rozwińzwiń

Upadek Rzymu

Okładka książki Upadek Rzymu Joseph Vogt
Okładka książki Upadek Rzymu
Joseph Vogt Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
346 str. 5 godz. 46 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
Die spatantike. Der niedergang Roms - Mehamorphose der antiken kultur
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
346
Czas czytania
5 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
8306023129
Tłumacz:
Adam Łukaszewicz
Tagi:
Rzym historia Rzymu świat antyczny kościół Ostrogoci Goci Wyspy Brytyjskie
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
297
155

Na półkach:

Chyba pierwsza książka jaką przeczytałem o historii. Została wydana ponad 50 lat temu więc być może w niektórych kwestiach będzie już zdezaktualizowana, jednak nadal warto ją przeczytać. Najbardziej w pamięć mi zapadły cytowane przez autora wzruszająca listy św. Paulina z Noli do swojego mentora i przyjaciela, poganina Auzoniusza, w których pełno jest przyjacielskiej atmosfery, a jednak ostatecznie Auzoniusz nie potrafi zrozumieć konwersji na chrześcijaństwo swojego dawnego podopiecznego.

Chyba pierwsza książka jaką przeczytałem o historii. Została wydana ponad 50 lat temu więc być może w niektórych kwestiach będzie już zdezaktualizowana, jednak nadal warto ją przeczytać. Najbardziej w pamięć mi zapadły cytowane przez autora wzruszająca listy św. Paulina z Noli do swojego mentora i przyjaciela, poganina Auzoniusza, w których pełno jest przyjacielskiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
822
63

Na półkach:

"Upadek Rzymu" niemieckiego starożytnika zapowiadał się jako pozycja bardzo interesująca. Wydana w prestiżowej serii upadłego niedawno wydawnictwa lektura miała na celu ukazanie ostatnich stuleci cesarstwa rzymskiego. Autor w znakomitym wstępie przypomniał szereg stanowisk, metod badawczych, które pojawiały się w kolejnych stuleciach w celu wyjaśnienia, dlaczego upadła tak wielka potęga polityczna.
Niestety, we właściwej części dzieła autor zawodzi niemal na całej linii. Za godne uwagi wydaje się jedynie dogłębne poruszenie kwestii chrześcijaństwa w imperium. Autor pokazuje, jak wielkie znaczenie miała nowa religia na świat rzymski, zwłaszcza na jego elity, i tym samym udowadnia, że wielkie zmiany w myśleniu, percepcji były nieuniknione. Vogt przekazuje, jak bardzo niezwykła była siła chrześcijaństwa: pogańskich wierzeń wyrzekały się nawet elity, bynajmniej nie w celach pragmatycznych (politycznych, finansowych),ale właśnie z powodu myśli jaką niosło ze sobą chrześcijaństwo.
Na tym jednak kończą się plusy dzieła. Kwestie gospodarcze, obyczajowe, czy nawet najazdy obcych ludów nie zostały już opisane z taką pasją. Te części lektury stanowią nudny wykład historyczny, który w wielu miejscach domagałby się rozwinięcia. Złożoność problemu, co zresztą wynikało z samego wstępu, wymagałaby, aby książka wykraczała poza chronologiczny opis. Brak tutaj, poza niejednokrotnym przypominaniu o stagnacji jaka dopadła mieszkańców imperium, wyraźnej konkluzji, ukazania związku przyczynowo-skutkowego między wydarzeniami z III-V w. a ostatecznym triumfem Odoakera.
Być może sprawy te mi umknęły, a to za sprawą monotonnego języka, jakim jest napisana książka (pytanie, ile w tym "wkładu" autora, a ile tłumacza). Rozdział o sztuce cesarstwa, który można potraktować jako sprawdzian umiejętności literackich, przypomina jednak przeciętną notatkę sporządzoną do szkolnego zeszytu od historii. A przecież duet Wipszycka-Bravo pokazał, iż o starożytności można pisać pięknie i interesująco...

"Upadek Rzymu" niemieckiego starożytnika zapowiadał się jako pozycja bardzo interesująca. Wydana w prestiżowej serii upadłego niedawno wydawnictwa lektura miała na celu ukazanie ostatnich stuleci cesarstwa rzymskiego. Autor w znakomitym wstępie przypomniał szereg stanowisk, metod badawczych, które pojawiały się w kolejnych stuleciach w celu wyjaśnienia, dlaczego upadła tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
399
36

Na półkach: ,

Studium dotyczące tzw. późnego antyku. Książka obejmuje czasy od końca dynastii Antoninów po początki państw germańskich na gruzach imperium. Vogt skupia się głównie na aspekcie przemian kulturalnych, religijnych i społecznych (w takiej kolejności),co jedni mogą uznać za zaletę, inni za wadę. Mi osobiście wzmiankowe przedstawienie kwestii politycznych i militarnych tego okresu nie przypadło do gustu. Zamiast tego autor np. sporo miejsca poświecą analizie konkretnych tekstów literackich i autorów, czy obszernym fragmentom dotyczącym architektury. Niewątpliwie spojrzenie na te aspekty może nam dawać pewien obraz wewnętrzny epoki, aczkolwiek raczej sam nie jest katalizatorem zmian. Wydaje mi się że także niemieckie pochodzenie autora daje znać w tej książce - o ile w przypadku Rzymu autor opisuje na dobrą sprawę tylko czasy co ważniejszych cesarzy, to sytuacja państw germańskich posiada dość obszerną analizę (ale i tu są wyjątki - np. sytuacja Swebów praktycznie w ogóle nie została zarysowana, troszkę lepiej sytuuje się sytuacja np. Skirów czy Alamanów). Mimo wszystko książkę oceniałbym jako przyzwoitą, a osobom którym bardziej zależy na kwestiach kulturowych czy religijnych niż wielkiej polityce powinna przypaść do gustu.

Studium dotyczące tzw. późnego antyku. Książka obejmuje czasy od końca dynastii Antoninów po początki państw germańskich na gruzach imperium. Vogt skupia się głównie na aspekcie przemian kulturalnych, religijnych i społecznych (w takiej kolejności),co jedni mogą uznać za zaletę, inni za wadę. Mi osobiście wzmiankowe przedstawienie kwestii politycznych i militarnych tego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    80
  • Przeczytane
    48
  • Posiadam
    10
  • Historia
    8
  • Starożytność
    3
  • RODOWODY CYWILIZACJI
    2
  • historia
    2
  • Starożytność
    2
  • Ulubione
    2
  • Własne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Upadek Rzymu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne