Królewski spisek

Okładka książki Królewski spisek
Steve Berry Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Cotton Malone (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2013-06-11
Adam Olesiejuk
Adam Olesiejuk

Cotton Malone emerytowany agent poraz kolejny zostaje wplątany w gierki możnych tego świata . Sprytny i odważny eksagent i tym razem nie zawodzi swoich fanów . Tłem tej części przygód bohatera jest wiarygodność władzy królowej Elżbiety I . Berry poraz kolejny w umiejętny sposób łączy historię i swojego bohatera . Ten bohater jeszcze mnie nie znudził , więc go Berrego jeszcze wrócę .

Prawda sprzed 500 lat jest tylko ciekawostką historyczną,
czy jednak diametralnie zmieni życie współczesnej Europy?
Niezwykła legenda o Elżbiecie I powinna zostać w sferze domniemań, a może
w obliczu współczesnej technologii warto dociekać?

Komu zależałoby na wynikłych konsekwencjach udowadniania tych niezwykłych faktów.

Jestem zafascynowana powieściami
Steve Berry.
Polecam.

Prawda sprzed 500 lat jest tylko ciekawostką historyczną,
czy jednak diametralnie zmieni życie współczesnej Europy?
Niezwykła legenda o Elżbiecie I powinna zostać w sferze domniemań, a może
w obliczu współczesnej technologii warto dociekać?

Jestem zafascynowana powieściami
Steve Berry.
Polecam.

Cotton Malone znów w akcji. Książkę czyta się przyjemnie, szybko. Różne zwroty akcji powodują ze jest się ciekawym co nastąpi za chwile. Plus oczywiście rozwiązanie królewskiej zagadki.
Jedna z lepszych części o przygodach emerytowanego agenta. Czasami zbyt dużo powrotów do przeszłości odrywa od akcji książki. Również opis tuneli i wyjść trochę chaotyczny ale książka warta przeczytania dla wielbicieli zagadek z przeszłości

Bardzo fajna lektura.
Tym razem pan Berry oszczędził nam nadmiaru niespodziewanych zwrotów akcji, od których aż można stracić orientację kto z kim gra w jednej drużynie. Bardzo to doceniam, bo pisarz jest specjalistą w takich twistach, a ja jakoś niekoniecznie przepadam za ich dużą kumulacją w jednej książce. W „Królewskim spisku” fabuła jest zwarta i dość logiczna, a motywy poszczególnych stron zaangażowanych w sprawę wydają się w miarę sensowne (no, a przynajmniej nie sprawiają wrażenia zupełnych fantasmagorii). W tej części przygód Cottona Malone na prowadzenie niejako wysuwa się wątek osobisty naszego bohatera i wątpliwości związane z tym, jak ułożą się jego stosunki z synem, który przeżywa kryzys zaufania do własnych rodziców. Wprawdzie dzięki pokazaniu kłopotów rodzinnych byłego agenta uzyskuje on wreszcie ludzką twarz i przestaje być istnym herosem bez wad i słabości, ale z drugiej strony, przez ten zabieg sama zagadka historyczna schodzi na dalszy plan… Na szczęście akcja nie zwalnia tempa ani na chwilę i od początku do końca gwarantuje dobrą rozrywkę. Dodatkowa gwiazdka za umiejscowienie akcji we wspaniałych i wartych odwiedzenia zabytkach takich jak Tower of London, czy Hampton Court.

Bardzo fajna lektura.

Kolejna dawką historii okraszone sensacją i wartką akcją. Nierozerwalnie cenie książki Steva za przybliżenie historii oraz "oprowadzanie" po świecie. Tym razem Londyn i tajemnice rodu Tudorów.

W sumie to klasyczny Steve Berry, ale jak dla mnie tym razem autor naprawdę przesadził budując intrygę na tym że wywiady będą walczyły o to aby zachować tajemnicę dynastyczną Tudorów - serio? Już byli piraci i ledwie dałem radę, teraz naprawdę trudno się czytało bez poczucia że to temat naprawdę mocno naciągany i chyba jednak na siłę.

