Świat do góry nogami

Okładka książki Świat do góry nogami Beata Ostrowicka
Okładka książki Świat do góry nogami
Beata Ostrowicka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura dziecięca
literatura dziecięca
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2014-04-11
2014-04-11

Tematyka książki jest ciężka. Mama szesnastoletniej Oli umiera. Świat dziewczyny zmienia się o 180 stopni. Musi ona poradzić sobie z żałobą, a jednocześnie przejąć wszelkie obowiązki domowe. Stara się pogodzić naukę z opieką nad młodszym rodzeństwem. Wszyscy oczekują od niej odpowiedzialności i wzięcia się w garść. Jednocześnie w jej życiu pojawia się chłopak. Do tego rodzina, która uważa, że wszystko wie najlepiej.

Autorka porusza drażliwy temat. Śmierć rodzica, pierwsza miłość i natłok obowiązków. Historia jest bardzo wzruszająca i interesująca. Warta przeczytania!

To naprawdę bardzo mądra książka dla młodzieży, poruszająca trudny temat śmierci rodzica.
Nastoletnia bohaterka musi poradzić sobie nie tylko z własnym cierpienim , nawałem spadających na nią domowych obowiązków, lecz także uświadomić sobie, że nie łatwiej jest jej młodszej siostrze czy bratu.
Świetnie napisana, wciągająca opowieść.

Świetnie napisana, wciągająca opowieść.

Dalej zadziwia mnie fakt, że z tej serii 16 plus minus tak mało młodzieży ją czyta. Nie wiem może je inaczej postrzegam. Jednak mamy tutaj wszystko to co jest we współczesnej literaturze młodzieżowej. Utratę rodzica i jak sobie radzą pozostali członkowie rodziny, zakochanie, problemy nastolatek. I to, że rodzina (pozostała) nie zawsze wie najlepiej. Problemy w szkole przez natłok obowiązków, niedogadywanie się rodzeństwa, a to wszystko świetnie napisane.

Odnoszę wrażenie, że to taka współczesna Krystyna Siesicka,
książka nie jest zabawna, jak typowa młodzieżówka, ale porusza poważne problemy w bardzo autentyczny sposób, bez upiększeń i ubarwień

Odnoszę wrażenie, że to taka współczesna Krystyna Siesicka,

Śmierć najbliższej osoby zdecydowanie wywraca świat do góry nogami. Życie szesnastoletniej Oli i jej rodziny diametralnie zmieniło się, kiedy umarła mama dziewczyny. Otoczenie zaczęło wymagać od nastolatki zbyt dużo. Ola musi opiekować się młodszym rodzeństwem, dbać o dom, a przecież chodzi jeszcze do szkoły i powinna się uczyć. Dziewczyna nie może się pogodzić z odejściem mamy i zbyt dużą ilością obowiązków, które spadły na głowę dziewczyny. Wszyscy oczekują od Oli odpowiedzialności, rozsądku i są ekspertami w jej sprawie. Nastolatka jest zmęczona, smutna i zagubiona. W jej życiu pojawia się także chłopak.
Czy Ola pogodzi się ze śmiercią mamy? Czy nastolatka podoła dużej ilości obowiązków i opiece nad młodszym rodzeństwem? Czy dziewczyna przeżyje pierwszą prawdziwą nastoletnią miłość? Czy Ola może liczyć na wsparcie i pomoc najbliższych?
Powieść Beaty Ostrowickiej to krótka książka, w której został poruszony bardzo trudny temat. Autorka nie mówi tylko o pierwszej miłości i przyjaźni jak w większości książek dla młodzieży. Beata Ostrowicka porusza bardzo trudny i delikatny temat jakim jest śmierć najbliższej osoby – rodzica i radzenie sobie młodego człowieka ze stratą. Wzruszająca i wciągająca powieść jest zdecydowanie warta przeczytania.

Książka opowiada o 16-letniej dziewczynie, która straciła matkę. Musi poradzić sobie z młodszym rodzeństwem, domem i nauką. Wtedy w życiu bohaterki pojawia się jej pierwsza, wielka miłość. Bohaterce nie jest łatwo żyć bez matki i zajmować się rodzeństwem. Musi pogodzić szkołę i dom. Książka jest wzruszająca i pełna emocji.
Serdecznie polecam.

Serdecznie polecam.

Kiedy zabraknie najbliższej osoby, świat staje na głowie. A dla nastoletniej bohaterki obrócił się wyjątkowo, kiedy nagle wszyscy zaczynają od niej odpowiedzialności, której nie potrafi udźwignąć... Świetna psychologicznie, przybliżająca problemy młodych ludzi zmagających się ze stratą rodzica, dodatkowo napisana ciekawym językiem.

Spodobała mi się po pierwszych kilku stronach. Poleciła mi ją koleżanka z klasy, ale z początku nie chciałam jej przeczytać, ponieważ ona ma dosyć dziwny gust, zwłaszcza inny, bardzo różniący się od mojego. Ale inne koleżanki również zaczęły mi ją polecać. W końcu się przełamałam i postanowiłam ją przeczytać. Nie pożałowałam tej decyzji i postanowiłam czytać inne książki z tej serii. POLECAM!!!

Obowiązkowa lektura dla nastolatki i nastolatka.

Obowiązkowa lektura dla nastolatki i nastolatka.

Jeżeli uważasz, że Twoje życie jest do dupy - przeczytaj tą książkę i po przeczytaniu kilkunastu pierwszych stron zadaj sobie pytanie, jak długo wytrzymałbyś na miejscu 16-letniej Oli, której ukochana mama zginęła pod kołami pijanego kierowcy. Od teraz ta młoda dziewczyna musi stać się jednocześnie gospodynią domową, opiekuńczą starszą siostrą, dobrą córką, uczennicą z dobrymi ocenami i przede wszystkim sobą. Natłok wszystkich osobowości Aleksandry zaczyna ją przytłaczać i pewnym momencie nastolatka poddaje się.
Na książkę natrafiłam zupełnym przypadkiem i mimo, że na początku wydawała mi się banalną opowiastką, to w gruncie rzeczy przypadła mi do gustu. Zdecydowanie polecam.

• Młodzieżowe
  • 2011