Ryszard III i książęta w Tower

Astra
2015-09-07
2015-09-07
Magdalena Loska
Dynastia Yorków wojna dwóch róż Ryszard III Tower morderstwo historia Anglii średniowiecze

Bez fabularyzacji, a jakże ciekawie opisana historia Ryszarda III i koniec Wojny Dwóch Róż. Autorka analizuje źródła i pokazuje najbardziej prawdopodobne rozwiązania zagadki książąt z Tower, wskazuje winnych. Czy król Ryszard był tyranem? Czy można być jednocześnie religijnym człowiekiem i mordercą? Polecam miłośnikom średniowiecza i Plantagenetów.

W biografii Ryszarda III, niesławnej pamięci króla Anglii, autorka stara się udowodnić tezę, że był on inspiratorem zabicia, a tym samym mordercą dwóch swoich małoletnich bratanków, którzy byli mu przeszkodą do tronu.
Problem w tym, że mimo upływu z górą pięciuset lat, brak jest niezbitych dowodów, że to właśnie stryj był mordercą. Do tej pory historycy spierają się o to, kto był zabójcą.
W książce przywołanych jest szereg odniesień źródłowych, problem w tym, że większość z nich opiera się na ustnych relacjach domniemanych świadków, albo jest czystą spekulacją.
Z autorką można się zgadzać lub nie, ale lektura jest wciągająca i warto poznać jej punkt widzenia.

Tajemnicza śmierć synów Edwarda IV w Tower jest jedną z najpopularniejszych historii dziejów Anglii, żywej po dziś dzień, a Ryszard III uważany za jednego z najciemniejszych jej postaci. Jednak kilkadziesiąt lat temu książka Paula Kendalla mocno podkopała czarną legendę domniemanego zabójcy książąt.

I właśnie z tym rewizjonistycznym spojrzeniem na postać Ryszarda III Alison Weir podjęła polemikę. Bez wątpienia trud,ilość źródeł, do jakich dotarła autorka, robi wrażenie. Nad każdym zagadnieniem czy argumentem pochyla się od każdej strony. Niemniej jednak nieraz naciąga i interpretuje niektóre źródła tak by pasowały do jej wersji wydarzeń.

Generalnie, mimo tych wad, autorce udało się przybliżyć mnie do jej poglądów w kwestii Ryszarda III i książąt w Tower, przede wszystkim ostatnim rozdziałem dotyczącym odkrycia domniemanych szczątków synów Edwarda IV w 1674 r.

I właśnie z tym rewizjonistycznym spojrzeniem na postać Ryszarda III...

Autorka bardzo starannie przytacza argumenty "za" i "przeciw" słynnej sprawie. Dokładnie uzupełnia braki dowodowe opierając się na logicznym rozumowaniu, uzasadnionym postrzeganiem politycznym i moralnym tamtejszej epoki. Książkę napisano przystępnym językiem dzieląc na logiczne rozdziały, które układają się w całość niczym przemówienie sądowe. Gdyby nie trochę powtórzeń (do znudzenia przypominających i rozwlekających wcześniej już przytoczone fakty) oraz to, że miejscami książka jest toporna i naprawdę można by zadbać o większą ilość źródeł graficznych, pozycję można by uznać za wybitną. W szczególności świetnie dopracowano i zadbano o kilka ostatnich rozdziałów za co duży plus dla autorki.

Nie mogłam się oderwać.
"To opowieść pełna dramaturgii i intryg, w której pojawia się motyw zdrady, a także spiski, kontrspiski, przemoc pod płaszczykiem prawa, skandal i dzieciobójstwo. Historia ta okazała się na tyle ciekawa, że od ponad pięciu stuleci rozpala wyobraźnię pisarzy, którzy opowiadają ją wciąż na nowo i odmiennie interpretują. I nic dziwnego - to opowieść o tajemnicy, przypowieść z morałem, a przede wszystkim historia trzymająca w napięciu." Jesteście zachęceni tym cytatem z przedmowy?
I pomyśleć, że jak chodziłam do podstawówki i liceum to uważałam historię za coś niesamowicie nudnego, same opisy dat i nazwisk, które nie sposób spamiętać…
REWELACJA!
Autorka przedstawia ciąg wydarzeń, które poprowadziły do zabójstwa i dowodzi swoją teorię z czyjego rozkazu zginęli słynni książęta z Tower.
Niesamowita książka! Lekkim, przystępnym językiem napisana, opisująca spiski, zdrady, intrygi, śmiertelnych wrogów i frakcje królewskie, przemoc, dramaty z okresu panowania Edwarda IV, Edwarda V, Ryszarda III a na koniec Henryka VII, skupiając się oczywiście na osobie Ryszarda III i Książętach z Tower.
Autorka przekonuje, że tylko jednego człowieka można pociągnąć do odpowiedzialności za śmierć Edwarda V i jego brata Ryszarda - nikczemnego Ryszarda III, ich wuja. Czy jest przekonująca w swoich rozważaniach, przekonajcie się sami. Mnie przekonuje.
Rewelacja, jednym tchem przeczytane! Polecam wszystkim!

Nie mogłam się oderwać.

Od dawna interesuję się Wojną Dwóch Róż, panowaniem Yorków, a potem Tudorów w Anglii, więc lektura tej książki była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Wydawało mi się, że w tym temacie nic mnie już nie zaskoczy, a jednak Alison Weir się udało. Jej dokładne badania i upór w dążeniu do prawdy sprawiły, że moim oczom ukazało się kilka nowych faktów, a mój pogląd na samego Ryszarda III się zmienił. Inni uczestnicy tamtych wydarzeń także zyskali kilka nowych cech. Odkrycie, kto był odpowiedzialny za tragicznych los książąt w Tower nie zdziwił mnie (chociaż brałam pod uwagę także inne możliwości),ale dzięki autorce teraz wszystko jest poparte mocnymi dowodami i uporządkowane.

Książka została napisana zaskakująco lekkim językiem, dlatego czytałam ją jak wciągającą powieść sensacyjną czy kryminalną, a nie naukową biografię. Jest tu więc zbrodnia, silne osobowości, które zaciekle walczą o władzę, zagadka, mylne tropy, krew na rękach, nieprawdziwe oskarżenia. A podczas lektury po plecach przebiega lodowaty dreszcz, kiedy przypominamy sobie, że opisane tu wydarzenia nie są fikcją literacką, a zdarzyły się naprawdę! Polecam!

• Historia Anglii
  • Historyczne