Gorzkie żale. Między rozumem a uczuciem

Okładka książki Gorzkie żale. Między rozumem a uczuciem Michał Buczkowski
Okładka książki Gorzkie żale. Między rozumem a uczuciem
Michał Buczkowski Wydawnictwo: WAM religia
96 str. 1 godz. 36 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
WAM
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
96
Czas czytania
1 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375053111
Tagi:
Gorzkie Żale modlitwa
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fronda nr 62 wiosna 2012. Lubię to! Aleksander Bocianowski, Michał Buczkowski, Marek Czuku, Grzegorz Górny, Olga Koehler, Imre Kovács, Jakow Krotow, Marek Magierowski, Przemysław Mazur, Roman Misiewicz, Sebastián Montiel Gómez, Artur Mrówczyński-Van Allen, Marek Nowak, Aleksandra Pachulska, Marcin Pawłowski, Amanda Prescott, Redakcja kwartalnika Fronda, Tomasz Rowiński, Aleksander Sinkowski, Grzegorz Strzemecki, Tomasz P. Terlikowski, Dawid Wildstein, Krzysztof Wołodźko
Ocena 2,7
Fronda nr 62 w... Aleksander Bocianow...
Okładka książki Fronda nr 63 rok 2012, Darwin, Passé! Michael J. Behe, Marta Brzezińska, Michał Buczkowski, Michał Chaberek OP, Krzysztof Dybciak, św. Jan Kronsztadzki, Kazimierz Jodkowski, Przemysław Mazur, Stephen C. Meyer, Dariusz Oko, Redakcja kwartalnika Fronda, Jay W. Richards, Tomasz Rowiński, Dariusz Sagan, Arkady Saulski, Ewa Ślizień-Kuczapska, Tomasz P. Terlikowski, Andrzej Zybertowicz
Ocena 4,0
Fronda nr 63 r... Michael J. Behe, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
489
190

Na półkach: , ,

Zdaję sobie sprawę, że zbliża się dla wszystkich pracowity okres. Porządki przedświąteczne i inne przygotowania, a do tego nabożeństwa w kościołach pochłaniają z pewnością wiele czasu. Dlatego też nie proponuję obszernej książki. "Gorzkie żale. Między rozumem a uczuciem" liczą raptem 50 stron, które w dodatku czyta się bardzo szybko. Lektura nawet na krótszy czas niż jeden wieczór, a myślę że warto się nad nią pochylić. Michał Buczkowski przedstawia historię nabożeństwa oraz analizuje jego treść.

Gorzkie żale po raz pierwszy odprawiono 13 marca 1707 roku w kościele św. Krzyża w Warszawie. Ks. Wawrzyniec Stanisław Benik wydał tekst drukiem w tym samym roku, a zatem w bardzo niedocenianych czasach saskich. Trwał nadal barok, w którym szukano bliskości z Bogiem, co przejawiało się akcentowaniem człowieczej natury Chrystusa. Stąd też taka popularność kolęd (do dziś w okresie Bożego Narodzenia śpiewamy pieśni głównie siedemnastowieczne). W XVII i XVIII wieku powstało wiele nabożeństw wielkopostnych. Większość z nich została zapomniana. "Gorzkie żale" musiały wyróżniać się czymś, ponieważ przetrwały próbę czasu i do dziś cieszą się ogromną popularnością. Nie ma chyba parafii, w której nie byłyby odprawiane.

"Gorzkich żali" nie można uznać za modlitwę jedynie ludową. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich stanów. Zatem sam tekst nie może być tak prosty. Musiał trafiać zarówno do mas chłopskich, jak i nieco bardziej rozgarniętych głów szlacheckich. Jako że nabożeństwo powstało w Kościele potrydenckim, to dużą rolę odgrywa w nim piękno, które miało przyciągać zagubionych. Przechodzący obok kościoła ujęty śpiewem powinien zostać zachęcony do wejścia wewnątrz świątyni. Szkoda, że dziś Kościół odszedł od takiego pojmowania piękna i jego roli.

Modlitwę przeżywano wspólnotowo (tekst śpiewany wspólnie; wówczas "Rozmowę duszy z Matką Bolesną" śpiewała na przemian męska i żeńska część wiernych; partie duszy śpiewali mężczyźni, partie Matki Bolesnej kobiety),ale z podkreśleniem indywidualności ("Rozpłyńcie się, me źrenice", "Obmyj duszę z grzechów moich" czy "Żal mi, ach żal mi ciężkich moich złości"). Tekst miał rozpalać, ale jednocześnie można zaobserwować kilka wyhamowań, choćby po bardzo emocjonalnej "Pobudce", po której następuje odczytanie intencji. Ból jaki przeżywał Chrystus jest przedstawiony za pomocą wyliczeń, następuje nagromadzenie wydarzeń, które są pozostawione bez komentarza. Środek nieobcy tekstom dwudziestowiecznym. Można to zaobserwować chociażby we wspomnieniach obozowych. Ich autorzy często ograniczają się do wyliczenia suchych faktów, które same mówią za siebie.

Tekst zmodernizowano językowo, ale treść praktycznie pozostała ta sama. Z bardziej znaczących zmian wspomnieć należy o usunięciu fragmentów odnoszących się do Żydów. Niegdyś było "Bije, popycha Żyd nieposkromiony (dziś "tłum nieposkromiony"),"Jezu, na zabicie okrutne, Cichy Baranku od Żydów szukany" (dziś "od wrogów"),"Przecież go bardziej, niż żydowska dręczy, złość twoja męczy" (dziś "katowska"),"Jezu, od żydostwa niewinnie" (dziś "od pospólstwa"),"Jezu, z naigrawania Żydów" (dziś "od żołnierzy niegodnie"),"Jezu, jawnie, wpośród dwu łotrów, zelżywie od Żydów ukrzyżowany" (dziś "Jezu, jawnie pośród dwu łotrów na drzewie hańby ukrzyżowany"). Pozostałe zmiany mają charakter raczej kosmetyczny.

Zdaję sobie sprawę, że zbliża się dla wszystkich pracowity okres. Porządki przedświąteczne i inne przygotowania, a do tego nabożeństwa w kościołach pochłaniają z pewnością wiele czasu. Dlatego też nie proponuję obszernej książki. "Gorzkie żale. Między rozumem a uczuciem" liczą raptem 50 stron, które w dodatku czyta się bardzo szybko. Lektura nawet na krótszy czas niż jeden...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • 2014
    1
  • Przeczytane
    1
  • Religia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gorzkie żale. Między rozumem a uczuciem


Podobne książki

Przeczytaj także