim). Wielka szkoda, że później Herbert praktycznie przestał pisać o współczesnym malarstwie.

W tekstach o literaturze jawi się z kolei jako uważny czytelnik poezji cudzej i zanim przemówił własnym głosem z dużą uwagą wsłuchiwał się w inne poetyckie dykcje. Trafiają się tu też perły jak apokryficzny „Głos” (o Petrarce),który poziomem nie ustępuje słynnym esejom. Są tu interesujące ciekawostki jak fragment nieukończonej (a raczej: zaczętej) powieści.

Teksty są niezwykle różnorodne (rozpięte od literatury do publicystki),dlatego całościowo traktuję „Węzeł gordyjski” przede wszystkim jako świadectwo wielkiej intelektualnej żywotności i pracy. Pracy, która (oficjalnie zamknięta w skromnych rozmiarach dziewięciu tomów poetyckich, pięciu dramatów i trzech ukończonych książek eseistycznych) była prócz wielkiej wrażliwości i inteligencji, efektem niezliczonych lektur, ustawicznego wytężonego wysiłku przyswajania i przepracowywania dokonań kultury oraz naprawdę niewyczerpanej ciekawości świata.

Publikacja, na którą składają się zebrane i nigdy wcześniej niewydane w formie książkowej teksty Herberta, niektóre bardzo wczesne, jeszcze sprzed poetyckiego debiutu. Pięć działów obejmuje: małe formy prozatorskie, teksty o sztuce, literaturze, teatrze oraz publicystykę około-polityczną. To spotykanie z Herbertem mniej oczywistym, zanurzonym nie tylko w przeszłości i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
551
32

Na półkach: ,

Książka potwierdziła to, co wiedziałam już dawno. Zbigniew Herbert był wybitną osobą o ogromnej wiedzy i musiał być interesującym człowiekiem. Jego teksty nie są łatwe, ale poszerzają światopogląd i dają do myślenia.

Książka potwierdziła to, co wiedziałam już dawno. Zbigniew Herbert był wybitną osobą o ogromnej wiedzy i musiał być interesującym człowiekiem. Jego teksty nie są łatwe, ale poszerzają światopogląd i dają do myślenia.

