rozwińzwiń

Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec... czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom

Okładka książki Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec... czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom Jan Wróbel
Okładka książki Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec... czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom
Jan Wróbel Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2015-04-06
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-06
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324030521
Tagi:
literatura polska satyra sąsiad
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Polityka historyczna Łukasz Adamski, Rafał Chwedoruk, Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, Jakub Greloff, Katarzyna Korzeniewska, Wojciech Kunicki, Anna Łabno, Joanna Lubecka, Barbara Markowska, Filip Musiał, Rafał Opulski, Jakub Polit, Arkadiusz Stempin, Kazimierz Michał Ujazdowski, Joanna Wardęga, Michał Wenklar, Anna Winkler, Jan Wróbel, Maciej Zakrzewski
Ocena 0,0
Polityka histo... Łukasz Adamski, Raf...
Okładka książki Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska, Jan Wróbel
Ocena 5,9
Nie było telef... Iwona Kazia Kalitan...
Okładka książki Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza Ewa Wróbel, Jan Wróbel
Ocena 6,8
Historia Polsk... Ewa Wróbel, Jan Wró...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
123 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
229
219

Na półkach:

Jak dla mnie książka dość przeciętna. Miało pewnie być na luzie i trochę na wesoło. Niestety moim zdaniem nie do końca się udało. Pisanie dość chaotyczne, a układ typograficzny jeszcze bardziej ten chaos pogłębia. I nie wiem do końca do jakiego czytelnika jest ta książka kierowana. Chyba nie do mnie, bo uważam ją za nudną i infantylną.

Jak dla mnie książka dość przeciętna. Miało pewnie być na luzie i trochę na wesoło. Niestety moim zdaniem nie do końca się udało. Pisanie dość chaotyczne, a układ typograficzny jeszcze bardziej ten chaos pogłębia. I nie wiem do końca do jakiego czytelnika jest ta książka kierowana. Chyba nie do mnie, bo uważam ją za nudną i infantylną.

Pokaż mimo to

avatar
343
10

Na półkach:

Jan Wróbel ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, pracował jako nauczyciel i dziennikarz.

„Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec… czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom” przybliża wybrane epizody z historii Polski między 1604 r. (Dymitriady) a 1989 r. (upadek komunizmu). W założeniu robi to w humorystyczny i lekkostrawny sposób. Nawet układ graficzny książki w wielu miejscach nawiązuje do interfejsu stron internetowych czy mediów społecznościowych.

Książka dostarczyła mi nieco rozrywki, ale nie pamiętam z niej już prawie nic, w porównaniu do pozostałych wymienionych w tym tekście. Poza tym tylko część żartów autora odebrałem jako rzeczywiście śmieszne.

W kategorii „Historia Polski na wesoło” zdecydowanie bardziej polecam książeczkę „Historia Polski dla menedżerów”, której autorami są Andrzej Mleczko i Andrzej S. Nartowski. Jest bardziej ogólnikowa (bo przy podobnej objętości obejmuje czasy od pierwszych Piastów),za to rozbawiła mnie znacznie bardziej.

Jan Wróbel ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, pracował jako nauczyciel i dziennikarz.

„Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec… czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom” przybliża wybrane epizody z historii Polski między 1604 r. (Dymitriady) a 1989 r. (upadek komunizmu). W założeniu robi to w humorystyczny i lekkostrawny sposób. Nawet układ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
95
5

Na półkach:

Jednego nie rozumiem: czemu hetmana Stanisława Żółkiewskiego w tej książce cały czas nazywa się Stefanem Żółkiewskim?

Jednego nie rozumiem: czemu hetmana Stanisława Żółkiewskiego w tej książce cały czas nazywa się Stefanem Żółkiewskim?

Pokaż mimo to

avatar
165
79

Na półkach: , ,

Fakty i ciekawostki z zakresu historii opowiedziane w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Polecane głównie młodzieży...

Fakty i ciekawostki z zakresu historii opowiedziane w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Polecane głównie młodzieży...

Pokaż mimo to

avatar
1974
1621

Na półkach:

http://www.nieperfekcyjnie.pl/2017/01/polak-rusek-i-niemiec-oraz-polak.html

Z moich doświadczeń wynika, że na historii przekazuje się nam ogrom informacji dotyczących czasów starożytnych czy wydarzeń dziejących się w obcych krajach, w jakich z pewnością większość osób nawet nie wie, gdzie leży Polska. Nadal nie potrafię pogodzić się z tym, że program skupia się na tym, co nie dotyczy naszego kraju. Zatem kiedy tylko natknęłam się w bibliotece na książki Jana Wróbla, dotychczas znanego mi jedynie z pewnego programu śniadaniowego, poczułam się zaintrygowana. Postanowiłam przekonać się, czy istnieje ktokolwiek, kto potrafiłby przedstawić historyczne wydarzenia w przystępny sposób.

