Encyklopedia gender. Płeć w kulturze

- Data wydania:
- 2014-10-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-10-01
- Liczba stron:
- 640
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375548167
- Wydawnictwo:
- Czarna Owca
- Tagi:
- gender
- Kategoria:
- encyklopedie, słowniki
- Data wydania:
- 2014-10-01
- Liczba stron:
- 640
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375548167
- Tagi:
- gender
"Encyklopedia gender. Płeć w kulturze" to przystępnie napisane i obszerne kompendium wiedzy o jednej z prężniej rozwijających się subdyscyplin współczesnej humanistyki. W blisko 200 hasłach podsumowuje stan badań gender studies na Zachodzie i w Polsce; wyczerpująco i merytorycznie wprowadza w historię studiów feministycznych i queer.
Tematyka płci kulturowej dotąd przedstawiana była głównie w mediach stereotypowo i niemerytorycznie, często pełniąc rolę politycznego straszaka w debacie publicznej, lub ograniczana do hermetycznej akademickiej dyskusji. Encyklopedia gender przystępnym językiem opowiada o humanistyce, nie rezygnując z naukowego warsztatu. Polscy czytelnicy nie mieli do tej pory dostępu do tak przekrojowej publikacji na ten temat.
Osoby naukowo zajmujące się zagadnieniem płci kulturowej i studenci, skazani dotąd na żmudne poszukiwania wśród antologii i tekstów źródłowych, znajdą w Encyklopedii gender przekrojowe opracowanie zagadnień współczesnej humanistyki (m.in. z dziedziny nauk społecznych, o sztuce, a także antropologii, filozofii i teorii literatury).
Czytelników początkujących wprowadzą w tematykę płci kulturowej najwybitniejsze polskie badaczki i badacze związani z Instytutem Badań Literackich PAN. Odnajdą oni w Encyklopedii gender wprowadzenie do trudnych niekiedy pojęć i często mylonych kwestii.
Publikacja ta zadowoli jednych i drugich – może być zarówno początkiem przygody z tą fascynującą dyscypliną, fachowym kompendium wiedzy, jak i przydatnym podręcznym słownikiem najważniejszej terminologii. A dzięki bogatej bibliografii Encyklopedia gender zachęca do dalszych poszukiwań. Książka ta z powodzeniem wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym, gromadzi i porządkuje osiągnięcia humanistyki ostatniego półwiecza.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Pochwała encyklopedii
Gender - jedno z najbardziej popularnych pojęć współczesnego życia społecznego. Odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki. Demonizowane jako przyczyna dekonstrukcji życia społecznego w Polsce. Jako zagrożenie dla polskiej religijności. Oskarżane o to, że tworzy ideologię równą niemal totalitarnej. Świetnie się nadaje, by straszyć nim niewinne dziatki. Jeśli ktoś znajdzie w sobie odwagę, by prostować ścieżki przerażenia, lęków i uprzedzeń, niech sięgnie po „Encyklopedię gender” wydaną przez Wydawnictwo Czarna Owca (sic!) pod koniec ubiegłego roku.
Zaczęłam tę recenzję jakoś tak populistycznie, a wydane opracowanie w ogóle na takowy początek nie zasługuje.
„Encyklopedia gender. Płeć w kulturze” to rzetelne opracowanie zespołu badaczek i badaczy polskiego środowiska naukowego i osób związanych z ruchami feministycznymi, skupionych w Interdyscyplinarnym Zespole Badań Literatura i Gender przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Trzon redakcji stanowili Monika Rudaś-Grodzka, Katarzyna Nadana-Sokołowska, Agnieszka Mrozik, Kazimiera Szczuka, Katarzyna Czeczot, Barbara Smoleń, Anna Nasiłowska, Ewa Serafin, Agnieszka Wróbel. O projekcie można przeczytać na stronie: http://genderstudies.pl/index.php/encyklopedia/.
Publikacja ma charakter naukowy. Członkinie redakcji wierzą, że szerzenie wiedzy może przyczynić się do pozytywnej zmiany funkcjonowania naszego społeczeństwa, w którym stereotypy genderowe stanowią niechlubne obciążenie społecznych ról kobiet i mężczyzn. Ich - piszą we wstępie - najlżejszym przejawem są niższe zarobki kobiet, a najcięższym sankcjonowana przez tradycję przemoc.
