Being a Scot

2008-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Być Szkotem Sean Connery, Murray Grigor
Być Szkotem Sean Connery, Murra...

Jeżeli ktoś szuka biografii Seana Connery'ego, to polecam przeczytać wstęp i rozdziały 1, 2, 13 i 15. Ewentualnie rozdział 14 - dla zabawy.

Dla zainteresowanych szkocką kulturą, a zwłaszcza architekturą (głównie Edynburga) i malarstwem - pozostałe rozdziały.

Rozdział 11 polecam historykom nauki, zwłaszcza mechaniki.

Jak widać, niewiele w tej książce z biografii, a dużo więcej z kultury Szkocji. Poza tym, jest to książka ciekawa i żałuję, że nie przeczytałem jej zanim nie odwiedziłem Edynburga. Niemniej jednak, co trzeba sobie jasno powiedzieć - jest to przede wszystkim książka o Szkocji, a dopiero w dalekim drugim planie - Seanie Connerym.

Rozdział 11 polecam historykom nauki, zwłaszcza mechaniki.

Jak widać, niewiele w tej książce z biografii, a dużo...

Rewelacyjna ksiazka, watki biograficzne przeplataja sie z duza dawka Szkockiej kultury jako takiej. Jest i o osiagnieciach, historii, lokalnej architekturze. Sa i anegdoty, ilustracje, zdjecia.Cos dla fanow Connerego badz Szkocji ogolem. Ciekawa pozycja, warto.

Nie jest to typowa książka biograficzna.

Pierwsza część lektury zainteresowała mnie najbardziej, jako że jest to ciekawy życiorys Seana Connery, w którym nie brak mało znanych faktów i śmiesznych anegdot. Dla fanów aktora - a do takich się zaliczam - 10/10.

Kolejne rozdziały dotyczą historii Szkocji oraz jej szeroko pojętej sztuki i sportu, jednak opisane w sposób bardzo wybiórczy. Sir Connery potwierdza, że jest wielkim patriotą i znawcą tematu, a szlachecki tytuł otrzymał nieprzypadkowo. Zdecydowanie dla koneserów i wielbicieli Szkocji.

Stąd za całokształt książki mocna szóstka, ale jednak rozczarowanie.

Nie jest to typowa książka biograficzna.

Jezeli chcecie poznac historie Szkocji, zapoznac sie dokladnie z jej architektura, malarstwem, sztuka ta ksiazka jest dla was. Jednak jezeli oczekujecie pewnego rodzaju autobiogrfi Seana Connery to nie jest to czego szukacie.

Potwierdzam zdanie wyrażone w poprzednich opiniach - nie dajcie się zmylić, nie jest to autobiografia a zarys historii Szkocji, jej literatury, sztuki i wkładu Szkotów w różne dziedziny życia. Książka zaledwie śladowo okraszona jest osobistymi wspomnieniami aktora.

Zapowiadało się ciekawie, a dało mi w kość jak mało co. Sean Connery opisuje wiele aspektów szkockiej kultury - od architektury do humoru, od historii do malarstwa, przeplatając wyczerpujące eseje anegdotkami ze swojego życia i kariery. To, co ratuje tę książkę w oczach czytelnika słabiej zorientowanego w szerzej nieznanej kulturze szkockiej jest jej dowcip i próby odciążenia treści zabawnymi dykteryjkami. Natomiast z czystym sercem mogę przyznać, że żadna książka na polskim rynku, żaden przewodnik, nie może się równać z tym kompendium wiedzy, z tym niesamowitym katalogiem informacji, które zapewne mogą zaskoczyć niejednego Szkota - jest to i zaleta, i wada, bo w gąszczu nieznanych nazwisk chwilami można się pogubić. Mnie prywatnie oczarowała również głęboka troska o dziedzictwo kulturalne Szkocji i miłość do tego kraju, jakie przebijają z każdego akapitu książki Connery'ego. Z uwag technicznych: wydanie w miękkiej okładce bardzo traci, ponieważ zdjęcia są zmniejszone; wszystkim kupującym polecam zainwestowanie w wydanie z twardą okładką.

Masa faktów i nazwisk o których się nigdy nie słyszało. Bardzo ciekawe wtręty z życia samego Sean'a. Niemniej nie każdy rozdział porywa(o architekturze, Edynburgu, piłce nożnej i golfie),chyba trzeba wybrać to co nas pasjonuje - bardzo ciekawe o sztuce, gotyckich klimatach, filmie, historii.

Trudno powiedzieć czym jest ta książka. Można powiedzieć, że to subiektywnie napisany, pełen dygresji esej nt historii szkockiej literatury, szkockiej sztuki, szkockiej techniki, szkockiego sportu i szkockiej historii jako takiej.
A teraz uwagi nt wydania.
Mam i czytałem wydanie drugie, ISBN 978-83-7659-305-0, Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz 2010
Niestety, format w jakim to zostało wydane. całkowicie psuje nie tylko przyjemność, ale i możliwość czytania.
Użyta czcionka jest czytelna chyba tylko dla okularników albo krótkowidzów. A zdjęcia i ilustracje wielkości znaczków pocztowych - zadowolą zapewne miłośników mikrofilmów.
Skutek był taki, że z dużą trudnością udawało mi się czytać więcej niż kilka stron na raz i mimo skadinąd ciekawej treści, lektura nie dawała mi żadnej przyjemności i zmęczyłem tę książkę dopiero po kilku latach.
I stąd moja ocena.

A teraz uwagi nt wydania.
Niestety, format w jakim...

Właściwie to mam bardzo mieszane uczucia do tej książki.
Niby wszystko fajnie - Szkocja, wow autor też jest Szkotem, i jest się z czego cieszyć. Jednakże, uważam, że ta pozycja jest idealna pozycja dla ludzi zgłębiających czasy nowożytne.
Bo szczerze powiedziawszy oczekiwałam jakiejś dynamicznej akcji - wojownicze serca ludzi w kiltach, niezmierzone krainy, bohaterstwo, przede wszystkim COŚ WIĘCEJ na temat historycznej Szkocji, i życia w niej. A zamiast tego zobaczyłam szary świat, nowożytnych ludzi, odtworzony - trzeba przyznać - w dosyć ciekawy sposób, jednakże w ogóle nie pasujący do tych wszystkich, naszych skojarzeń o tym kraju.
Nie można też myśleć (a ja czasami tak robiłam),że autor jest wszelakim ZNAWCĄ kultury szkockiej - bo nie jest, ja to zauważyłam szczególnie w rozdziale o sporcie - pełne strony o golfie, i tym podobnych, ale ani słowa o historycznych wręcz zawodach z kogutami!
Prawie nic nie zostało wspomniane o wyspach należących TERAZ do Wielkiej Brytanii. W większości pojawiały się opisy tylko znanych nam wszystkich miast - Edynburga, Glasgow, Aberdeen.
W zasadzie książka ta nie jest do końca autobiografią autora, bo faktycznie jest tam więcej poruszanych spraw o kraju, jednakże, nie nazwałabym to także opowieścią o Szkocji - niestety autor wykazał się tylko i wyłącznie tym co ciekawiło i poruszało jego.

Właściwie to mam bardzo mieszane uczucia do tej książki.

Książka jest trochę biografią, a trochę pomieszanym opisem historii Szkocji, sportu i znanych Szkotów. Czyta się szybko, ale mało przyjemnie, bo pobocznych i mało ciekawych faktów jest aż nadto. Trochę się zawiodłem.

• Biografie
  • Półka