Gniewne lato

Okładka książki Gniewne lato
Andrzej Szynkiewicz Wydawnictwo: kryminał, sensacja, thriller
2014-12-15
2014-12-15

Już myślałam, że mój ukochany Wrocław nie doczeka się swojego bohatera, który by mnie uwiódł swoją osobowością tak mocno jak Mock na samym początku. Ale się doczekałam. Mam wielki sentyment do tego miasta i tutaj ono jest. Bardzo jest - to znaczy, czuje się je w każdej scenie. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko zapachów potraw konsumowanych przez bohaterów. Zagadki (tak - zagadki - bo ta książka to 4 opowiadania, każde z inną zagadką) skonstruowane w sposób przemyślany, precyzyjny i dokładny. W jednym miejscu autorowi udało się zakoczyć mnie kompletnie, co tym bardziej podnosi moją ocenę całości. Generalnie im dalej w treść tym lepiej. Już się nie mogę doczekać kolejnych, a jeśli p. Andrzej się będzie przykładał do nich tak samo jak do pierwszej to na stałe zagości na mojej półce, a ja wybredna jestem :-D

Kupiłem tę książkę trochę bez przekonania. Byłem na wrocławskich targach dobrych książek i przez przypadek trafiłem na stoisko pana Andrzeja. Przekonał mnie jednak i do siebie i do tekstu. Dopiero w święta miałem czas aby pochłonąć Gniewne lato. I wcale się nie zawiodłem. Bo książka wciąga. Nie spodziewałem się tego, ale po kilku kartkach nie mogłem się oderwać i musiała mnie żona gonić bo jej spać nie dawałem. Czyta się fajnie, choć może jak dla mnie opisy mogłyby być nieco mniej skomplikowane, jednak jak się spojrzy na to z tej strony, że mają budować klimat Wrocławia sprzed wojny to ich odbiór jest zupełnie inny – pozytywny. Bo tamten Wrocław czuć. Widać doskonale, że autor mocno się przyłożył do tego zadania, aby niczego ze scenografii nie pozostawiać przypadkowi. To cenne bo daje nie tylko wyobrażenie o historii miasta, ale też dowodzi, że autor stara się szanować czytelnika.
W zasadzie do kilku przecinków czy pomyłek umykających korekcie i redakcji można by się przyczepić, ale moim zdaniem jest to kawał dobrej roboty, szkoda, że tak szybko się czyta – mnie to zajęło 3 wieczoery. Ale to chybna dobrze, nie? :-D

Bardzo dobrze się czytało. Polecam. Dawny wrocław jak na dłoni

Bardzo dobrze się czytało. Polecam. Dawny wrocław jak na dłoni

Mnie się podobało bo było proste i nieskomplikowane. Lekka forma i język bardzo płynny - trafiający w ucho. I ten klimat... Lodzio miodzio panowie :-D

Poza tym jestem wrocławianinem i bardzo fajnie było poczytać o tym jak miasto wyglądało przed laty. Przyznam, że wciągnęło mnie znacznie mocniej niż niektóre książki Krajewskiego. Bardzo polecam!

Książka p. Andrzeja bardzo mnie zaskoczyła. Pozytywnie trzeba przyznać. W dobie wysypu kryminałów retro, w tym także tych, których akcja dzieje się w moim ukochanym Wrocławiu trudno się przebić. Czy to się w tym przypadku uda? Gorąco liczę, że tak, bo książka ma doskonały potencjał. Jest w sumie prosta w konstrukcji: zawiera 4 opowiadania, które spina klamrą postać głównego bohatera (prywatnego detektywa) oraz parę innych szczegółów. Skoro opowiadania, to nie można oczekiwać rozbudowanej i wielowątkowej akcji, co w tym przypadku poczytuję za zaletę. Sprawy nie są poszukiwaniem wielokrotnych morderców, są prostsze - dokładnie takie jakimi mógł się zajmować taki człowiek w owym czasie. Mimo to autorowi udało się mnie zaskakiwać przy rozwiązaniu.
Dwa słowa o bohaterze: Można by powiedzieć, że to cham i prostak, ale w jakiś taki pozytywny sposób mnie ujął swoją osobowością i podejściem do życia. Jest tutaj też specyficzny humor, który na początku był dla mnie trochę zbyt abstrakcyjny, ale z czasem się do niego przyzwyczaiłam i bardzo dobrze pasował do postaci Wilhelma. Czytając książkę kilka razy wręcz wybuchnęłam śmiechem co wywołało niemałe zdziwienie na współpasażerach tramwaju. Dla mnie to doskonała rekomendacja, bo bardzo lubię książki z taką właśnie dodatkową "atrakcją" podnoszącą tylko ich wartość.

Już się nie mogę doczekać kolejnej części.

Muszę przyznać, że po debiutancie nie spodziewałem się niczego specjalnie porywającego. A to błąd. Książka może nie porywa jakąś rozbudowaną akcją, wieloma wątkami, psychologicznymi analizami bohaterów bo nie może. To 4 opowiadania. Mam wrażenie, że każde powstało jako zamknięta całość, która doskonale jednak pasuje do reszty. Cieszę się, że jest kolejny młody człowiek zainteresowany naszym dawnym Breslau, tym bardziej, że umie sprawnie je opisać. Jako miłośnik tego miasta być może bym oczekiwał nieco więcej szczegółów, opisów, które by mi je w jakiś sposób przybliżyły. Jednak całość jest zgrabnie złożona co powoduje że czyta się z zapartym tchem odwracając kolejne kartki. Sam pochłonąlem ją w 3 noce. Stanowczo za szybko.
Bohater mi się o tyle podoba, że sam zidentyfikowałem się z paroma jego zachowaniami. Bardzo interesujące było to co zrobi na następnej stronie Zgadywałem czy zachowałbym się tak samo.
Zagadki może i proste, ale nie ujmuje to im w najmniejszym stopniu uroku. Doskonała zabawa w odczytywaniu końcowego rozwiązania.W dwóch przypadkach je odgadłem więc może i ze mnie byłby dobry detektyw?
Ze spokojem mogę polecić wszystkim tym, którzy się interesują Wrocławiem sprzed wojny. Autor musiał poświęcić sporo czasu na odrobienie zadania domowego i przygotowania się do stworzenia tej treści.

Przeczytane i całkiem mi się podobało. Krótka forma i pierwszoosobowa narracja ma swoje prawa i narzuca pewne rozwiązania, które mi osobiście bardzo odpowiadają. Zgrabnie podsuwane podpowiedzi naprowadzają czytelnika na rozwiązania i ten klimat... Bardzo lubię wszystko co dotyczy okresu szalonych lat trzydziestych i tutaj go znajduję. Wredny typ z tego Wilhelma, ale mnie tam się on podoba. Taki trochę typ macho, czasem upierdliwy, czasem przerysowany, ale nie miałabym nic przeciwko gdyby mnie tak porwał któregoś wieczora na tańce "na mieście". Dawny Wrocław miał swój specyficzny nastrój, który nie tylo Mock Krajewskiego doskonale opuisywał.

Brakuje tylko spisu ulic i mapka nieco nieczytelna, ale zdaje się, że na stronie autora wyczytałam, że to nie zamierzone przez niego niedociągnięcie. Za to jednak jedna gwiazdka mniej.

Odpychający, chamski, niezbyt inteligentny i niewyobrażalnie bucowaty główny bohater. Nic niewnosząca, tandetna erotyka, sprawiająca wrażenie, że Willi to niewyżyty, napalony dzieciak, który w życiu nie widział kobiecych piersi. Intrygi przewidywalne i proste jak konstrukcja cepa. Totalne zero klimatu przedwojennego Wrocławia - czytelnik zostaje tylko zasypany niemieckimi nazwami ulic i placów. Można by te nazwy podmienić dowolnymi innymi i akcja mogłaby się dziać wszędzie. Narrator obraża wszystkich po kolei: kobiety, grubych, chudych, homoseksualistów, łysych, służbę, a już sięgnięciem dna było dla mnie kompletnie nieuzasadnione wyżywanie się na małym piesku.
Strona techniczna nie wygląda lepiej: poszarpane zdania, biedne słownictwo, źle użyte słowa, babole ortograficzne i sporo innych. Korektę chyba robił Word, bo nie wierzę, że człowiek by to wszystko przepuścił.

Strata czasu i nerwów. Jedna gwiazdka to i tak za dużo, bo mimo usilnych starań, nie znalazłam w tej książce ani jednego pozytywu.

Moja wideorecenzja: https://www.youtube.com/watch?v=ZOyYSAssY5Q

• Moje kryminały
  • Egzemplarz recenzecki
  • 0 ☛ ๏̯̃๏ ✪ NIE ZAMIERZAM TEGO CZYTAĆ!!! 🔪
  • Kindle

Dodaj cytat z książki Gniewne lato