Pokaż mimo to

avatar
739
332

Na półkach: , ,

Herbert szeroko znany głownie jako poeta, w tej publikacji jawi się jako geniusz krótkich form prozatorskich. Pierwsza część to rewelacyjne, krótkie próby literackie. Pisane świetnym stylem, zwięźle, ale maksymalnie wypełnione treścią. Ważkie treści przekazane są prostym (nie mylić z prostackim) stylem, braku tu napompowanych, barokowych fraz, patosu. Czyta się to rewelacyjnie.
Druga część to zbiór artykułów i recenzji dotyczących sztuki, głównie malarstwa. Autor ‘Martwej natury z wędzidłem’ był wielkim znawcą i entuzjastą sztuki i to przebija się w tych tekstach. Na początku bałem się tej części tego zbioru jako, że moja znajomość malarstwa jest delikatnie mówiąc taka sobie. I faktycznie, merytorycznie kompletnie nie miałem pojęcia co czytałem, ale wszystko było napisane tak fantastycznym językiem, że nie czułem aż tak bardzo swojej ignorancji. Tak dobrze napisane, proste teksty dla każdego kto ma pewną kulturową wrażliwość, z pewnością są w stanie zachęcić do poszerzenia swojej wiedzy nt. malarstwa i zarazić tym bakcylem czytelnika. Bardzo dobrze tę rolę mogą spełnić teksty z cyklu ‘Felieton z obrazkiem’, które są swoistą lekcją sztuki dla niewtajemniczonych.
Trzecią część stanowią teksty o literaturze, głównie współczesnej autorowi. Przebija z nich ogromna wiedza na temat literatury i dawniejszej i współczesnej (na marginesie wydaję mi się że zasadnicza różnica między klasykami sprzed lat, a współczesnymi literatami jest taka, że ci pierwsi znają na wylot literaturą polską i światową, ci drudzy tylko piszą, czytając niewiele). W zasadzie o tych tekstach, można powiedzieć to samo co o poprzedniej części, świetna, bardzo merytoryczna. Wiele refleksji na temat literatury współczesnej. Obok pochwał dla jednych dzieł i pisarzy są też łajania, często pisane bardzo ironicznym, dowcipnym językiem, ale z nieodłączną mu klasą i smakiem. Co ciekawe wiele tekstów poświęconych jest rynkowi książki w PRLu. O wydawaniu jednych w wielotysięcznych nakładach innych zaś w bardzo niewielkich, o politycznych ograniczeniach (aczkolwiek nieartykułowane wprost) oraz prozaicznych brakach w materiale drukarskim, jak papier czy farba. Świadczy to, że Herbert nie był krytykiem oderwanym od rzeczywistości i sprawy literatury oceniał z poziomu przeciętnego odbiorcy literatury, a nie artystycznej wierchuszki.
Czwarta część najmniej obszerna i chyba najmniej ‘wciągająca’ to recenzje teatralne, głównie z lat 50. Nie ma w nich tego polotu co w tekstach z poprzednich części, ale nadal nie można nazwać ich słabymi.
Część piąta to zbiór tekstów, które nie pasują do żadnej z powyższych kategorii. Są to teksty dotyczące Trójmiasta czy Torunia, teksty około historyczne, felietony kulturalne. W tekstach historycznych widać, że Herbert nie był historykiem i był amatorem w tym względzie. Część też stanowią artykuły publicystyczne z lat 90. Jest to zdecydowanie najsłabszy fragment tego zbioru. Nie z powodu poglądów autora, ale stylu tych tekstów. Nie są niestety analityczne, ale są zwykłymi publicystycznymi tekstami, jakich wiele było i jest w prasie.
Całościowo książka jest rewelacyjna, pokazuje ewolucje poglądów Herberta (wbrew obiegowej opinii ewoluował). Gratka, dla wielbicieli talentu Księcia Poetów, który jak widać nie tylko poezją się zajmował i na pewno nie jest to gorsza część spuścizny po tym wielkim twórcy.

Herbert szeroko znany głownie jako poeta, w tej publikacji jawi się jako geniusz krótkich form prozatorskich. Pierwsza część to rewelacyjne, krótkie próby literackie. Pisane świetnym stylem, zwięźle, ale maksymalnie wypełnione treścią. Ważkie treści przekazane są prostym (nie mylić z prostackim) stylem, braku tu napompowanych, barokowych fraz, patosu. Czyta się to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
186
116

Na półkach: , ,

Bardzo pieczołowicie wydana rzecz. Zbiór rozmaitych tekstów poety (głównie recenzji, omówień, tekstów krytycznoliterackich i publicystycznych) starannie opracowanych i podanych do druku w chronologicznym porządku. Każdy znajdzie tu jakieś perełki, niekonwencjonalne spostrzeżenia Herberta, zestawienia odległych zdawałoby się zjawisk społecznych i kulturowych - ja zapamiętałem obraz Józefa Oleksego, który przebrany w szlafmycę byłby - zdaniem autora - idealnym bohaterem commedia del arte.

Bardzo pieczołowicie wydana rzecz. Zbiór rozmaitych tekstów poety (głównie recenzji, omówień, tekstów krytycznoliterackich i publicystycznych) starannie opracowanych i podanych do druku w chronologicznym porządku. Każdy znajdzie tu jakieś perełki, niekonwencjonalne spostrzeżenia Herberta, zestawienia odległych zdawałoby się zjawisk społecznych i kulturowych - ja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    34
  • Chcę przeczytać
    32
  • Posiadam
    12
  • Ulubione
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Eseje
    2
  • 2020
    1
  • Wielka Literatura
    1
  • DZIENNIKI
    1
  • 400-500
    1

Cytaty

Więcej
Zbigniew Herbert Węzeł gordyjski oraz inne pisma rozproszone 1948-1998. Tom 1-2 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także