Encyklopedia gender. Płeć w kulturze

Okładka książki Encyklopedia gender. Płeć w kulturze Grażyna Latos, Monika Rudaś-Grodzka, praca zbiorowa
Okładka książki Encyklopedia gender. Płeć w kulturze
Grażyna LatosMonika Rudaś-Grodzka Wydawnictwo: Czarna Owca encyklopedie, słowniki
encyklopedie, słowniki
Czarna Owca
2014-10-01
2014-10-01
gender

Pochwała encyklopedii

Nieprawdopodobny lewacko-feministyczny bełkot, przeinaczający znaczenie pojęć. Absurdalne wnioski z genderowych "badań". 6 gwiazd za możliwość zapoznania się z tym ściekiem idei, ponieważ warto wiedzieć jakie podstawy ma głupota.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

co prawda brakuje w mojej opinii kilku haseł, ale i tak bardzo dobra książka! Będę wracać!

rzetelna praca naukowa, kilka ciekawych spostrzeżeń.
irytowało mnie ciągłe wymienianie obu płci przy opisach stanowisk, funkcji itp: pisarze i pisarki, badacze i badaczki, psychologowie i psycholożki... w każdym akapicie, w każdym haśle. wydaje się, że dużo lepiej zwrócono by uwagę na maskulinizację języka, gdyby w tej książce używano tylko form żeńskich.

rzetelna praca naukowa, kilka ciekawych spostrzeżeń.

NIemal codziennie rodzice, społeczeństwo, nieświadomi, niepoinformowani ludzie są bombardowani bzdurami przez przedstawicieli partii prawicowych czy kościoła katolickiego na temat szkodliwości ideologii, zwanej gender.

Powiem wam, że mam już serdecznie dość tych wielogodzinnych debat, tych wypowiadanych głupot i banialuk. Politycy na gender chcą sobie "przypiąć" etykietkę znawcy. A na niewiedzy społeczeństwa pragną zbić swój choćby najmniejszy kapitał polityczny.

Smuci mnie fakt, że boimy się czegoś, co nowe, nieznane. co definiuje, co wyjaśnia i podważa zastygły schemat podziału ról społecznych. Niewiedza, brak chęci w szukaniu odpowiedzi, by móc fachowo wypowiedzieć się w danym temacie nie usprawiedliwia, by narzucać mniejszości swój światopogląd.

Cenię opinię ludzi wykształconych, oczytanych, doświadczonych i przedstawiający dorobek naukowy na tym polu. Osobiście stale się uczę, interesuję oraz zagłębiam się we wszelką literaturę feministyczną, humanistyczną, psychologiczną. Feminizm nie oznacza, podobnie jak idea gender, że kobiety prą do przodu po trupach mężczyzn, że chcą wyrwać na siłę inne kobiety z ich domowych pieleszy.

"Encyklopedia gender" zainteresowała mnie z wielu względów. M.in. dlatego, ze jest to zbiór najważniejszych pojęć, a konkretnie 200 haseł, które mają jeden wspólny mianownik- gender studies. "Encyklopedia gender" to prawdziwe kompendium wiedzy oparte na fachowych tekstach. A dotyczą one historii, teorii i metodologii tej interdyscyplinarnej dziedziny akademickiej.

Teksty są napisane przez specjalistów i specjalistki doświadczone. Pozycja została przygotowana pod redakcją takich osobistości jak: Agnieszka Wróbel, Ewa Serafin, Anna Nasiłowska, Barbara Smoleń, Katarzyna Czeczot, Kazimiera Szczuka, Agnieszka Mrozik, Katarzyna Nadana-Sokołowska i Monika Rudaś- Grodzka.

Lektura jak przystało na kompendium wiedzy charakteryzuje się dokładnością ale i obszernością. Tematyka jest wszechstronna. Podzielę się z wami kilkoma hasłami: postkolonializm, męski feminizm, rodziny z wyboru, ruchy społeczne kobiet, rak macicy, pisma kobiece, manifa, moda, utopia, wagina, dyskryminacja, baśń, bulimia, kobiety w polityce itp.

Każdy z tekstów opatrzony jest bogatą bibiografią, w której zaciekawieni znajdą odnośniki do kolejnych interesujących artykułów, publikacji czy książek. Pierwszy raz spotykam się z taką pozycją. Tu ciekawi znajdą wszystko to, co może ich zainteresować. I nie ma konieczności czytania w jednym ciągu czasowym. Każde hasło ma swoje alfabetyczne miejsce.

Piękna, twarda oprawa, na której widnieją poruszane tematyki. Minimalizm, a jednocześnie przepych informacji. A w środku zakładka w formie wstążki ułatwi z pewnością każdemu czytelnikowi lekture. U mnie w domu, ta pozycja zajmie honorowe miejsce na półce, gdyż zasługuje na to. Przyda się nie tylko w pogłębianiu wiedzy, ale i na wielu innych polach, choćby studiach czy w szkole. Polecam serdecznie i proszę nie bójcie się gender, bo nie warto.

• Feminizm
  • Chcę kupić