Kolorowy trening antystresowy. Esy-floresy

Okładka książki Kolorowy trening antystresowy. Esy-floresy praca zbiorowa
Okładka książki Kolorowy trening antystresowy. Esy-floresy
praca zbiorowa Wydawnictwo: Buchmann Seria: Kolorowy Trening Antystresowy poradniki
poradniki
Kolorowy Trening Antystresowy
Buchmann
2015-02-18
2015-02-18
stres hobby plastyka

Zawsze bardzo lubiłam malować, chociaż w szkole wkurzały mnie szlaczki i rysowanie. Ale już kolorowanie gotowych obrazków to dla mnie frajda. Kiedyś nie zdawałam sobie sprawy z tego, że bawiąc się w kolorowanie rozładowuję swoją złość, stres. Obecnie stres jest wszędzie, dotyka niemal każdego, nawet osoby, które są zawsze uśmiechnięte to wewnątrz zżera je ta paskudna przypadłość. Nie każdy potrafi sobie poradzić, nie każdy umie o tym rozmawiać a zamiast wielu często nieskutecznych leków, lepiej wziąć do ręki kredki i kolorować obrazki, wzorki i różne esy floresy.

"Esy-floresy. Kolorowy trening antystresowy" otrzymałam od córki, która wie iż uspokajają mnie takiego typu rozrywki. Mam ostatnio wiele problemów ze zdrowiem, staram się o tym nie myśleć, lecz nie zawsze się da. Moim wyjściem w inny, lepszy świat są książki, lecz czasem i czytanie może nużyć.
Dlatego co jakiś czas koloruję rozmaite obrazki. W tym zbiorze jest ponad 100 kartek formatu A 4, które można wyrwać (jest taka możliwość) aby łatwiej było je kolorować lub podzielić się z innymi. Taka zabawa w kolorowanie nie jest tylko dla dzieci, chociaż to właśnie im pomaga rozwijać zdolności manualne i plastyczne oraz bardzo dobrze działa na wyobraźnię. Osoby dorosłe również świetnie się w tym odnajdują i relaksują jednocześnie.
Pomagam nawet swoim wnukom w kolorowaniu ich książeczek i uczę cierpliwości. Nawet dorosły człowiek stara się zawzięcie aby nie wychodzić poza obręb rysunku, a gdy są malutkie wzorki, to trzeba mieć porządnie zatemperowane kredki aby obrazek wyszedł zawsze doskonały, wręcz idealny.
Myślę, że ktoś miał naprawdę bardzo dobry pomysł tworząc coś tak niby prostego a jednocześnie genialnego, nawet lekarze zalecają taka formę relaksu jako świetną terapię dla znerwicowanych. Malując zapomina się o pozostałych kłopotach dookoła a tylko trzeba się zastanowić nad kolorem jakiego użyć do konkretnego obrazka i pilnować zarysu. Oczywiście kolorowanie zajmuje dość sporo czasu, ale przecież nie musimy wszystkiego od razu zrobić.
A ja nawet oglądając film mam przed sobą kolorowankę i kredki i aby było ciekawiej koloruję na raty. W każdym obrazku jakąś część jednym kolorem, a następnego dnia dokładam inny kolor i tak codziennie aż do ukończenia całej książki. Można zresztą i tradycyjnie, jak kto woli, aby się zrelaksować.

W ubiegłym roku synowa sprawiła mi w prezencie kalendarz książkowy i przy każdym dniu był jeden obrazek, mniejszy niż w tej książce, więc wystarczył na jeden dzień.

"Zero reguł, żadnych zasad - koloruj, jak tylko zechcesz!!!
A zatem do dzieła!"

Powszechnie przyjęto, że kolorowanki to zabawa dla dzieci. Ta książka jednak świadczy o czymś zupełnie odmiennym: jest przeznaczona raczej dla starszych. Dzieci nie są w stanie pokolorować aż tak szczegółowych obrazków.
Rzeczywiście, pozwala też się odstresować i wyrzucić z głowy niektóre myśli. Myślę, że stworzenie czegoś takiego było genialnym pomysłem.

1986

Nadeszła kolejna KREATYWNA SOBOTA i tym razem mam dla Was pozycję, od której zaczęła się moja przygoda z kolorowankami dla starszych. Pewnego dnia instagram zaczęła zalewać fala zdjęć cudownych obrazków - pokolorowanych, dopiero rozpoczętych. Zaczęłam pytać i dowiedziałam się, że na polskim rynku pojawiły się kolorowanki antystresowe. Od razu pomyślałam, że to coś właśnie dla mnie. W ten sposób pojawiła się pierwsza, lecz nie ostatnia, w moim domu. Zaczęłam ją nosić do szkoły i zarażać nią w ten sposób inne osoby. Ciekawa jestem miny ludzi z księgarni internetowej, gdy moja przyjaciółka zamówiła ponad dziesięć egzemplarzy - dla wszystkich, którzy chcieli.

Esy-floresy różnią się od innych pozycji tego typu tym, że są pełne kolorów już od początku. Gdzieniegdzie mamy zabarwione już tło, pomalowane kilka muszelek lub nosek zwierzątka. Niektórzy mogą powiedzieć, że to już tłamsi kreatywność, gdyż są nam narzucone gamy kolorystyczne. Jestem jednak zdania, że to nie ułatwia, a utrudnia całe zadanie. Musimy wysilić się, by kolory wybrane przez nas pasowały do tych już obecnych, więc trzeba wykazać się też pod względem wyobraźni. Osobiście jestem zdania, iż te dodatki dodają tej kolorowance dużo do ogólnej oceny. Sprawiają, że człowiekowi chce się kolorować, gdyż nie dostał zwykłego, zimnego, białego rysunku.

Pewnie zastanawiacie się, czy owa kolorowanka na pewno jest antystresowa. Jak to działa? Wyobraźcie sobie, że bardzo się czymś denerwujecie. Siadacie przy tej kolorowance i... zaczynacie się denerwować, że przypadkiem wyjdziecie za linię! I stres przed sprawdzianem odchodzi jak ręką odjął - sprawdzone. Z tą kolorowanką denerwowanie się czymkolwiek Wam nie straszne.

Kolorowanie zajmuje bardzo dużo czasu. Co jest plusem, jeśli się go ma. Osobiście jeden obrazek zajmował mi calutki dzień, a nie każdy mógł sobie na to pozwolić. Tak więc spokojnie wybierzcie sobie jedną z miliona obecnie dostępnych na rynku, a starczy Wam na bardzo długo. Gwarantuje.

Rysunki same w sobie są piękne. Kolejną rzeczą, która wyróżnia ją na tle innych jest druga część Esów-floresów. Są tam pozaczynane wzory, które mamy skończyć sami. Bardzo kreatywne, prawda? Do tego cena nie jest zbyt wygórowana, jak za tak dobrą jakość. Kupując ją na internecie zapłaciłam jakieś 17 złotych, więc myślę, że to dobra inwestycja dla ludzi, którzy żyją w stresujących sytuacjach. Jak na razie najbardziej skłaniam się do tej, jednak dalej czekam na przesyłkę kilku nowych.

Teraz wszystkie wydawnictwa zaczęły zasypywać rynek coraz to nowszymi kolorowankami, a ja jestem w kropce. Mam ochotę krzyczeć: chcę wszystkie! Teraz wmawiam sobie, że robię to dla Was, byście nie musieli kupować w ciemno, tylko mięli jakiś obraz, jak to wszystko wygląda i czy jest warte tych pieniędzy, które trzeba za nie dać. Buchmann pierwszy wprowadził Kolorowy trening antystresowy, cena nie jest za duża, a zawartość jej warta. Kropka.

Stres to coś, co dotyka każdego z nas, nawet tych, którzy na co dzień wyglądają na beztroskich i pełnych optymizmu. Jest na to rada, o wiele zdrowsza i bardziej naturalna niż łykanie antydepresantów. O czym mówię? Kropki. Kreski. Kolory. Kredki. I jeszcze parę innych słów na K, czyli Kolorowy Trening Antystresowy.

Mam przed sobą Esy-Floresy, jedną z książek z serii Kolorowy Trening Antystresowy (dostępne również Wzory i Ornamenty oraz Wzory i Wzorki). To kolorowanki i uzupełnianki, które mają pomóc nam uspokoić oddech, uwolnić się od stresu, a także obudzić wyobraźnię uruchamiając przy tym obie półkule mózgu. Ponad 100 stron A4 jest gotowych na Twoje kredki, flamastry i szalone pomysły.

Książka została podzielona na dwie części. Zaczynamy od kolorowanek, w których staramy się zmieścić grafit kredki i dobrać odpowiednie kolory do naprawdę skomplikowanych wzorów. Druga część to Bazgrołki, w których otrzymujemy tylko ogólny szkic lub fragment rysunku, sami możemy się zabawić w projektanta i dorysować co tylko chcemy.

Pamiętam, że kiedy byłam mała i czymś się zdenerwowałam, mama siadała ze mną na podłodze, rozsypywała kredki i flamastry i podsuwała kolorowanki. Wtedy tego nie rozumiałam, ale zauważyłam, że stres przechodził. Wszystko prawdopodobnie dzięki temu, że kiedy skupiamy się na pokolorowaniu jakiegoś elementu, na nie wyjściu poza linię, to przestajemy myśleć o tym, co nas dręczy. Dlatego ten Trening nie jest zwyczajną kolorowanką. Zawiera w sobie detale tak drobne, że co prawda można dostać oczopląsu, ale jednocześnie skupiamy się na trzymaniu grafitu przy linii, na doborze koloru i problemy powoli stają zamglone i wyjątkowo dalekie.

To nie jest zwyczajna kolorowanka, jaką możecie kupić za grosze w każdym supermarkecie. Ona naprawdę działa cuda. A i same wzory są piękne, a realizacje podobnych wzorów i książek stały się w ostatnich czasach wyjątkowo modne. Nawet nie wiem kiedy, na marginesach notatek sama zaczęłam tworzyć dziwne zestawienia kropek i kresek. Więc jak najbardziej polecam na odstresowanie, dla relaksu, zabawy i inspiracji.

Ciąg dalszy + video:

Mam przed sobą Esy-Floresy, jedną z książek z...

• ♥♥ Kolorowanki ♥♥
  • Kolorowanki