Każde encyklopedyczne hasło stanowi obszerny autorski szkic, będący krytycznym i historycznym omówieniem danego zjawiska, np. literatura kobieca (Ewa Kraskowska). Do każdego dołączona jest bibliografia podmiotowa i przedmiotowa, w której wynotowane są ważniejsze opracowania zachodnie oraz przede wszystkim artykuły i książki polskich badaczy i badaczek. Każde hasło zwraca szczególną uwagę na polski kontekst omawianego zagadnienia.
Encyklopedia nie jest lekturą - co zrozumiałe - do przeczytania od deski do deski. Hasła odsyłają do siebie wzajemnie po to, by pogłębić rozumienie danego problemu. Wymusza to logiczny i problemowy dobór haseł do lektury. Na przykład wspomniane hasło: literatura kobieca odsyła do takich haseł jak: dzienniki intymne, gdy jako jeden z wyróżników tzw. literatury kobiecej wskazuje autorka kwestię autobiograficzności, podmiot (kwestia manifestowania podmiotu kobiecego), hasła dyskryminacja czy postkolonializm, które sygnalizują problemy literatury kobiecej. Przywołuje też pojęcia pierwszej, drugiej i trzeciej fali feminizmu, literaturę lesbijską, krytykę feministyczną: np. écriture féminin, gay/lesbian studies, lesbianizm. Widać, że w encyklopedii znaleźć można hasła dotyczące zagadnień typowo literackich (np. powieść o kobietach, groteska), związanych z innymi sztukami (np. kino LGBT, gotycyzm), kulturowych (np. kompleks Antygony), społecznych (np. (globalizacja, ekofeminizm, Holocaust, interes grupowy kobiet, rodzina/pokrewieństwo), językowych (np. językowa niewidzialność kobiet), medycznych (np. in vitro, anoreksja i bulimia, menopauza) i wiele innych. Łącznie 195 haseł. Jak dla mnie - absolutnie niezbędnych.
„Encyklopedia gender” to - moim zdaniem - obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy mają szerszy wpływ na innych. Niech pomoże w sposób merytoryczny wydobyć na światło dzienne to, co dotąd kulturowo marginalizowane, przemilczane, często nierozumiane i banalizowane.
Pozycja obowiązkowa w każdym domu.
Justyna Radomińska
Popieram [ 9 ]
Książka na półkach
- 135
- 35
- 18
- 5
- 4
- 3
- 2
- 2
- 2
- 2
Opinie [5]
Nieprawdopodobny lewacko-feministyczny bełkot, przeinaczający znaczenie pojęć. Absurdalne wnioski z genderowych "badań". 6 gwiazd za możliwość zapoznania się z tym ściekiem idei, ponieważ warto wiedzieć jakie podstawy ma głupota.
Pokaż mimo toco prawda brakuje w mojej opinii kilku haseł, ale i tak bardzo dobra książka! Będę wracać!
Pokaż mimo torzetelna praca naukowa, kilka ciekawych spostrzeżeń.
Pokaż mimo toirytowało mnie ciągłe wymienianie obu płci przy opisach stanowisk, funkcji itp: pisarze i pisarki, badacze i badaczki, psychologowie i psycholożki... w każdym akapicie, w każdym haśle. wydaje się, że dużo lepiej zwrócono by uwagę na maskulinizację języka, gdyby w tej książce używano tylko form żeńskich.
NIemal codziennie rodzice, społeczeństwo, nieświadomi, niepoinformowani ludzie są bombardowani bzdurami przez przedstawicieli partii prawicowych czy kościoła katolickiego na temat szkodliwości ideologii, zwanej gender.
więcejPowiem wam, że mam już serdecznie dość tych wielogodzinnych debat, tych wypowiadanych głupot i banialuk. Politycy na gender chcą sobie "przypiąć" etykietkę...
Encyklopedia gender to nie tylko obszerne kompendium wiedzy na temat płci kulturowej, to przede wszystkim dwieście esejów dotyczących naszej kultury jako całości. Hasła obejmują bowiem ogląd całościowy danego tematu, od rysu historycznego po dzień dzisiejszy. Niektóre hasła są zdefiniowane na nowo, inne zaś są stosunkowo nowe dla naszej kultury. Eseje-hasła wyszły spod...
więcej