Burying Water

Burying Water
Atria Books
2014-10-07
2014-10-07

"He said the truth is like that water: it doesn't matter how hard you try to bury it; it'll always find some way back to the surface. It's resilient."

Gdy młoda dziewczyna budzi się w szpitalu po długiej walce, jaką stoczyli lekarze o jej życie, nie pamięta nic, nawet swojego imienia. Wie jedynie, że ktoś usiłował ją zabić i zostawił na pewną śmierć w lesie na wiejskich terenach stanu Oregon. Jedyną wskazówką z jej poprzedniego życia jest tatuaż na biodrze, symbol wody - takie też imię sobie nadaje. Ze swoją nową tożsamością Water zaczyna budować swoją nową rzeczywistość na ranczu Ginny - ekscentrycznej staruszki, którą poznała w szpitalu, a jej sąsiadami zaś staje się rodzina Wellesów - Gabe, Meredith oraz ich dzieci, Amber i Jesse. Jesse, do którego od pierwszego dnia coś ją przyciąga i który wydaje jej się dziwnie znajomy.

Historia przeplata się pomiędzy “teraz”, kiedy Water musi odnaleźć się w nowym życiu, i “wtedy”, gdzie to Jesse odkrywa przed nami kolejne cegiełki dotyczące ich przeszłości. K.A. Tucker ponownie podejmuje się tematu zmagania się i ucieczki przed demonami przeszłości oraz budowaniu nowego jutra, w który wplata namiętny romans z czającym się u progu niebezpieczeństwem ze strony rosyjskiego mafioza. Autorka zgrabnie przeskakuje pomiędzy narracją oraz powoli dawkuje nam informacje aż do samego końca, i choć historia z początku wydaje się być raczej prosta to i tak trzyma nas w napięciu do ostatnich stron. Szczególnie od punktu zwrotnego (które swoją drogą z miejsca kojarzą mi się z tą autorką),gdzie metaforyczna woda znajduje swoje ujście i ujawnia się w dosyć brutalny sposób, aż do samego końca książki - mniej więcej od tego momentu nie mogłam się oderwać, póki nie odłożyłam jej, już przeczytanej.

Podsumowując, jest to kawał ciekawej historii, która może nie jest wcale czymś nowym i odkrywczym w tym przypływie powieśći YA, ale za to książka od samego początku wciąga... trochę jak wir! (Dobra, dość z tymi wodnymi żarcikami!). Z pewnością wrócę do tej historii, jeśli kiedyś dane będzie mi ją zobaczyć w polskiej wersji.

K.A. Tucker poznałam jak każdy, przy "Ten tiny breath". Później przeczytałam nieco inną historię "He will be my ruin" i bardzo przypadła mi autorka do gustu, no ale jak to w moim przypadku bywa - zapomniałam o niej. Niedawno sobie przypomniałam. Odkryłam jej nową serię "Burying water" i muszę powiedzieć, że przepadłam! Nie czytałam książek jedna po drugiej - na szczęście. Przeplatałam sobie te pozycje - a to nadrabiałam jej książki z poprzedniej serii, a to wybierałam jakieś w ogóle z innego gatunku, żeby nie mieć po prostu dosyć historii miłosnych i móc obiektywnym okiem na to spojrzeć.

Jest coś w powieściach z tej serii, co urzekło mnie o wiele bardziej niż w przypadku "Ten tiny breath", prawdopodobnie to te wątki kryminalne albo po prostu bohaterowie są tak świetnie wykreowani. Burying water opowiada o zakazanym romansie i niby to nic nowego. Jest utrata pamięci, co to też nie jest niczym nowym. Jednak! Wszystkie wątki (łącznie z wątkiem rosyjskich mafiozów i handlarzy samochodami) sprawiają, że ta historia jest według mnie rewelacyjna. Seriously. W dobie new i young adult, kiedy tych historii jest na prawdę mnóstwo Tucker w jakiś magiczny sposób stworzyła coś świetnego i nowego. Nie będę rozpisywać się na temat fabuły, bo po co mam Wam spoilerować.

Polecam, polecam. Aktualnie jestem po lekturze wszystkich książek z serii więc z ręką na sercu mówię, że to jest ekstra! Co z tego, że są jakieś zdarzenia, w które ciężko uwierzyć. To w końcu fikcja, prawda? Uwielbiam sposób pisania K.A. Tucker. Jak dla mnie bomba, o wiele większa od poprzedniej serii jej książek.

www.ebookoholic.blogspot.com

Jesse - specjalista od mechaniki samochodowej, syn szeryfa i lekarki. Jane Doe aka Water - dziewczyna z amnezją, która cudem wywinęła się śmierci. Ona nie wie o sobie nic, on dużo więcej wie o niej, niż mogłaby się spodziewać. Dzieje się w tej książce wiele, a chemia między bohaterami jest wręcz elektryzująca. KA Tucker pisze historie miłosne z wątkiem sensacyjnym (jak w przypadku tego tytułu z rosyjską mafią w tle) na pełnej petardzie. Dobrze byłoby zobaczyć „Burying water” w polskiej wersji językowej, bo wielką szkodą dla czytelników jest aktualny brak tłumaczenia tej historii.

Gorąco polecam!

Super książka. Historia opowiadana z dwóch perspektyw. Zaskakująca i wzruszająca przy czym niecodzienna i tajemnicza. Pełna akcji i romansu. Serdecznie polecam.

• Kryminał
  • W oryginale :)