Len

2014-04-25
2014-04-25
11 min.
Cecylia Niewiadomska

Czytałam wydanie wydawnictwa Kropka Kreska. Sama historia króciutka ale pięknie wydana książeczka (cudowny papier i grafika) sprawia, że na chwilę się przy niej zatrzymujemy.

Andersen jak zwykle wplata dużo magii w swoje opowiastki. Len to cudowna historia z niesamowitym zakończeniem oraz morałem jak to zwykle bywa u tego autora.

Na półkach: , , , , , , ,

Czy "Len" może cierpieć lub odczuwać szczęście? Otóż tak. Andresen w prostej lecz pięknej i wzruszającej baśni opisuje dzieje lnu. Ożywia tą śliczną, pożyteczną roślinę o niebieskim delikatnym kwiatostanie.

Szczęśliwie kwitnący len zostaje brutalnie wyrwany z ziemi i przerobiony przez człowieka na tkaninę. Czytając sam odczuwałem ból bezbronnej roślinki, zdanej na ślepy los. Co dalej stanie się z lnem? Czy zakończenie wleje choć cień otuchy?

Baśń posiada bardzo prostą konstrukcję, nie ma w niej dialogów. Autor skupia się na odczuciach lnu. Narrator stwierdza, że utwór lepiej zrozumieją dorośli.

Polecam, ulubionemu baśnio-pisarzowi za "Len" stawiam nieco na wyrost 8/10.

Te objaśniające świat baśnie Andersena są najpiękniejsze, niepozorne perełki.

Te objaśniające świat baśnie Andersena są najpiękniejsze, niepozorne perełki.

Szanuje Hansa Christiana Andersena za to że do każdego swojego dzieła potrafił wpleść morał i przesłanie jednak "Len" jest jedną z tych opowiastek które nie przypadły mi do gustu. Baśń ukazuję jak bardzo potrafi się zmieniać istnienie posługując się tytułowym lenem, który przechodzi całą masę przeróbek by dojść do coraz to lepszych form.

Wszystko do czegoś prowadzi, Wszystko ma swój cel, świetnie napisana Baśń. Z bardzo dobrym pomysłem,przesłaniem.
Niekoniecznie dla najmłodszych.

Niekoniecznie dla najmłodszych.

Bardzo alegoryczna. Ponadczasowa.

Bardzo alegoryczna. Ponadczasowa.

L, jak Len.
Z cyklu AA - Anonimowy Andersen.

Len to nie tyle bajka, czy baśń, co jedna z anegdot, również u Andersena mnogich. To opowieść o kolejnych przemianach, wielkiej niestałości jestestwa, prowadzącego wciąż dalej i dalej, stale niosącego rzeczy nowe i - jak się okazuje dobre. Choć po drodze tytułowy len był przędzony, tkany, kłuty i szyty igłami, gotowany, prasowany... wszystko to było częścią tej drogi, koniec końców prowadzącej k'dobru.

Adresatem jest tu więc nie tyle dziecko, co człek strapiony (wieku dowolnego),nadziei pozbawion. Ileż otuchy wlewają jedne z ostatnich słów: "NIC NIE GAŚNIE, NIC NIE GINIE NA TYM ŚWIECIE I TO CUD NAJPIĘKNIEJSZY!"
Z słowami temi i gorącą zachętą do przeczytania, mówię: dobranoc.

PS - myśl to może sprośna i dżentelmenowi nie przystoi, ale spokoju mnie nie daje - ciekaw jestem jakim rodzajem bielizny przez lat kilka był tytułowy len. Autor oszczędza nam tych szczegółów, mówiąc jedynie, że pisać o tym nie wypada, nie wspomina ani słowem o bieliźnianych przygodach bohatera. Rzecz ciekawa.

L, jak Len.
Z cyklu AA - Anonimowy Andersen.

• Baśnie
  • Bajki:) i Baśnie/literatura dziecięca i młodzieżowa