Darwin

Okładka książki Darwin Jerzy Kierul
Okładka książki Darwin
Jerzy Kierul Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Państwowy Instytut Wydawniczy
2015-01-01
2015-01-01
9788364822087

Moje drugie spotkanie z twórczością Jerzego Kierula zaliczam do równie udanych jak w przypadku książki o Wolterze i Emilie du Chatelet. Biografia Karola Darwina ukazuje nam zmagania wybitnego (choć sam tak o sobie nie uważał) człowieka z przeciwnościami losu. Uczony był bardzo słabego zdrowia, przez większość życia trapiły go nieuleczalne wówczas choroby, a pomimo tego wykonywał tytaniczną pracę. Była ona całym jego życiem. Praktycznie wszystko zostało jej podporządkowane. Właśnie praca oraz miłość do żony i dzieci stanowią oś życia Darwina. Ten ogromnie zdyscyplinowany i metodyczny uczony nie miał w sobie za grosz pychy i arogancji, które często towarzyszą "wielkim" ludziom. Wystarczyło mu, że wykonywał swoją pracę w spokoju, stroniąc od wszelkich (na ile było to możliwe) kontrowersji. Oczywiście jego dokonania wywołały olbrzymi rezonans w świecie nauki, a także sporo sprzeciwu ze strony konserwatywnych osób, ale ogromną zaletą Darwina była umiejętność zdystansowania się wobec całego zamieszania. Wielkie dokonania do jakich doszedł dzięki olbrzymiej sile woli wzbudzają podziw. Bezkompromisowość w dochodzeniu do naukowej prawdy, a także obrona swych poglądów były nieodłącznymi cechami tego wybitnego umysłu.
Jerzy Kierul (warto zauważyć, że jest doktorem fizyki!) kreśli dzieje twórcy ewolucji w sposób bardzo ciekawy, nie stroniąc od zabawnych anegdot (uczony, zastanawiając się czy warto się ożenić, zestawił ze sobą bilans zysków i strat z posiadania żony albo... psa; wybrał posiadanie żony i raczej tego nie żałował :). Autor sporo korzysta z tekstów z epoki, co rusz umiejętnie wplatając w tok narracji fragmenty listów, czy też autobiografii Darwina. Całość warta jest zapoznania się.

Biografia Darwina pozwala nam sięgnąć do jego głowy i serca ale także zrozumieć jak analizował przyrodę, dlaczego miał ciężkie relacje z ojcem (a kto nie ma?),czemu warto mieć Huxleya za przyjaciela i jak długo trzeba oglądać wąsonogi by zrozumieć ich adaptacje płciową.

Każdy rozdział aż bije ilością przepracowanego materiału przez autora. Pan Jerzy świetnie przedstawia realia czasów, nastroje społeczne, a przede wszystkim relacje intelektualne i opiniotwórcze wielkich naukowców i badaczy orbitujących wokół Darwina. Książka nie jest długa ale autorowi udało się wyjątkowo obszernie przedstawić pejzaż nauki XIX wieku.

Pan Jerzy Kierul po Darwinie ma wyjątkowe miejsce w moim sercu. Uwaga, pozycja może powodować nadszarpnięcie relacji rodzinnych! Jest tak wciągająca i pełna anegdot, ze nie sposób powstrzymać się przed opowiadaniem ich każdemu w zasięgu wzroku (niezależnie od tego czy ktoś ma ochotę nas słuchać).

Na mało entuzjastyczny odbiór tejże biografii Darwina wpływa fakt, że jej autor bezkrytycznie przyjmuje punkt widzenia autora teorii ewolucji, np. jego oceny dotyczące innych ludzi i usprawiedliwia każde jego postępowanie. Darwin był dużo bardziej złożoną i ciekawą osobowością, a jego dzieło miało daleko bardziej ambiwalentny wpływ na losy nauki i kultury (pomyślmy choćby o darwinizmie społecznym Herberta Spencera czy eugenice Galtona),niż wynika to z lektury książki Kierula.

Bardzo dobra biografia. Autor w ciekawy sposób przedstawił postać twórcy teorii ewolucji.Dużo miejsca poświęcił w jaki sposób Karol Darwin dochodził do swoich spostrzeżeń, które dokonały przewrotu w myśleniu o przyrodzie i człowieku. Wreszcie ukazał jak ówczesny świat, w tym środowisko naukowe i kościelne zapatrywało się na nowe poglądy wyrażone w jego teorii ewolucji.

Warto przeczytać !

• Biografie