Być Szkotem

Okładka książki Być Szkotem
Sean ConneryMurray Grigor Wydawnictwo: Albatros biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
978-83-7359-970-3
Lech Żołędziowski
Szkot Szkocja film aktor aktorstwo

więcej Więcej

Jeżeli ktoś szuka biografii Seana Connery'ego, to polecam przeczytać wstęp i rozdziały 1, 2, 13 i 15. Ewentualnie rozdział 14 - dla zabawy.

Dla zainteresowanych szkocką kulturą, a zwłaszcza architekturą (głównie Edynburga) i malarstwem - pozostałe rozdziały.

Rozdział 11 polecam historykom nauki, zwłaszcza mechaniki.

Jak widać, niewiele w tej książce z biografii, a dużo...

Książka jest trochę biografią, a trochę pomieszanym opisem historii Szkocji, sportu i znanych Szkotów. Czyta się szybko, ale mało przyjemnie, bo pobocznych i mało ciekawych faktów jest aż nadto. Trochę się zawiodłem.

Rewelacyjna ksiazka, watki biograficzne przeplataja sie z duza dawka Szkockiej kultury jako takiej. Jest i o osiagnieciach, historii, lokalnej architekturze. Sa i anegdoty, ilustracje, zdjecia.Cos dla fanow Connerego badz Szkocji ogolem. Ciekawa pozycja, warto.

Nie jest to typowa książka biograficzna.

Pierwsza część lektury zainteresowała mnie najbardziej, jako że jest to ciekawy życiorys Seana Connery, w którym nie brak mało znanych faktów i śmiesznych anegdot. Dla fanów aktora - a do takich się zaliczam - 10/10.

Kolejne rozdziały dotyczą historii Szkocji oraz jej szeroko pojętej sztuki i sportu, jednak opisane w sposób bardzo...

Trudno powiedzieć czym jest ta książka. Można powiedzieć, że to subiektywnie napisany, pełen dygresji esej nt historii szkockiej literatury, szkockiej sztuki, szkockiej techniki, szkockiego sportu i szkockiej historii jako takiej.
A teraz uwagi nt wydania.
Mam i czytałem wydanie drugie, ISBN 978-83-7659-305-0, Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz 2010
Niestety, format w jakim...

Właściwie to mam bardzo mieszane uczucia do tej książki.
Niby wszystko fajnie - Szkocja, wow autor też jest Szkotem, i jest się z czego cieszyć. Jednakże, uważam, że ta pozycja jest idealna pozycja dla ludzi zgłębiających czasy nowożytne.
Bo szczerze powiedziawszy oczekiwałam jakiejś dynamicznej akcji - wojownicze serca ludzi w kiltach, niezmierzone krainy, bohaterstwo,...

Masa faktów i nazwisk o których się nigdy nie słyszało. Bardzo ciekawe wtręty z życia samego Sean'a. Niemniej nie każdy rozdział porywa(o architekturze, Edynburgu, piłce nożnej i golfie), chyba trzeba wybrać to co nas pasjonuje - bardzo ciekawe o sztuce, gotyckich klimatach, filmie, historii.

Potwierdzam zdanie wyrażone w poprzednich opiniach - nie dajcie się zmylić, nie jest to autobiografia a zarys historii Szkocji, jej literatury, sztuki i wkładu Szkotów w różne dziedziny życia. Książka zaledwie śladowo okraszona jest osobistymi wspomnieniami aktora.

Zapowiadało się ciekawie, a dało mi w kość jak mało co. Sean Connery opisuje wiele aspektów szkockiej kultury - od architektury do humoru, od historii do malarstwa, przeplatając wyczerpujące eseje anegdotkami ze swojego życia i kariery. To, co ratuje tę książkę w oczach czytelnika słabiej zorientowanego w szerzej nieznanej kulturze szkockiej jest jej dowcip i próby...

Jezeli chcecie poznac historie Szkocji, zapoznac sie dokladnie z jej architektura, malarstwem, sztuka ta ksiazka jest dla was. Jednak jezeli oczekujecie pewnego rodzaju autobiogrfi Seana Connery to nie jest to czego szukacie.

• Biografie
  • Fetysz