Historia zaczyna się w Sumerze

Okładka książki Historia zaczyna się w Sumerze Samuel Noah Kramer
Okładka książki Historia zaczyna się w Sumerze
Samuel Noah Kramer Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
historia
From the tablets of sumer
Wydawnictwo Naukowe PWN
1961-08-01
1961-08-01
Joanna Olkiewicz
sumerowie historia starożytność Sumer Mezopotamia Bliski Wschód historia starożytna kultura starożytna

Przystępna dla każdego, na dwa spokojne wieczory, wymienia i opisuje "wynalazki" Sumerów, wynalazki w cudzysłowie gdyż mamy tu nie tylko a wręcz w wiekszośći nie przedmioty materialne.

Samuel Noah Kramer był światowej sławy amerykańskim asyriologem i sumerologiem, specjalistą w dziedzinie literatury, historii oraz języka Sumerów, profesorem sumerologii i asyriologii na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii oraz kustoszem zbiorów tabliczek klinowych w wielkim muzeum tegoż uniwersytetu. Dzięki dostępowi do tabliczek, Kramer mógł zająć się odczytywaniem i następnie wydawaniem przetłumaczonych mezopotamskich tekstów literackich. Gdyby nie on, niektóre teksty nie ujrzałyby tak prędko światła dziennego.

„Historia zaczyna się w Sumerze” to jedyna jego książka wydana po polsku, a jednocześnie jedno z pierwszych w języku polskim popularnonaukowych opracowań dotyczących Sumeru i kultury Mezopotamii ogółem (1961 r.). Zgodnie z tytułem, Kramer postanowił, że rozbudzi w czytelniku ciekawość dziejami Mezopotamii, ukazując mu, że wiele rzeczy, odkryć technicznych czy zdobyczy kulturowych charakterystycznych dla późniejszych epok, tak naprawdę po raz pierwszy pojawiło się właśnie w Sumerze. Dlatego każdy rozdział to osobny opis jakiejś „pierwszej” rzeczy – funkcjonowania pierwszych w historii szkół, pierwszych łapówek, pierwszej obniżki podatków, pierwszych wyroków sądowych, pierwszego „Kalendarza rolniczego” (fak ju, Hezjod),pierwszej kosmologii i kosmogonii, pierwszego politeistycznego panteonu i jeszcze paru innych rzeczy, które jako pierwsze pojawiły się w Sumerze.

Z powodu swojej konstrukcji, książka ta nie pretenduje do bycia wyczerpującą monografią dziejów historyczno-politycznych Sumeru, lecz raczej jest zbiorem ciekawostek dotyczących osiągnięć cywilizacyjnych tego ludu, swoistym wstępem do tematu, jednocześnie skupiającym się na wielu najciekawszych wątkach. Kramer pisze językiem prostym, logicznym i spójnym. Z jego książki obficie czerpał Marian Bielicki przy pisaniu swojej monografii „Zapomniany świat Sumerów” – gołym okiem widać, że wiele wątków się powtarza. Mimo wielu lat od wydania, książce Kramera nie udało się jeszcze stracić na aktualności, gdyż nie jest ona monografią historyczną, lecz raczej wyliczanką wybranych osiągnięć kultury sumeryjskiej, dzięki czemu starzeje się wolniej od np. Bielickiego. Można do niej zajrzeć na samym początku swojej przygody z tym tematem.

Bardzo ciekawa, stosunkowo przystępna, zawierająca istotne informacje na temat niezwykłej kultury Sumerów.

Kilka ciekawostek o Sumerze.

Kilka ciekawostek o Sumerze.

Najważniejsza monografia tematu

Najważniejsza monografia tematu

Dzieło sumerologa odczytującego kolejne tabliczki - podsumowuje znaleziska. jest to analiza raczej rzetelna dla pasjonatów tematu. Osoby niezaznajomione mogą przez brak ubarwień troszkę zanudzić się lektura - ewentualnie zauważając jaki wiele zwyczajów / podstaw ludzkości / oczywistych oczywistości / historii umieszczanych w kolejnych religiach pochodzi z Sumeru.

1966

Nie jest to opracowanie naukowe sensu stricto, mimo iż autor był wybitnym sumerologiem i może poszczycić się wieloma sukcesami i dokonaniami na polu tłumaczeń i odkrywania zapomnianych tekstów starożytnego Sumeru. Nie wyczytamy tu szczegółowych informacji o dziejach Sumeru, nie przywali nas mnogość dat oraz trudnych do wymówienia nazw starożytnych władców. I bardzo dobrze, bo takich cegiełek o wybitnie naukowym charakterze jest w bibliotekach wystarczająco dużo.

Tę książkę spokojnie przeczyta nawet ktoś, kto jakoś szczególnie nie interesuje się historią antyczną. Kramer zastosował tu bowiem chwyt znacznie ułatwiający czytelnikowi przyswojenie zaprezentowanej wiedzy i uświadomienie sobie rzeczywistej wartości dorobku cywilizacji Sumeru. W krótkich, acz treściwych, rozdziałach, zaprezentował kilkanaście literackich przykładów, dowodzących, że bardzo wiele aspektów kultury i cywilizacji bierze swój początek właśnie w starożytnym Sumerze. Że nawet wiele motywów biblijnych (lamentacje Hioba, rajskie paralele, przypowieść o potopie, a nawet idee zmartwychwstania) swój pierwowzór miało już na glinianych tabliczkach, znacznie starszych, niż najstarsze księgi Starego Testamentu...

Napisana bez naukowego nadęcia, ze swadą i lekkością. A równocześnie rzetelna i wiarygodna pod kątem zawartych informacji, ukazująca trud pracy badacza i tłumacza pisma klinowego, który z szeregu nieraz nieczytelnych krzaczków potrafi wyczarować poetyckie cudeńka.

• Historyczne
  • Starożytność