Bracia Lwie Serce

Okładka książki Bracia Lwie Serce
Astrid Lindgren Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Astrid Lindgren literatura dziecięca
literatura dziecięca
Data 1. wydania:
1973-01-01
9788310120229
Teresa Chłapowska

Pamiętam, że za dzieciaka bardzo mi się podobała i niesamowicie mnie wzruszyła. Piękna książka.

Miałam 10 lat, kiedy chciałam to wypożyczyć z biblioteki szkolnej, ale pani powiedziała, że to za mocne dla mnie - przyznaję jej teraz rację. Ta lektura to bardzo cenne doświadczenie, bardzo lekki język, bardzo trudny temat. Książka oswajająca z tematem śmierci, wprowadzająca pojęcie życia po śmierci w neutralny sposób, poruszająca kwestie nadziei, odwagi, przyzwoitości. Ma jednak jeden minus - temat najtrudniejszy potraktowany został tak, jakby go nieco gloryfikowano: samobójstwo. A to przecież książka dla najmłodszych. Ważny temat, a tak krótko opisany, potraktowany iście po macoszemu. Trudno, by nie wpłynęło to na dzieci. Poza tym, jest na najwyższym poziomie: trzyma w napięciu i wprawia w melancholię.

Piękna lektura szkolna :)
Najlepsza książka moim zdaniem.

Piękna lektura szkolna :)
Najlepsza książka moim zdaniem.

Mądra baśń o oswajaniu śmierci. O poświęceniu, o dzielnym przyjmowaniu złego losu, o tym, że trzeba czasem odważnie spojrzeć swojemu lękowi prosto w smoczy pysk... O tym, że warto być dobrym... A także o tym, że czasami trzeba zrobić rzeczy, których się nie chce, bo inaczej przestaje się być człowiekiem, a zostaje się śmieciem.
PS: Jedyna książka tej objętości, którą w dzieciństwie przeczytałem jednym tchem, od deski do deski.

PS: Jedyna książka tej objętości, którą w...

Wzruszająca historia, pokazująca braterską siłę. Zmuszająca do pracy wyobraźnię ;) Mam nadzieję, że sama kiedyś trafię do Nangijali ;)

Była to moja lektura szkolna, podejrzewam w piątej lub szóstej klasie podstawówki. Obecnie jestem z liceum i nadal chętnie po nią sięgam. Czytałam tą historię niezliczoną ilość razy i wydaje mi się, że nigdy mi się nie znudzi. Pouczająca i wzruszająca opowieść o Jonathanie i Karolu na zawsze pozostanie w moim sercu.

Opinia o Braciach Lwie Serce]

Jonatan i Karol są rodzeństwem. Wiele ich jednak różni. Jonatan jest wysoki i przystojny, pomaga mamie i w gospodarstwie. Karol jest jego odwrotnością. Jest poważnie chory i w każdej chwili może umrzeć. Mimo to Bracia ponad wszystko się wspierają i są dla siebie najważniejsi. Po swojej śmierci obydwoje trafiają do magicznej krainy Nangijali. Dla Karola jest to cudowne miejsce. W końcu jest zdrowy. Mają własny dom, całymi dniami jeżdżą na koniach po rozmaitych lasach. Czasami chodzą do karczmy jednak nie wszystko jest takie wesołe. Sąsiadująca z Doliną Wiśni, Dolina Dzikich Róż jest pod panowaniem okrutnego tyrana- Tengila. Ludzie nocami nie mogą wychodzić z domów, a jeśli wyjdą są zabierani do Groty Katli lub Karmianki i zazwyczaj nie wracają. Jonatan wraz z Sofią i Orwarem chcą pokonać Tengila i uwolnić Dolinę Dzikich Róż jednak nie wszystko okazuje się takie łatwe.

Mogę Braci Lwie Serce nazwać jak dotąd Najlepszą Lekturą.

Już od pierwszych stron byłam zauroczona magicznym światem wykreowanym przez Astrid Lindgren. Klimat małego miasteczka, a później Doliny Wiśni był bardzo rozmaity i fascynujący. Wraz z bohaterami, ze strony na stronę coraz lepiej poznawaliśmy zakątki tego magicznego miejsca. Książka była opowiadana przez narratora- Karola (Sucharka) który idealnie opisywał bajkowy świat Nangijali. Akcja była idealna. Wszystkie wątki, zwroty akcji czytałam z zapartym tchem. Były momenty, że śmiałam się z bohaterami, a czasami nawet płakałam. Bohaterowie czyli Karol i Jonatan Lwie Serce pokazywali, że miłość rodzeństwa jest ponad wszystko. Ponad strach, lęk, śmierć. Wspierali się na dobre i na złe i zawsze przy sobie byli. Podczas choroby Sucharka (Karola) Jonatan mu opowiadał o Szkole i o tym co robił. Bardzo polubiłam i zżyłam się z Mateuszem i Sofią. Nie mogę pominąć w recenzji ich postaci ponieważ byli bardzo ważni. Mateusz był "przyszywanym" dziadkiem Jonatana I Karola. Cały czas ich wspierał, pomagał im chodziaż mógł zapłacić za to śmiercią. Sofia za to była waleczna. Walczyła o dobro ludzi i chciała by w Nagialijli było jak najlepiej, tym mi przede wszystkim zaimponowała. U jej boku najczęściej pojawiał sie Hubert.
W książce był on ukazany jako człowiek, który długo nabiera zaufania do ludzi i jest bardzo ostrożny i wyczulony. Nie zmienia to faktu, że chociaż był tajemniczą postacią to i tak bardzo polubiłam jego osobę. Mama Braci Lwie Serce też była taką postacią, nie pojawiała się za często, ale i tak nie sposób jej nie lubić.Końcówka była cudowna. Zakończyła wszystko w sam raz. Może nie dostalam odpowiedzi na wszystkie moje pytania, ale posłowie mi na nie odpowiedziało. Z ręką na sercu mogę polecić tę powieść każdemu i gwarantuje, że wam się spodoba. Bracia Lwie Serce pokazują nie tylko miłość rodzeństwa ale też miłość do zwierząt. Karol na dobre i na złe zawsze był z swoim koniem i nigdy go nie zostawiał. Kiedy mieli mu go zabrać to i tak z Jonatanem walczyli do końca.

Opinia o Braciach Lwie Serce]

Książka bardzo wzruszająca i piękna.Zdecydowanie młodsi czytelnicy będą się przy niej wybitnie bawić aczkolwiek dla starszej młodzieży może być mniej ekscytująca.(oczywiście to moja opinia)

Przeczytane z siedmiolatkiem. Młody zachwycony choć bywało dość strasznie..

Przeczytane z siedmiolatkiem. Młody zachwycony choć bywało dość strasznie..

Niezwykle wzruszająca opowieść-przypowieść o miłości braterskiej.

Niezwykle wzruszająca opowieść-przypowieść o miłości braterskiej.