Bajki Charles'a Perraulta

Okładka książki Bajki Charles'a Perraulta Charles Perrault
Okładka książki Bajki Charles'a Perraulta
Charles Perrault Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Z biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia bajki
bajki
Z biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia
Histoires ou contes du temps passé. Contes de ma Mère l'Oye
Nasza Księgarnia
2015-06-24
2015-06-24
Jolanta Sztuczyńska
literatura dziecięca Jolanta Sztuczyńska Anna Sędziwy

Okładka książki Najpiękniejsze baśnie Hans Christian Andersen, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Charles Perrault, Francesca Rossi
Najpiękniejsze... Hans Christian Ande...
Okładka książki Kopciuszek Wiesław Drabik, Charles Perrault
Kopciuszek Wiesław Drabik, Cha...

Kolejna z 1000000 adaptacji baśni Perraulta. Mam wątpliwości, czy potrzebna, bo na polu pogodnych i złagodzonych przeróbek niezmiennie wygrywa Hanna Januszewska, od której zresztą Jolanta Sztuczyńska - autorka tej konkretnej adaptacji - sporo zaczerpnęła. Dla dzieci sympatyczne, ale jeśli ktoś chce się dowiedzieć, co tak naprawdę było w XVII-wiecznych baśniach francuskich - bezużyteczne.

Pamiętam z dzieciństwa charakterystyczne - dla wielu kultowe – zielone wydanie przedstawiające na okładce wilka w staroświeckim łożu i babcinym czepku naciśniętym na uszy. Bajki francuskiego pisarza: Charles’a Perraulta, który był przede wszystkim urzędnikiem na dworze – uwaga – króla Ludwika XIV. Taaak - tego, który zbudował Wersal, słynnego Króla Słońce. Nie mam zamiaru opisywać tutaj francuskiego monarchy, ale chcę raczej przybliżyć czasy, w których żył autor znanych i popularnych bajek.
Wiek XVII, rok wydania – 1697. Dokładnie 318 lat temu, a bajki mają się świetnie. Nikt już u nas (we Francji może i tak) nie pamięta innych zasług Charles’a Perraulta. Natomiast wielu pamięta jego bajki – mało tego: wraca do nich dla siebie albo ze swoimi dziećmi. Napisane gdzieś na boku, dodatkowo, na zawsze włączyły francuskiego bajkopisarza do kanonu literatury dziecięcej.
Ciągle wznawiane – mają swoich wiernych odbiorców, a kolejne wydania zwracają uwagę na dawne teksty, zachęcają do rodzinnych odkryć i powrotów do bajkowego świata. Zanim bajki Perraulta trafiły do dzieci musiały wcześniej przejść coś w rodzaju … cenzury. Nie lubię tego słowa w literaturze, jednak tu jest ono konieczne.
Bajki Perraulta były przeznaczone bowiem dla odbiorcy dorosłego i dojrzałego. Przesycone okrucieństwem i erotyką, poruszały też w tle ważne tematy społeczne. Ciekawie pisze o tym we wstępie Jolanta Sztuczyńska. Jest ona również autorką najnowszej adaptacji bajek. Już łagodniejszych wersji, oczyszczonych z wszelkich niegodziwości, za to z ważnym przesłaniem i nauką moralną.
Dziewięć bajek. Wśród nich kultowe perełki: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Kot w butach, Śpiąca Królewna, Paluszek i mniej znane: Ośla Skórka, Wróżki, Fiks z czubkiem i Trzy życzenia. Przystępnie napisane, z dużymi literami, szeroką interlinią. Ciekawie zilustrowane przez Annę Sędziwy. Nienachalne kolory, duże ilustracje, które opowiadają swoją historię. Książka została wydana w ramach serii ze wstążeczką. Ma ona wiernych fanów – do których i ja należę.

O Charles'ie Perraulcie (a przynajmniej o jego dziełach) z pewnością każdy z nas za młodu już słyszał. Jednak nigdy z pełną świadomością nie sięgnęłam po jego twórczość. Mimo mojego już niedziecięcego wieku, muszę przyznać, że bajki czytać lubię, a to spotkanie było wyjątkowo urocze i przyjemne, na co z pewnością wpływ miała łagodna adaptacja oraz wyjątkowo śliczne wydanie.

Książka ta należy do przepięknej serii Z Biblioteki Wydawnictwa "Nasza Księgarnia", jej jakość jest naprawdę zachwycająca, co nie tylko wpływa na jej oczywisty wygląd, ale i na komfort czytania. Prześliczna twarda okładka, grube strony ozdobione wspaniałymi, kolorowymi ilustracjami Anny Sędziwy oraz świetny zapach sprawiają, że lektura bajek staje się niesamowitym i niezwykle satysfakcjonującym estetycznie i czytelniczo przeżyciem.

Względem adaptacji mam mieszane uczucia. Myślałam, że tak jak to było w przypadku "Baśni braci Grimm" bajki będą bardziej zbliżone do oryginału (znaczy drastyczniejsze i prawdopodobnie też okrutniejsze),jednak okazały się one zdecydowanie przyjazne dzieciom. Mimo, że moje oczekiwania nie sprawdziły się, to adaptację tę czytało się niezwykle przyjemnie, a ich morały i treść podobały mi się zdecydowanie bardziej od twórczości wspomnianych wyżej braci.

"Bajki Charles'a Perraulta" to przecudna pozycja dla czytelnika w każdym wieku, przepiękne wydanie świetnie prezentuje się na półce oraz sprawdziłoby się w roli prezentu (dzięki łagodnej adaptacji również dla dzieci ;). Bardzo cieszy mnie fakt odkrywania autorów bajek tak ukochanych w latach dziecięcych, zwłaszcza jeśli są to spotkania tak udane.

Recenzja pochodzi z mojego bloga Mój regał z książkami:
www.patsy-books.blogspot.com

Wydawnictwo Nasza Księgarnia od lat wydaje przepiękne książki z przeróżnymi klasycznymi dziełami. Nie będę ich wszystkich wymieniała, bo jest ich zbyt wiele, ale mieliśmy okazję zapoznać się z kilkoma z nich - są to wspaniałe lektury dla małych czytelników lub słuchaczy, którzy dzięki tym książkom już od najmłodszych lat mają okazję poznać klasykę znaną na całym świecie.

Nie mówię tu oczywiście o Szekspirze itp. Chodzi mi o przeróżnych autorów zarówno polskich jak i zagranicznych, którzy tworzyli dla dzieci setki lub dziesiątki lat temu, a jednak pamięć o nich (właśnie dzięki takim pięknym książkom) nie zaginęła.

W książce tej znajdziemy dziewięć bajek - Kot w Butach, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Trzy życzenia, Wróżki, Fiks z Czubkiem, Ośla Skórka. Paluszek, Śpiąca Królewna. Widzicie kilka znanych Wam tytułów, prawda? Tak, ja też, choć przyznam, że nie wszystkie kojarzyłam i sama z przyjemnością się z nimi zapoznałam.

Z tego co wyczytałam baśnie autorstwa Charlesa Perraulta w oryginale skierowane były do dorosłych odbiorców, więc pełne były przemocy i innych rzeczy zupełnie nie odpowiednich dla dzieci. To dzięki różnym adaptacjom zostały odpowiednio dostosowane dla młodych czytelników. Dlatego bajki te w różnych wydaniach mogą różnić się od siebie - to wszystko zależy od osoby zajmującej się tłumaczeniem i własnie adaptacją takich utworów.

Każda z tych bajek ma po kilka lub kilkanaście stron więc nie czyta się ich jakoś specjalnie długo. Napisane są łatwym i zrozumiałym dla dzieci językiem więc nie musimy obawiać się bardzo wyszukanego słownictwa, którego nasze dziecko mogłoby nie zrozumieć. Tekst jest czytelny i przejrzysty, zamieszczony na białym tle, czcionka nie jest drobniutka więc bajeczki te czyta się sprawnie i szybko :) Do tego sztywna i taka delikatna w dotyku oprawa, śliskie strony i wiele bardzo barwnych, ładnych iljustracji. Całość jest nie tylko ciekawa i warta poznania, ale także prezentuje się bardzo urodziwie :) Cała seria jest zdecydowanie godna polecenia. Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo cieszę się, że moje dziecko ma okazję od najmłodszych lat poznawać piękne, klasyczne dzieła.

Kiedy widzę nazwisko Perrault Charles pierwsze co przychodzi mi do głowy to Czerwony Kapturek :) I faktycznie, autor ten stworzył właśnie Czerwonego Kapturka, ale także mnóstwo innych znanych na całym świecie bajek. Część z nich znam ja, zna Nikodem i znacie z pewnością i wy i wasze dzieciaki. Charles Perrault żył około 400 lat temu, a jednak jego utwory przetrwały do dziś....

Kot w butach, Czerwony Kapturek, Śpiąca królewna? Któż z nas nie zna tych bajek z dzieciństwa? A pamiętacie, kto jest autorem ich wszystkich? … Hmmm… Ja też nie pamiętałam. Otóż twórcą tych znanych nam od dawna opowieści jest Charles Perrault, francuski prozaik i poeta, tworzący w odległym nam XVII wieku. Jak pewnie wiecie, żadna z tych opowieści nie była początkowo przeznaczona dla uszu najmłodszych. Było w nich mnóstwo erotyzmu i przemocy. Jednak stały się one tak szybko popularne, że w końcu doczekały się również interpretacji bardziej łagodnej, skierowanej do odbiorcy małoletniego, napełniła je ludowa mądrość właśnie do takiego młodego człowieka skierowana, która miała dawać przykład, uczyć, naprowadzać na właściwe ścieżki życiowe, nieść przestrogę. I dzięki temu bajki Charles’a Perrault’a na dobre zagościły w światowym kanonie klasyki dla dzieci i młodzieży.