Cotton Malone miał tylko przypilnować żeby Ian Dunne trafi bezpiecznie do Wielkiej Brytanii, żeby oddać Go policji Malone zostaje wplątany niebezpieczną grę służb wywiadowczych, gra toczy się o życie. Co zawiera tajemnicy pandrive, który posiadanie wszedł chłopak. Dynastia Tudorów, kryje tajemnice, które nie mają prawa ujrzeć światła dziennego. Skarb, który został ukryty, a chrapkę wiele osób . W książce występuje konflikt interesów, służby Brytyjskie zrobią wszystko żeby prawda nie wyszła na jak. Konflikt Wielkiej Brytanii i Irlandii o utracone ziemie czyli o Irlandię Północną, że została bezprawnie zajęta. Wszystkie wątki prowadzą do Dziennika Roberta Cecila, który uknuł spisek, który może obnażyć królową Elżbietę I Tudor i skompromitować Wielką Brytanie. Steve Barry postarał się, zadziwił mnie kreatywnością. Połączenie historii dynastii Tudorów z konfliktem o Irlandię Północną mieszanka wybuchowa. Książka do końca trzyma napięcie akcji.

Za bardzo pisarz chciał zaskakiwać, zmienia koncepcje i sojusze, zły jest dobrym i na odwrót. Niestety naciągane troche. Koniec cóż... bardzo klasyczny i bardzo szlag człowieka trafia że znów tak samo się kończy... Warto jednak przeczytać te powieść choćby dla tła historycznego. Intryga dotyczy czasów Tudorów a w szczególności Elżbieta I-wszego ;)

Po książkach Steve’a Berry’ego z grubsza wiadomo czego można się spodziewać. Autor ten pisze thrillery dotyczące dziwnych tajemnic z przeszłości zahaczające o teorie spiskowe, które mają w tych książkach przełożenie na współczesność. Autor zastanawia się i chce czytelnikom dać do myślenia co by było gdyby okazały się faktami i jak to zmieniłoby świat. I tak jest też w książce zatytułowanej „Królewski spisek”, która dotyczy tajemnic królewskiego rodu Tudorów, która rządziła Wielką Brytania w latach 1485- 1603, a w szczególności Elżbiety I, o której mówi się, że była mężczyzną. Podobno wedle tej hipotezy została podmieniona, ponieważ księżniczka zmarła, w wieku dziecięcym, żeby nie narazić się na gniew króla Henryka VIII, i tak już zostało. Amerykanie zdobyli niezbite dowody na to, że tak właśnie było i próbowali szantażować rząd Wielkiej Brytanii, żeby nie wypuszczał z więzienia libijskiego terrorysty Al. Magrebiego.

Głównym bohaterem jest Cotton Mallone, były agent wywiadu amerykańskiego, teraz na emeryturze prowadzi księgarnie w Kopenhadze, ale, że co i rusz mu żyć nie dają. Mallone jest bohaterem kilku książek, i wplątują Mallone’a w tego typu afery. Mamy tu rywalizację Antrima, agenta CIA z Malonem, oprócz rywalizacji o zdobycie tajemniczego pendriva z tekstami wyjaśniającymi tajemnice, dochodzi kontekst prywatny, żona Mallona miała z Antrimem romans, ten uważa, że Gary jest jego synem, a nie Mallone’a, a to niewątpliwie pod kątem typowo psychologicznym podnosi temperaturę tej rywalizacji. Swoje trzy grosze wmieszała się tajna organizacja Bractwo Dedala. No i akcja się rozpędza. Jedni wyjaśniają tajemnice, drudzy chcą temu zapobiec. W tym czasie trwają dyplomatyczne przepychanki między rządami USA i Wielkiej Brytanii. Jak to wszystko się zakończy?

Książkę jest interesująca warto przeczytać.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Drugie podejście do książek autora, teraz w formie audio. I tym razem też dałam sobie spokój po kilku rozdziałach.

Dodaj cytat z książki Królewski spisek