Wszyscy wiemy, że nasz kraj nigdy nie miał łatwo. Nieustannie nasi sąsiedzi dbali o to, aby nie żyło się nam zbyt wygodnie i spokojnie, jednak zawsze po wielu perturbacjach wychodziliśmy z tarczą, a nie na niej. "Polak, Rusek i Niemiec... czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom" ukazuje wydarzenia z Polakami w roli głównej - od okolic 1612 roku aż po czasy PRL-u. Zawsze mieliśmy pod górkę, czasami pakowaliśmy się w kłopoty, ale często wychodziliśmy zwycięsko z wielu opresji... bo w Polakach siła!

Nie będę owijać w bawełnę - moja nauka historii opierała się głównie na wklepywaniu formułek i usilnym zapamiętywaniu nie zawsze potrzebnych szczegółów, które błyskawicznie ulatywały mi z pamięci, kiedy tylko minął sprawdzian. Od zawsze ten przedmiot nie kojarzył mi się zbyt dobrze, a w swoim życiu spotkałam tylko jedną nauczycielkę, dla której historia była pasją - niestety uczyła mnie tylko rok. Nigdy też nie zrozumiem, dlaczego w polskich szkołach uczy się tylu niepotrzebnych rzeczy, zmuszając do zapamiętywania zdarzeń zupełnie niezwiązanych z naszym krajem, spychając wiadomości o wydarzeniach, które osobiście dotknęły Polskę - jedynie czasy I czy II wojny światowej, a także wszystko to, co zadziało się potem, było dla mnie przystępnym materiałem do nauki. Niestety owa tematyka zawsze znajdowała się na samym końcu książek, a do tego nauczyciele starali się ją wręcz przeskoczyć... Nie dziwne, że przez to istnieje tylu uczniów, dla których historia to pięta achillesowa.

Zamiast grubych tomów, które przekazują suche informacje, poruszając zagadnienia zupełnie nieprzydatne dla zwyczajnego zjadacza chleba, podręczniki szkolne powinny być takie jak książki Jana Wróbla. Co lepiej dotrze do głów dzieci i młodzieży niż najistotniejsze tematy, ilustracje w postaci komiksów, trafne porównania, dyskusje rodem z forów internetowych bądź przedstawianie konkretnych postaci jakby mieli konto na portalu społecznościowym? A to wszystko okraszone wspaniałym humorem, podane z lekkością i przymrużeniem oka. Gdybym trafiła na te książki w swoich szkolnych latach, to nauka byłaby zdecydowanie przyjemniejsza.

http://www.nieperfekcyjnie.pl/2017/01/polak-rusek-i-niemiec-oraz-polak.html

Z moich doświadczeń wynika, że na historii przekazuje się nam ogrom informacji dotyczących czasów starożytnych czy wydarzeń dziejących się w obcych krajach, w jakich z pewnością większość osób nawet nie wie, gdzie leży Polska. Nadal nie potrafię pogodzić się z tym, że program skupia się na tym, co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1008
242

Na półkach: ,

Był sobie Polak, Rusek i Niemiec

Każdy zna przynajmniej jeden dowcip zaczynający się od takiej wyliczanki. Nasza wspólna historia nie była łatwa, lekka i przyjemna. Na szczęście prezentowana książka jest.

Polacy trafili na sąsiadów, którzy bardzo często interesowali się tym, co u nas się dzieje. Ba, sami nawet mieli na to mocny wpływ. My jednak nie pozostawaliśmy dłużni i psuliśmy im szyki - bardzo często skutecznie.
O historii Polski przyjęło się mówić tylko poważnym tonie, podkreślać, że choć parę rzeczy nam się udało, to tych nieudanych jest więcej, a w ogóle to wina "tych zza miedzy" czyli Niemców i Rosjan. Jan Wróbel w pierwszej książce z serii "Historia Polski 2.0" pokazuje, że o przeszłości naszego kraju można mówić w sposób inny niż w stylu przemówień rodem z uroczystości państwowych. "Polak,..." jest napisany z humorem i w pozwala łatwo przyswoić sobie wiedzę dotyczącą ważnych dat z minionych czasów. Niestety, wbrew zapowiedziom na okładce, nie popłakałem się ze śmiechu, choć często się śmiałem. Styl używany przez autora jest niewątpliwym atutem prezentowane pozycji. Oprócz tego książka ma wewnątrz ciekawą szatę graficzną . Oprócz typowych akapitów z tekstem, część treści w rozdziałach (zatytułowanych "Psujstwo pierwsze" itd.) ma np. formę dyskusji na forum czy też wygląd postu na facebooku. Uważam takie urozmaicenia za coś przydatnego, gdyż coraz częściej zapoznajemy się z informacjami w takim otoczeniu niż w formie normalnego tekstu. Jest też wiele ilustracji, których autorką jest Joanna Wójcik.
Dzisiejsza recenzja jest krótka, ale sama książka też jest taka (niecałe 200 stron),ale uważam, że warto po nią sięgnąć. Nie tylko jeżeli jesteście uczniami i musicie się jeszcze historii uczyć. Do tego znak.com.pl ma tą pozycję często w promocji :)

