Ptolemeusze i Rzym. Przyjaźń czy zależność. Stosunki polityczne w latach 273-43 p.n.e.

Okładka książki Ptolemeusze i Rzym. Przyjaźń czy zależność. Stosunki polityczne w latach 273-43 p.n.e. Tomasz Grabowski
Okładka książki Ptolemeusze i Rzym. Przyjaźń czy zależność. Stosunki polityczne w latach 273-43 p.n.e.
Tomasz Grabowski Wydawnictwo: Historia Iagellonica Cykl: Mediterraneum (tom 1) historia
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Mediterraneum (tom 1)
Wydawnictwo:
Historia Iagellonica
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8388737872
Tagi:
Egipt Rzym Ptolemeusze Podbój rzymski Okres hellenistyczny Aleksandria
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Florilegium. Studia ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Krawczukowi z okazji dziewięćdziesiątej piątej rocznicy urodzin Tomasz Babnis, Agnieszka Bartnik, Leszek Bednarczuk, Mateusz Bętkowski, Dominika Budzanowska-Weglenda, Roksana Chowaniec, Mariusz Ciesielski, Edward Dąbrowa, Dariusz Długosz, Wojciech Duszyński, Piotr Dyczek, Dorota Gorzelany, Tomasz Grabowski, Łukasz Jarosz, Sławomir Jędraszek, Zofia Kaczmarek, Zdzisław J. Kapera, Agata Aleksandra Kluczek, Bartosz Jan Kołoczek, Joanna Komorowska (filologia klasyczna), Krzysztof Królczyk, Jakub Kuciak, Mirosław J. Leszka, Gościwit Malinowski, Kirił Marinow, Ireneusz Milewski, Danuta Okoń, Marcin Z. Paszke, Maciej Piegdoń, Norbert Rogosz, Mieczysław Rokosz, Sebastian Ruciński, Jacek Rzepka, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Dariusz Spychała, Dariusz Spychała, Robert Suski, Andrzej Szoka, Stanisław Turlej, Kamilla Twardowska, Iwona Wieżel, Krzysztof Tomasz Witczak, Andrzej Wypustek, Tomasz Zieliński
Ocena 7,0
Florilegium. S... Tomasz Babnis, Agni...
Okładka książki Wojna i wojskowość w świecie starożytnym Andrzej Dudziński, Wojciech Duszyński, Tomasz Grabowski, Łukasz Jarosz, Bartosz Jan Kołoczek, Krzysztof Królczyk, Jakub Kuciak, Maciej Piegdoń, Sławomir Sprawski, Stanisław Turlej, Dawid Zołoteńki
Ocena 6,9
Wojna i wojsko... Andrzej Dudziński,&...
Okładka książki Człowiek w antycznym świecie Marta Adamczyk, Jacek Bonarek, Bogdan Burliga, Bartłomiej Czajka, Adrian Drabik, Andrzej Dudziński, Tomasz Grabowski, Sławomir Jędraszek, Bartosz Jan Kołoczek, Jakub Kuciak, Marcin Pawlak, Maciej Piegdoń, Sławomir Sprawski, Michał Stachura, Andrzej Szoka, Ryszard Tokarczuk, Stanisław Turlej, Dawid Zołoteńki
Ocena 9,0
Człowiek w ant... Marta Adamczyk, Jac...
Okładka książki Classica Cracoviensia. Volume XV. Leadership in Antiquity: Langauge - Institutions - Representations (2012) Bogdan Burliga, Agnieszka Fulińska, Tomasz Grabowski, Joanna Janik, Maciej Jońca, Aleksandra Klęczar, Joanna Komorowska (filologia klasyczna), Jan Kucharski (filolog), Marcin Pawlak, Stanisław Śnieżewski, Anna Tatarkiewicz
Ocena 0,0
Classica Craco... Bogdan Burliga, Agn...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
0
0

Na półkach: , ,

Bardzo dobra książka pana Grabowskiego. Czytało się ją lepiej niż książkę odnośnie bitwy pod Rafią. