Jeszcze tylko jeden nieboszczyk

Okładka książki Jeszcze tylko jeden nieboszczyk Ramiro Pinilla Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Jeszcze tylko jeden nieboszczyk
Ramiro Pinilla Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Samuel Esparta (tom 1) Seria: Gorzka Czekolada kryminał, sensacja, thriller
Samuel Esparta (tom 1)
Gorzka Czekolada
Sólo un muerto más
Media Rodzina
2014-04-18
2014-04-18
Aleksandra Wiktorowska
powieść hiszpańska - 21 w.

Adiós, laleczko

Książka była ciekawa, miała fajny klimat, ale jakoś niespecjalnie mi się ją czytało. Łatwo traciłam wątek i uciekałam myślami. Podobała mi się postać księgarza, sposób opowiedzenia historii z jego pespektywy, z perspektywy niespełnionego pisarza, który szuka pomysłu na książkę. Hiszpania tamtych czasów została świetnie przedstawiona, na kartach książki dało się wyczuć strach i niepewność jutra. Fajna, ale paradoksalnie nie wciągająca.

Interesujący, nietypowy, ciekawie napisany kryminał. Głównym bohaterem jest niespełniony pisarz prowadzący księgarnię w niewielkiej miejscowości. Postanawia napisać o prawdziwej zbrodni, skoro nie wychodzą mu powieści, które są w całości fikcją literacką. Jako temat swojego wielkiego dzieła wybiera zbrodnię popełnioną w miasteczku przed dziesięciu laty- próbę morderstwa bliźniaków, z których z życiem uchodzi tylko jeden.

Nasz bohater, aby lepiej pisać, wciela sie w fikcyjną postać- każe nazywać się innym nazwiskiem i mówi o sobie, że jest prywatnym detektywem. W związku z tym, zachowuje się dość napastliwie i bezczelnie przesłuchując kolejne osoby, które mogą coś wiedzieć o wydarzeniach sprzed dekady. Jego dążenie do poznania prawdy jest żmudne i usiane trudnościami.

Zakończenie śledztwa, a zarazem książki naprawdę mnie zaskoczyło. Kryminał tego typu był dla mnie miłą odmianą i przyjemnością. Polecam.

Ufff! Zmęczyłam tę książkę i ona zmęczyła mnie.
Młody pisarz, któremu odrzucono już kilkanaście tekstów przypomina sobie, że w jego miejscowości 10 lat wcześniej miała miejsce tajemnicza śmierć. Postanawia więc, że to będzie treścią jego kolejnej próby literackiej, nie fikcja lecz realne zdarzenie. Wciela się więc w rolę wyimaginowanego detektywa ze swoich ulubionych powieści kryminalnych. I tak zaczyna się zabawa w śledztwo. Ponieważ rzecz dzieje się w powojennej Hiszpanii mamy też do czynienia z grupką frankistowską, której lider też czuje się literatem.
Zagadka tajemniczej śmierci zostaje rozwiązana, ale nie jest ona jakoś szczególnie ekscytująca.

Ufff! Zmęczyłam tę książkę i ona zmęczyła mnie.

„Jeszcze jeden nieboszczyk” – wszystko było tak obiecujące, autor znany i nagradzany, „gorzka czekolada” jako nazwa serii, kryminał i Hiszpania w tle. No i jeszcze to pierwsze zdanie „Powieść kryminalna dla wielbicieli gatunku”.

Niestety, mnie ta książka do gustu nie przypadła, ale kolejne niestety, nawet jak kryminał jest zły, to i tak chcemy znać mordercę. Tak więc ja i książka męczyliśmy się ze sobą, ale przynajmniej do końca, a finał oceny nie zmienił.

Jest to historia bibliotekarza w baskijskim miasteczku, gdzie 10 lat temu popełniono zbrodnię. Bibliotekarz, który bardzo chce być pisarzem, staje się detektywem. Następnie, można się domyślić – rozpoczyna śledztwo. Autora należy pochwalić za nowatorski pomysł, którym była zabawa „książki w książce”. Samuel Esparta – nasz dedektyw – wiele razy polemizuje jaka technika czy motyw byłby lepszy dla powieści, jest wiele dyskusji i hipotez o samym pisarstwie. I to chyba stanowiło dla mnie problem, zabawa stała się ważniejsza od powieści? Było to zabawne przez kilka pierwszych stron. Może jest to książka dla samych pisarzy lub teoretyków literatury. Mnie niestety ta forma zmęczyła, a ukryta za nią fabuła nie porwała.

Godna polecenia książka. Szczególnie we fragmentach opisujących Hiszpanię pod rządami Franco. Bardzo pouczające. Dobrze napisany kryminał, z dystansem, poczuciem humoru rodem z Bunuel'a, surrealistyczną atmosferą Dalego, i ...jakżeby inaczej, niespodziewanym zakończeniem. A w tle (literackim): Hammett; Chandler; Caine...
Polecam.

Polecam.

Początek nie zapowiadał się ciekawie i przyznam, że trochę mnie znużył. Im dalej jednak, tym robiło się coraz bardziej interesująco i intrygująco. To, że mniej więcej w połowie rozgryzłam zagadkę, nie popsuło mi lektury, bo po pierwsze - nie byłam pewna, czy trafiłam w dziesiątkę, po drugie - wciągnęła mnie nie tylko treść, ale i atmosfera sennej prowincjonalnej miejscowości baskijskiej tuż po drugiej wojnie światowej.

Oryginalna jest forma wykorzystana przez autora - bezskutecznie próbujący swych pisarskich sił księgarz postanawia zebrać materiały do nowej książki, która wreszcie zostanie przyjęta przez wydawnictwo. Bawiąc się w detektywa i wciąż myśląc o fabule tkwiącej w głowie powieści kryminalnej, próbuje rozwikłać zagadkę sprzed dziesięciu lat. Wikła się przez to nie tylko w niebezpieczną przygodę, narażając pozostającemu na wolności mordercy, ale staje się także obiektem napaści falangistów, co jeszcze bardziej zagęszcza atmosferę i podnosi napięcie.

Akcja tej niecodziennej opowieści skupia się przede wszystkim na śledztwie i budowaniu fabuły tworzonej przez księgarza powieści. Elementy te są nierozerwalnie związane, przenikają się i uzupełniają. Autor prowadzi z czytelnikiem autotematyczną grę w postmodernistyczny sposób, często nawiązując ustami jednej z bohaterek do idei mimetyzmu. Te fragmenty nie przesłaniają jednak kryminalnego wątku i może dlatego całość układa się w interesującą opowieść o tajemniczym morderstwie sprzed lat i o pisaniu książki, która ma zmienić dotychczasowe życie głównego bohatera, oddając jednocześnie wiernie rzeczywistość.

Ciekawa forma, ciekawa akcja i ciekawe rozwiązania fabularne! I te smakowite konteksty literackie, nawiązujące do klasycznych mistrzów czarnego kryminału! Polecam z czystym sumieniem, zwłaszcza miłośnikom nietypowych kryminałów.

Sięgnęłam po nią z dwóch powodów. Została wydana w mojej ulubionej serii. Poza tym zachęciły mnie okładkowe informacje. Lubię takie "książki w książce" i zabawę konwencją. Autor mnie jednak rozczarował, momentami się nudziłam. A może po prostu nie zrozumiałam przesłania i i nie potrafię dostrzec głębi tej powieści.

162/2014

162/2014

Nie powaliło... Zadanie zdawało się być już rozwiązanym w środku książki, czytelnik niestety, ale miał wszystko podane na tacy. W kryminałach to się nie sprawdza.

Z jednej strony książka momentami ciężka w czytaniu, a z drugiej odłożyć jej się nie chce.Warto przeczytać choćby po to żeby zobaczyć, ze kryminał da się napisać i w inny sposób.

• Kryminały
  • Kat.: Kryminał, sensacja, thriller
  • 2. Posiadam - ebook
  • Posiadam :)

Dodaj cytat z książki Jeszcze tylko jeden nieboszczyk