http://czytalski.pl

Był sobie Polak, Rusek i Niemiec

Każdy zna przynajmniej jeden dowcip zaczynający się od takiej wyliczanki. Nasza wspólna historia nie była łatwa, lekka i przyjemna. Na szczęście prezentowana książka jest.

Polacy trafili na sąsiadów, którzy bardzo często interesowali się tym, co u nas się dzieje. Ba, sami nawet mieli na to mocny wpływ. My jednak nie pozostawaliśmy dłużni i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
414
275

Na półkach: , ,

Ciekawe spojrzenie na historię. Gratuluję autorowi humoru, z takim przymrużeniem oka pokazać historię wielu nie potrafi ;).

Ciekawe spojrzenie na historię. Gratuluję autorowi humoru, z takim przymrużeniem oka pokazać historię wielu nie potrafi ;).

Pokaż mimo to

avatar
466
35

Na półkach: , ,

Wybrane fragmenty z historii Polski przedstawione są w sposób łatwy, przystępny i prześmieszny - uważam, że to świetna książka dla młodszych czytelników, np. w wieku gimnazjalnym, która ma szansę wzbudzić zainteresowanie nawet najbardziej opornych uczniów.

Wybrane fragmenty z historii Polski przedstawione są w sposób łatwy, przystępny i prześmieszny - uważam, że to świetna książka dla młodszych czytelników, np. w wieku gimnazjalnym, która ma szansę wzbudzić zainteresowanie nawet najbardziej opornych uczniów.

Pokaż mimo to

avatar
28
17

Na półkach:

Po raz pierwszy przekonałem się, że gdy mówią Ci, że będziesz płakał ze śmiechu, to tak niestety nie będzie.
Podczas lektury czasem pojawia się uśmiech na twarzy, aczkolwiek nie jest to stałe.
Ponadto, większość opisanych wydarzeń i sytuacji omawiałem w szkole (na poziomie podstawowym),więc szybko przechodziłem z kartki na kartkę.
Jak widać po okładce, książka jest barwna, również w środku, można rzecz, że zbyt barwna.
Generalnie jednak uważam, że książka jest warta polecenia.
Można potraktować ją jako pewnego rodzaju podręcznik, aczkolwiek gdybym szedł rozszerzonym programem w szkole, nie kupiłbym tej publikacji, gdyż większość informacji jest mi znana już z poziomu gimnazjum.

Po raz pierwszy przekonałem się, że gdy mówią Ci, że będziesz płakał ze śmiechu, to tak niestety nie będzie.
Podczas lektury czasem pojawia się uśmiech na twarzy, aczkolwiek nie jest to stałe.
Ponadto, większość opisanych wydarzeń i sytuacji omawiałem w szkole (na poziomie podstawowym),więc szybko przechodziłem z kartki na kartkę.
Jak widać po okładce, książka jest barwna,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
232
72

Na półkach: , ,

Książka napisana z dystansem i nutą ironii w stosunku do naszych zawiłych dziejów. Nie sposób nie zauważyć jednak, że autor przebiegł po historii Polski dosyć pobieżnie, można to wybaczyć, biorąc pod uwagę docelową grupę odbiorców. Dziś mało kto interesuje się historią, więc wydanie książki, która prowokuje czytelnika do myślenia jest strzałem w dziesiątkę.

Dla niektórych przeczytanie jej będzie tylko pobieżną powtórką informacji ze szkoły podstawowej/gimnazjum, dla innych zaś wtajemniczeniem przynajmniej w te najważniejsze dla Polski fakty historyczne z ostatnich czterech wieków.

Książka napisana z dystansem i nutą ironii w stosunku do naszych zawiłych dziejów. Nie sposób nie zauważyć jednak, że autor przebiegł po historii Polski dosyć pobieżnie, można to wybaczyć, biorąc pod uwagę docelową grupę odbiorców. Dziś mało kto interesuje się historią, więc wydanie książki, która prowokuje czytelnika do myślenia jest strzałem w dziesiątkę.

Dla niektórych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  194
 • Przeczytane
  159
 • Posiadam
  63
 • Chcę w prezencie
  10
 • Historia
  7
 • Teraz czytam
  6
 • Ebooki
  4
 • Historyczne
  4
 • Ulubione
  3
 • Ebook
  3

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne