Warunki oświetlenia. Elegie

Okładka książki Warunki oświetlenia. Elegie Emmanuel Hocquard
Okładka książki Warunki oświetlenia. Elegie
Emmanuel Hocquard Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Europejski Poeta Wolności poezja
poezja
Europejski Poeta Wolności
Conditions de lumière : élégies
słowo/obraz terytoria
2009-01-01
2009-01-01
Marcin Kurek
poezja francuska Hocquard elegie literatura francuska

Rzeczywiście, dla niewprawnego oka, niewprawnego w kontaktach w poezją, teksty Hocquarda każą temu oku widzieć bezładne stosiki wrzuconych w nie przypadkowych słów. Każą podejrzewać autora o oszustwo, w które uwierzą czytelnicy przekonani o wielkości tylko tej poezji, której nie da się zrozumieć.
Mnie też to zwiodło. Też jestem snobem.
Póki nie poprosiłem o pomoc.
Moja Ola umie widzieć nie tylko oczami, używa do tego celu także serca, duszy i różnych kobiecych magicznych mocy. Pokazała mi, jak można czytać te teksty.
i wróciłem do lektury inaczej. Zamiast próby odcyfrowania szyfru, próbowałem poczuć, zobaczyć obrazy. I zobaczyłem. Nie zawsze, i z różną wyrazistością, ale tak. One tam są. I są fascynująco namalowane.
Teksty Hocquarda to klocki, sześciany jak te do zabawy dla dzieci. Na ściankach wypisane są zdania, zwroty, niekoniecznie na wszystkich sześciu. Każdy zestaw zawiera pięć klocków, które można układać dowolnie, i przyglądać się temu, co nam ukazują. Nie można tylko mieszać klocków z różnych zestawów, bo to całości, całości zawsze układające się w obrazy przeżyć, niedoskonałe, często porozdzierane, pokawałkowane - takie, jakie są w nas. Nieusystematyzowane i niełatwe do objęcia rozumem. Elegie, pieśni żałośliwe, wspominanie tego, co minione, co wrócić nie może, co straciliśmy, czasem zgubiliśmy, zniszczyliśmy, a czasem po prostu już jest za nami. Jak portugalska saudade.
Autor wspomina miłość, może miłości, związek, może związki. Opowiada o rodzeniu się uczucia, o pięknie i o bólu czasem weń wpisanym (IV, VIII),o rozstawaniu się (V, IX),o uspokojeniu (X),o rozpamiętywaniu minionego (XIII).
I nawet gdyby autor wyśmiał moje rozumienie, a literaturoznawcy odsądzili mnie od czci i wiary, to nie zabierze mi to przygody, którą przeżyłem z tą książką. Nie o racje tu idzie - mam nadzieję - lecz o przeżywanie literatury.

Mnie też to zwiodło. Też jestem snobem.
Póki nie poprosiłem o pomoc.
Moja Ola...

Po lekturze tego tomiku czuję się jeszcze bardziej utwierdzony w przekonaniu, że awangarda poetycka to jednak nie moja bajka.

Urwane strzępki myśli wrzucone do maszyny losującej... i otrzymujemy gotowy wiersz.

Wolę jednak kiedy poeta myśli o odbiorcy a nie tylko o samym sobie. Brakowało mi tutaj komunikatywności przekazu, nawiązania nici porozumienia między autorem a czytelnikiem. Pewnie miłośnikom współczesnej poezji spodoba się ten tomik, mnie, niestety niekoniecznie.

Widząc króciutkie wiersze w sumie ucieszyłem się, myśląc, że biorę do ręki coś zbliżonego do zbiorku haiku. Nawet doszukałem się w kilku pierwszych z tych pięciowersowych utworów pewnego podobieństwa, ale było to wrażenie bardzo efemeryczne....

• Poezja
  • Francja