The Sumerians. Their History, Culture and Character

Okładka książki The Sumerians. Their History, Culture and Character Samuel Noah Kramer
Okładka książki The Sumerians. Their History, Culture and Character
Samuel Noah Kramer Wydawnictwo: The University of Chicago Press historia
historia
The University of Chicago Press
1963-01-01
1963-01-01
Sumer Kramer Sumerowie Gilgamesz Irak Mezopotamia

Historia Sumeru sięga 3-4 tysięcy lat p.n.e. a Sumer uznawany jest za kolebkę kultur Bliskiego Wschodu. Czy można coś powiedzieć o tak starożytnym ludzie i ich kulturze? Można ale niestety niewiele, głównie dzięki niekompletnym tabliczkom glinianym zapisanym pismem klinowym. Sam fakt że pismo klinowe zostało odczytane to ogromny sukces i prawie cud. I znowu, te zapiski które przetrwały do naszych czasów są takie trochę kulawe, niespecjalnie ekscytujące w swojej formie i treści. No ale kto by się odważył krytykować literaturę tak starą?

Pan Kramer robił co mógł aby nam Sumerów przybliżyć choć nie jest to łatwe, głównie dlatego że tak wiele rzeczy o nich nie wiemy. Za jego wysiłki należy mu się pochwała. Czytając o Sumerach zastanawiałam się czy ktoś próbował odczytać ich tabliczki ponownie, tym razem z pomocą lingwistycznego programu komputerowego. Myślę że wyniki byłyby interesujące.

• Biografie i książki historyczne, w tym powieści

Dodaj cytat z książki The Sumerians. Their History, Culture and Character