Klejnot Aswerusa część 1 Królowa

Okładka książki Klejnot Aswerusa część 1 Królowa Robert Kościuszko
Okładka książki Klejnot Aswerusa część 1 Królowa
Robert Kościuszko Wydawnictwo: Kościuszko Seria: Klejnot Aswerusa literatura dziecięca
literatura dziecięca
Klejnot Aswerusa
Kościuszko
2014-01-01
2014-01-01
polska powieść młodzieżowa

uważam, że książka jest dość przeciętna. momentami przynudza, historia zaczyna rozkręcać się dopiero w połowie książki, wiec nie wytrwali szybko ją odstawią. z tego względu, na początku czytalam ja bardzo dlugo, jednak druga połowę przeczytałam w jakoś 3 dni. widać niedopracowanie ze strony autora, gdyż pewnych momentów po prostu nie rozumiałam.

Może nie jest to wielkie arcydzieło, ale podobało mi się. Co prawda najciekawszy wątek zaczyna się w połowie książki, lecz gdy już się rozkręci, to przyciąga czytelnika. Czyta się szybko i lekko, jednak pojawia się wiele błędów interpunkcyjnych, w dodatku autor pisze prostym językiem i używa zdań pojedynczych. Mimo wszystko uważam, że warto przeczytać.

Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, zanim nie dostałam jej w prezencie wraz z następną częścią. Szczerze mówiąc, niespecjalnie mnie przekonywała, ale że nie skreślam dzieła pochopnie, przystąpiłam do czytania. I cóż mogę powiedzieć... tym razem przysłowie "Nie oceniaj książki po okładce" się nie sprawdziło.
Przede wszystkim dziwię się tak wysokim ocenom, bo wydaje mi się, że każdy czytelnik, który choć trochę analizuje czytany na bieżąco tekst, jest w stanie dostrzec błędny zapis dialogów, liczne potknięcia interpunkcyjne, nieznajomość przez autora pojęcia spójników złożonych, literówki i, co najważniejsze pod względem fabularnym, nieumiejętne zamknięcie świata przedstawionego. Widać, że autor wydał się sam i jego dzieło nie przeszło fachowej korekty. Oczywiście to nic złego, przecież wiele było przypadków w literaturze, kiedy takie osoby odniosły sukces, ale czasem warto jeszcze dopracować swój warsztat.
Lektura przenosi nas do Persji, setki lat przed narodzinami Chrystusa. Właściwie w niewielu momentach czułam klimat tej opowieści, mimo licznych i dobrych opisów, to jednak brakowało mi zgłębienia wiedzy co do rzeczywistych realiów, jakie wtedy były. Poza tym bohaterowie są zupełnie współcześni - nie rozumieją paru słów ze slangu, ale tak w zasadzie to tyle. Potrafią porozumieć się ze współczesnym człowiekiem, a, nie oszukujmy się, to by tak nie wyglądało. Już nie wspominając o nieadekwatności zachowań postaci do ich wieku (którego możemy się tylko domyślać). Są też oczywiście plusy - książkę czyta się bardzo szybko i nawet w swojej błędności potrafi zaciekawić, wzbudzić jakieś odczucia. Sam pomysł też całkiem niezły, choć niedopracowany.
Przeczytam następną część, ale tylko z tego względu, że mam ją w domu. Nie polecam, ale liczę na rozwój autora i może jakąś pełnowymiarową, poprawioną powieść.

Przede wszystkim dziwię się tak wysokim ocenom, bo wydaje...

Bardzo fajna książka :D

Bardzo fajna książka :D

1997

Ciężko mi się ja czytało mimo krótka ale za 5 krajach zrezygnowałam skończyłam ja po 5miesiacach czytania

• Historyczne, o historii, z historią w tle
  • Na półce
  • Polskie