Okładka książki Blitzkrieg 1939 w Polsce. Inwazja na Polskę w obiektywie najeźdźców : tragedia Polaków i buta agresora Diane Canwell, Jon Sutherland
Diane CanwellJon Sutherland Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Blitzkrieg Poland
Bellona
2013-01-01
2013-01-01
Andrzej Murawski
II wojna światowa

Książka w postaci albumu z opisanymi zdjęciami wykonanymi przez przedstawicieli "rasy panów" w trakcie września 1939 r. na terenie Polski.

Książka podzielona jest na 3 części:
1. Kolekcja wojsk łączności,
2. Niemiecka służba medyczna w Polsce,
3. Album oficera SS.

Zdjęcia można uznać za unikatowe - mimo iż sporo o III Rzeszy czytam, to nie spotkałem ich dotychczas w innych publikacjach.

Duży minus za jakość zdjęć - zdjęcia są stosunkowo niewielkie, co przy uwzględnieniu szarości papieru powoduje, iż detale są często niewidoczne.

Lepszym pomysłem byłoby wydanie książki na porządnym papierze kredowym.

Książka podzielona jest na 3 części:
1. Kolekcja wojsk łączności,
2. Niemiecka służba medyczna w Polsce,
3. Album oficera SS.

Książka jest w sumie przeciętna, chociaż zdjęcia są na prawdę ciekawe. Problemem tej książki jest jakość zdjęć, czasami nie widać na nich szczegółów gdyż są po prostu zbyt małe. Zdjęcia też mocno różnią się formatem co może znaczyć, że były kadrowane do tego wydania. Niemniej jednak ciekawe jest spojrzeć na najazd na Polskę okiem Niemca. Zdjęcia są dość rzadkie. Podpisy pod zdjęciami czasami są dość uproszczone gdy dotykają spraw złożonych, jednak wstęp do wydania polskiego je odpowiednio komentuje. Pozycja może okazać się ciekawa dla rekonstruktorów historycznych, mimo słabej jakości zdjęć.

Książeczka przedstawia zdjęcia wykonane przez niemieckich "żołnierzy tyłowych" podczas kampanii wrześniowej 1939r. Zdjęcia ciekawe, bo nie pokazują walki, ale głównie wydarzenia na zapleczu frontu. Pod zdjęciami Autorzy zawarli opisy różnych aspektów kampanii wrześniowej, uzbrojenia, umundurowania. Wiele opisywanych wydarzeń, czy też elementów wyposażenia jest przedstawiona wybiórczo i niezbyt szczegółowo. Zdjęcia mimo tego że są interesujące, to w tym wydaniu tej książki są one średniej jakości, a całość jak na album zdjęciowy wydane jest na papierze nie do zaakceptowania. Stąd też niska ocena. Lepsze wydanie podniosłoby moją ocenę. Dziwny jest też podtytuł pracy "Tragedia Polaków i buta agresora", bo średnio on pasuje do tematyki zdjęć.

• 1
  • 😒 Poza biblioteką