Okładka książki Information, Technology, and Innovation: Resources for Growth in a Connected World John M. Jordan
John M. Jordan Wydawnictwo: John Wiley & Sons biznes, finanse
biznes, finanse
John Wiley & Sons
2012-04-13
2012-04-13

Bardzo obszerna pozycja opisujaca najnowsze trendy w swiecie nowoczesnych technologii. Sluchalem calosc w formie audiobooka.

Ksiazka przytacza wiele konretnych tzw. "case studies" odnosnie tego jak wybrane branze zmienialy sie na przestrzeni kilkudziesieciu lat pod wplywem rozwoju technologicznego. A oto kilka przykladow.

Branza muzyczna. Nowoczesne technologie mialy niesamowity wplyw na branze muzyczna. Ponad trzydziesci lat temu branza muzyczna byla kojarzona z plytami winylowymi, plytymi komtaktowymi no i ewentualnie kasetami. Sztywny sposob dystrybucji, ograniczony dostep odbiorcy do ulubionej muzyki. Dzisiaj wyglada to calkiem inaczej. Wielkie wytwornie wrecz hamuja na sile rozwoj branzy, jednak sila postepu nowych technologii jest nie do zatrzymania. Tak nalezy sobie zadac pytanie, czy przypadkiem wielkie wytwornie nie przyczyniaja sie do zahamowania rozwoju branzy i ograniczenia obiorcy dostepu do ulubionej muzyki . Nowe technologie przyblizaja odbiorcy muzyke. Najpierw pojawil sie format MP3. Potem pojawily sie rozne platformy wymiany plikow peer to peer. Dzisiaj poprzez platformy streamingowe, typu "Spotify" mamy nieograniczony dostep za darmo do dowolnych utworow muzycznych, i to bez lamania prawa autorskiego.

Prasa. Tradycyjne wydawnictwa, gazety, periodyki maja wielki problem. W przeciagu kilku lat z roku na rok spada ilosc sprzedanych papierowych wydan dziennikow oraz innych periodykow. Niektorzy z branzy prasowej twierdza, ze po prostu Google likwiduje branze prasowa. W obliczu tego rozwoju jaka przyszlosc maja tradycyjne tytuly typu New York Times, Washington Post, nie wspominajac o Gazecie Wyborczej itd? Dzisiaj dostep do wiadomosci jest tak powszechny, ze przecietny odbiorca jest w stanie uzyskac te same informacje poprzez surfowanie w internecie, glownie dzieki technologi indeksowania i wyszukiwania, ktora zostala rozwinieta przez googlea. W obliczu tego rozwoju jaka przyszlosc maja reporterzy? Czy dziennikarstwo sledcze ma jeszcze przyszlosc? Kto w przyszlosci bedzie finansowal prace dziennikarzy sledczych, publicystow? Kto stworzy platforme dla nich, tak aby mogli na szeroka skale publikowac swoja prace? Demokracja przeciez oparta jest na rzetelnym dziennikarstwie. Czy w gaszczu informacji dostepnej w internecie wolne, rzetelne, niezalezne dziennikarstwo bedzie mialo jeszcze szanse przetrwac?

To tylko przyklady. Ksiazka zawiera kilkanascie analiz konkretnych branz.

Branza muzyczna. Nowoczesne technologie mialy...