Elementy psychopatologii i psychologii klinicznej

Autor twierdzi ze dzieci często prowokują sprawców. Takie myślenie jest charakterystyczne dla pedofilów i sprawców zastępczych - umożliwia im funkcjonowanie i popełnianie kolejnych zbrodni.

Solidne kompendium elementarnej wiedzy z zakresu psychopatologii na poziomie propedeutycznym autorstwa wieloletniego pracownika naukowego i kierownika Zakładu Psychopatologii Instytutu Psychologii UJ. Wolne od politycznie poprawnego bełkotu i pseudonaukowej psychologii z kolorowych piśmideł i komercyjnej śmieciowej tv.

Stek bzdur... Szczególnie o seksie i dzieciach.. Omijać z daleka

Stek bzdur... Szczególnie o seksie i dzieciach.. Omijać z daleka

Książka nie jest zła, ale już bardzo bardzo przestarzała wiedza.

Książka nie jest zła, ale już bardzo bardzo przestarzała wiedza.

Niezły zarys problematyki psychopatologii w prostej formie. Dobry początek przed wgłębianiem się w szczegóły zaburzeń.

Dr hab. Krzysztof Klimasiński (pracownik naukowy w Instytucie Psychologii UJ, kierownik Zakładu Psychopatologii i Rehabilitacji UJ, ur. 1939, zm. 2006) w sposób ogólny opisuje w swej książce informacje z zakresu przyczyn (etiologii),klasyfikacji, przebiegu i skutków psychopatologii (zaburzeń psychicznych). Równocześnie objaśnia zarówno teoretyczny, jak i praktyczny punkt widzenia. Autor odnosi się również do klasyfikacji DSM-IV i ICD-10. Książka nie wyczerpuje pełnej wiedzy z zakresu psychologii. Jej dodatkowym walorem jest przystępny język.

Dr Kilmasiński podaje 2 sposoby diagnozy zaburzeń psychologicznych: psychologiczną i nozologiczną (medyczną),a w przypadku charakterystyki etiologii zwraca uwagę na zaburzenia organiczne (związane np. ze zmianami w CSN - ośrodkowy układ nerwowy, czy uwarunkowaniami genetycznymi) i nieorganiczne (wyuczone). Nie trzyma się jednak tych podziałów sztywno w całej książce, raczej daje do zrozumienia jak bardzo się one przenikają, co (poniekąd) wymusza polietiologiczne (wieloprzyczynowe) podejście do pacjenta i eklektyczne (łączące różne poglądy w całość) ujęcie teorii psychologicznych.
Wśród charakteryzowanych zaburzeń autor wymienia: nerwice (i zaburzenia z nimi związane),zaburzenia psychosomatyczne, seksualne, związane z odżywianiem się, czy uzależnieniami, upośledzenie umysłowe, padaczkę, psychozy organiczne, schizofrenie, paranoje, depresje (zaburzenia afektywne),zaburzenia osobowości, czy zaburzenia zachowania u dzieci (zaburzenia rozwoju mowy i języka, nadpobudliwość psychoruchowa, autyzm i in.).
Z ostatniej części publikacji czytelnik dowiaduje się o istnieniu trzech narzędzi służących postawieniu diagnozy: samoterapia (metoda medyczna),czy badanie psychologiczne psychometryczne (wszelkiego rodzaju testy inteligencji, czy osobowości) i niepsychometryczne (wywiad kliniczny, metody projekcyjne, obserwacja). Nie zabrakło w książce również krótkich charakterystyk poszczególnych szkół psychoterapii: psychoanalitycznej, behawioralnej i poznawczej, humanistycznej, systemowej, neurolingwistycznej, Gestalt, transakcyjnej.

• Psychologia
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Elementy psychopatologii i psychologii klinicznej