Émilie du Châtelet i Voltaire

Okładka książki Émilie du Châtelet i Voltaire Jerzy Kierul
Okładka książki Émilie du Châtelet i Voltaire
Jerzy Kierul Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
282 str. 4 godz. 42 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
282
Czas czytania
4 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306033694
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
490
117

Na półkach: , ,

Przedstawiał się jako architekt pani du Châtelet albo jej ogrodnik.

Voltaire / francuski filozof epoki Oświecenia, historyk, poeta, publicysta i dramaturg obdarzony talentem pamflecisty potrafiącego wykpić wszystko i każdego / czuł się rzemieślnikiem słowa i dumny był ze swego stylu, przyjaciele twierdzili, że „ma swadę Cycerona, delikatność Pliniusza i mądrość Agrypa; w jednym słowie umie połączyć cnoty i talenty trzech największych mężów starożytności.”

Inteligentna, wykształcona i bezpruderyjna markiza du Châtelet, żywiła wielką pasję do nauk ścisłych / matematyki, fizyki, geometrii, astronomii / oraz flirtu ; ) mąż / przypisany do rubryki „powinności” / zajmował w życiu Émilie niewiele miejsca, przyjaźń z Voltaire’em była uczuciem towarzysko akceptowanym, w odróżnieniu od miłości - w XVIII wieku niemal zawsze pozamałżeńskiej.

Łączyło ich braterstwo duchowe i partnerstwo w myśleniu.

Poważnie traktowali sprawy ducha i intelektu, dyskutowali na tematy dotyczące Biblii, definicji człowieka, istnienia Boga, jednocześnie krytykowali „zbyt wielkie przywileje kleru, łatwe utożsamianie religii z dobrostanem księży, fanatyzm niektórych i zabobon niemal wszystkich”, uważali, że religia nie czyni ludzi lepszymi, wierzyli w „życzliwość wobec bliźnich […] nie potrzebującą ostentacji i kadzideł.”

Literatura biograficzna.

Traktat o zagadnieniach z zakresu nauk ścisłych.

Przedstawiał się jako architekt pani du Châtelet albo jej ogrodnik.

Voltaire / francuski filozof epoki Oświecenia, historyk, poeta, publicysta i dramaturg obdarzony talentem pamflecisty potrafiącego wykpić wszystko i każdego / czuł się rzemieślnikiem słowa i dumny był ze swego stylu, przyjaciele twierdzili, że „ma swadę Cycerona, delikatność Pliniusza i mądrość Agrypa; w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
295
295

Na półkach: , ,

Moje pierwsze spotkanie z Jerzym Kierulem. Na pewno nie ostatnie. Szczerze mówiąc przed przystąpieniem do lektury nie wiedziałem czego się spodziewać po autorze będącym "ścisłowcem". Już pierwsze strony książki wytrąciły mnie z ignorancji i pokazały z jakiej miary piórem mamy tu do czynienia. Jestem pod wielkim wrażeniem tego dzieła. Jako pasjonat "wieku świateł" odnalazłem w tej pracy wiele niezmiernie ciekawych wątków, podanych w fascynującym stylu. Język Jerzego Kierula, jego sposób przedstawienia faktów, spajający humanistykę z odrobiną wiedzy ścisłej, budzi moje najwyższe uznanie. Powinowactwo intelektualne z wyboru, jakie łączyło Woltera z Emilie du Chatelet zostało opisane żywo, miejscami dowcipnie, a w całości bardzo umiejętnie. Szerokie wykorzystanie źródeł, szczególnie epistolografii, stanowi duży plus książki. Szerzej nieznana markiza du Chatelet była kobietą niezmiernie uczoną, przodowała w swych czasach w rewolucyjnej jeszcze wtedy wiedzy o osiągnięciach Newtona. Poznajemy ją zarówno jako przyjaciółkę wielkiego Woltera, jak i osobę, która własnymi osiągnięciami naukowymi przyćmiła nie jednego uczonego swoich czasów.
Książkę, mimo że traktuje o zagadnieniach z zakresu nauk ścisłych, czyta się świetnie. Autor badający powinowactwo z wyboru osób będących czołowymi przedstawicielami humanistyki oraz nauk ścisłych XVIII wieku, sam skupia w sobie talent wynikający z syntezy tychże.

Moje pierwsze spotkanie z Jerzym Kierulem. Na pewno nie ostatnie. Szczerze mówiąc przed przystąpieniem do lektury nie wiedziałem czego się spodziewać po autorze będącym "ścisłowcem". Już pierwsze strony książki wytrąciły mnie z ignorancji i pokazały z jakiej miary piórem mamy tu do czynienia. Jestem pod wielkim wrażeniem tego dzieła. Jako pasjonat "wieku świateł"...

więcej Pokaż mimo to

avatar
419
304

Na półkach:

Gabrielle Emilie poznala Voltaire'a kiedy byla jeszcze o 12 lat mlodszym od niego dzieckiem. Ponownie spotkali sie w 1733 roku zaraz po urodzeniu przez nia drugiego syna. Jej maz markiz du Chatelet sluzyl wtedy w armii. Zetknely sie ze soba dwa swiatle i bardzo kochliwe umysly. Francois Marie Arouet
(Voltaire) zajmowal sie filozofia, historia, nauka i wielbil teatr. Markiza poswiecala czas przede wszystkim fizyce i astronomii. Uzalezniona byla od hazardu i cale dosc krotkie zycie borykala sie z dlugami. Zamieszkali razem. Zona, rzadko bywajacy w domu i slepy na wszystko maz oraz kontrowersyjny mysliciel. Dzielili wspolne namietnosci przez kilkanascie lat. Z czasem relacje ich ochlodzily sie, a z trojkata powstal czworokat, ktory zakonczyl sie pozna ciaza i smiercia slynnej fizyczki i matematyczki.
Dr Jerzy Kierul wyklada historie fizyki i astronomii na Uniwersytecie Lodzkim. Jego kolejna ksiazka to napisana z pasja historia szalonej milosci i wielkiego poswiecenia nauce.
Z taka sama lekkoscia omawia trudne fizyczne i matematyczne zagadnienia jak i dworskie intrygi. To wszystko na naukowo - kulturalnym tle epoki ze szczegolnym uwzglednieniem osoby Newtona.
Bardzo ciekawa i przystepna lektura.

Gabrielle Emilie poznala Voltaire'a kiedy byla jeszcze o 12 lat mlodszym od niego dzieckiem. Ponownie spotkali sie w 1733 roku zaraz po urodzeniu przez nia drugiego syna. Jej maz markiz du Chatelet sluzyl wtedy w armii. Zetknely sie ze soba dwa swiatle i bardzo kochliwe umysly. Francois Marie Arouet
(Voltaire) zajmowal sie filozofia, historia, nauka i wielbil teatr. Markiza...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    66
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    7
  • Historia
    3
  • Biografie
    3
  • Biografie
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Chcę kupić
    1
  • 21 Biografie
    1
  • Oświecenie
    1

Cytaty

Więcej
Jerzy Kierul Émilie du Châtelet i Voltaire Zobacz więcej
Jerzy Kierul Émilie du Châtelet i Voltaire Zobacz więcej
Jerzy Kierul Émilie du Châtelet i Voltaire Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także