Matematyka. Jakie to proste!

Okładka książki Matematyka. Jakie to proste! Carol Vorderman, Vorderman Carol
Okładka książki Matematyka. Jakie to proste!
Carol VordermanVorderman Carol Wydawnictwo: Arkady informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Arkady
2013-01-01
2013-01-01
matematyka podręcznik kompendium dzieci

"Matematyka. Jakie to proste!" Carol Vorderman to warta uwagi pomoc dla uczniów, ale też i rodziców, którzy czują się bezradni, gdy dzieci potrzebują wytłumaczenia jak rozwiązywać zadania np. z ułamkami, pierwiastkami czy potęgami. Zagadnienia są tu wyjaśnione w przystępny i zrozumiały sposób. Proste schematy, przejrzyste wykresy, czytelne tabele oraz liczne ilustracje stanowią ogromną pomoc w zrozumieniu poszczególnych tematów. Zawarte tu treści nie wyczerpują zakresu podstawy programowej dla uczniów szkoły podstawowej, ale są też i takie zagadnienia, które poza nią wykraczają.

Publikacja jest podzielona na sześć rozdziałów:
- liczby,
- geometria,
- trygonometria,
- algebra,
- statystyka,
- prawdopodobieństwo.
Bywa, że uczniowie mają problemy z obsługą kalkulatora, ale o tym również pomyślano podczas tworzenia tej książki.

Matematyka nie musi kojarzyć się z nudnymi i trudnymi zadaniami. Ta publikacja jest na to świetnym dowodem, ponieważ w jej wnętrzu znajduje się mnóstwo kolorowych dodatków, które zachęcają do odkrywania kolejnych tajemnic tej dziedziny nauki.

A może by tak wytłumaczyć działanie firmy i związanymi z tym finansami jako proces mający na celu wypiek tortów? Takie przedstawienie tematu w łatwy sposób pozwala się oswoić z pojęciami typu: koszty, przychód, dochód. Tak właśnie jest w tej książce - kolorowo, praktycznie, a momentami także smacznie...

Dużym plusem tej publikacji są przejrzyście rozmieszczone, napisane zrozumiałym językiem treści, bogato przeplatane różnymi elementami graficznymi, w tym wyjaśnieniami poszczególnych elementów składowych wzorów. Zróżnicowanie wielkości czcionek i pogrubienia wyraźnie wskazują nadrzędne zagadnienia i tematy.

Na końcu książki znajduje się słownik pojęć matematycznych oraz indeks wyrazów ułatwiający szybkie znalezienie aktualnie interesujących nas haseł.

Zainteresowanych samodzielnym zdobywaniem wiedzy z pewnością ucieszy fakt, że nakładem Wydawnictwa Arkady z serii "Jakie to proste!" ukazało się więcej tytułów, m.in. "Jak uczyć się skutecznie" i "Biologia Chemia Fizyka".

"Jeśli chcesz coś osiągnąć w matematyce, musisz uczyć się od mistrzów, a nie od podmistrzów."

A. Nobel

Mówi się, że matematyka jest królową nauk. Jednocześnie zapomina się, że około 68% społeczeństwa ma z nią niemałe problemy. Od czego to zależy? Nieskuteczni nauczyciele? Może mało zdolni uczniowie? W XXI wieku kiedy niemal wszystko jest oparte na matematyce ze względu na powszechną komputeryzację i automatyzację, procent ludzi, którzy mają problem z tym przedmiotem, powinien być znacznie mniejszy.

Nie każdy rodzi się Gaussem, tak jak nie każdy jest Mickiewiczem. Bez dwóch zdań, jednak podstawy matematyki powinien ogarniać każdy, choć może nawet większość z tych podstaw uczonych nawet w szkole podstawowej, nigdy nam się nie przyda. To aż niesamowite, jak wielkie ceny za godzinę osiągają korepetycje z tej dziedziny. Koszty przekraczają nawet 100 zł za godzinę lekcji, a najśmieszniejsze jest, to kiedy korków udziela nauczyciel, który uczy w szkole, w sposób co najmniej kiepski a za godzinę lekcji prywatnej liczy sobie jak za zboże. Być może gdyby Polska przeszła na fiński system nauczania, wszelkie dodatkowe zajęcia nie byłyby potrzebne. Niestety daleko nam jeszcze do Finlandii nie tylko pod względem nauczania matematyki.

Każdy rodzic, który ma dziecko z problemem matematycznym, zastanawia się nad pomocą zewnętrzną. Nie każdego, jednak stać na opłacanie drogich lekcji, więc szukają innych rozwiązań. Sama korzystam z wielu pomocy dla dzieci w tej dziedzinie, ostatnio odkryłam na stronie Wydawnictwa Arkady książkę Matematyka jakie to proste Pani Carol Vorderman. Jako maniaczka pomocy naukowych dla dzieci, od razu sięgnęłam po tą pozycję i przyznam, że jestem nią oczarowana.

Publikacja ta nadaje się dla dzieci już od pierwszej klasy szkoły podstawowej, aż do końca szkoły średniej. Znajdziemy w niej takie tematy jak; liczby (rodzaje liczb, dodawanie, odejmowanie, ułamki, procenty, jednostki czasu, masy etc.),geometrię (proste i odcinki, rodzaje kątów, konstruowanie trójkąta, czworokąty, etc.),poza tym trygonometrie, algebrę, statystykę, prawdopodobieństwo. Książka niezwykle obszerna. Najbardziej podoba mi się to, że wszystkie opisy są kolorowe, bardzo przejrzyste opatrzone rysunkami, tabelami, grafiką. Tłumaczenie wybranych zagadnień, jest niesamowicie przystępne, napisane prostym językiem bez zbędnych słów typowo matematycznych, których uczeń i tak nie rozumie.

Czy jest to typowe repetytorium? Raczej nie, ponieważ zawiera tylko najważniejsze zagadnienia, stanowczo dostępne na rynku repetytoria są bardziej szczegółowe. Moim zdaniem, jednak młody człowiek, który ma ledwo dwa, spokojnie naciągnie ocenę na wyższą z pomocą tej książki. Publikację Pani Vorderman można kserować według potrzebnych zagadnień i robić sobie wklejki do zeszytu, co jest dodatkowym atutem książki. Dzieci, które są wzrokowcami, świetnie odnajdą się w tej pozycji, natomiast rodzice, którzy nie potrafią czegoś wytłumaczyć, znajdą w niej rewelacyjną pomoc i oparcie.

Matematyka jakie to proste, może trochę powalać ceną, ale moim zdaniem jest to jednorazowy wydatek, ponieważ przedział i rozpiętość materiału, są skonstruowane już dla dzieci, które rozpoczynają przygodę w klasie pierwszej, a jeśli mamy więcej niż jedną pociechę tym bardziej będzie to dobre ulokowanie pieniędzy.

Zachęcam do zapoznania się z publikacją Pisarki. Półka ucznia z pomocami na pewno zyska z tą świetną przede wszystkim graficznie i merytorycznie książką.

A. Nobel

• Przeczytałem sam
  • Matematyka
  • Encyklopedie
  • Nauka = MATEMATYKA+Fiz

Dodaj cytat z książki Matematyka. Jakie to proste!