W takiej też postaci poznawaliśmy bajki Charles’a Perrault’a w dzieciństwie, a teraz wraz z nowym ich wydaniem, w którym adaptacji bajek dokonała Jolanta Sztuczyńska, zaś barwne, lecz nie mdło słodkie, a właśnie z charakterem i smakiem ilustracje wykonała Anna Sędziwy, możemy przekazać naszym dzieciom. Bajek jest dziewięć. Są te znane wszystkim, wręcz kultowe jak te wymienione przeze mnie wcześniej i jak choćby Kopciuszek. Są też ciut mniej znane, albo bardziej przeze mnie zapomniane, jak Ośla Skórka czy Wróżki. Bajki są barwne językowo, pełne mądrości życiowej, nauki dla najmłodszych. Opowiedziane są ciekawie, tajemnica nie jest od razu odkryta. Język bajek, prosty i plastyczny, bez trudu dociera do młodego czytelnika. Mój synek, choć jeszcze ciut na nie za mały, słuchał ich z przyjemnością. Bajki są mądre, interesująco opowiedziane, przykuwają dziecięcą uwagę. A do tego niebanalne ilustracje, które dopełniają całości.

Z pewnością będziemy jeszcze wielokrotnie do Bajek Charles’a Perrault’a powracać. Jeśli zaś zastanawiacie się nad książkowym prezentem dla dziecka, to właśnie ta książka nadaje się znakomicie. Ciekawa klasyka w eleganckim i trwałym opakowaniu. Polecam.

Zapewne większość z nas spotkała się w dzieciństwie z bajkami Perraulta. Któż z nas nie zna przygód Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Kota w butach czy Śpiącej królewny. To właśnie ich autorem jest francuski prozaik i poeta, członek Akademii Francuskiej. Urodził się w Paryżu, w bogatej, arystokratycznej rodzinie, pośrednio związanej z dworem królewskim. Sławę przyniosły mu baśnie i opowiastki, początkowo skierowane do dorosłego czytelnika, pełne okrucieństwa i erotyzmu. Bardzo szybko stały się jednak tak popularne, że powstały wersje okrojone lub jako adaptacje przeznaczone dla dzieci. Polskie wydanie opracowała Jolanta Sztuczyńska z wykształcenia polonista, autorka wierszyków i opowiadań dla dzieci oraz tłumaczka z języka francuskiego. Baśnie są bardzo ładnie wydane, tekst urozmaicają jedyne w swoim rodzaju ilustracje wykonane przez Annę Sędziwy, absolwentki Wydziału Grafiki w Krakowie. Świetnie wprowadzają w baśniowy nastrój, oddają klimat dawnej epoki a równocześnie są zabawne i ogromnie realistyczne. Baśnie Perraulta z reguły oceniane są bardzo różnie, począwszy od samych plusów jakie daje zaskakująca fabuła i charakterystyczni bohaterowie, po negatywy, które są spowodowane treścią ,nazwijmy to niekoniecznie dydaktyczną dla młodego czytelnika jak np. swego rodzaju pewne oszustwo w bajce Kot w butach, czy też lekki horror w Czerwonym Kapturku a kończąc na próbie obcinania palców w Kopciuszku. Nie sposób jednak nie zauważyć, że każda z tych bajek omawia nasze ludzkie cechy, nieraz niekoniecznie pozytywne, a z którymi mamy do czynienia na co dzień, zarówno będąc dzieckiem czy też dorosłą osobą. Znajdziemy tu mnóstwo porównań, niuansów i pewnych dwuznaczności. Jednak nie da się ukryć, że fabuła baśni od dawien dawna ogromnie ciekawi i mało kto uzna ją za nudną czy też mało interesującą, tym bardziej, że można ją sobie wyobrazić bez wielkiego trudu i jako czytelnicy, szybko jesteśmy wciągnięci w wir wydarzeń. Mało tego pomimo, że treść jest nam znana od dawna, chętnie sięgamy po nie jeszcze raz i jeszcze raz. Zdecydowanie niosą one ze sobą tyle emocji i dostarczają tylu wrażeń, że nie sposób ich po prostu nie pokochać. Z reguły to co budzi pewne kontrowersje skupia na sobie większą uwagę i na pewno tak jest z bajkami Charles'a Perraulta. Ja osobiście od dawna jestem ich wielką miłośniczką, ponieważ nie są one „słodkie” lecz pokazują życie, niekoniecznie z tej ładniejszej strony, uczą dokonywania wyborów i docenienia nieraz rzeczy wydawałoby się nam zupełnie zwyczajnych.
Bajki te są bardzo porządnie wydane w twardej oprawie, na pewno mają szansę posłużyć kilku pokoleniom. Ja z nostalgią odkładam je na półkę, by sięgnąć po nie, nie jeden raz co i wszystkim miłośnikom tego gatunku z całego serca polecam.

• Dla dzieci
  • Wyd. Nasza Księgarnia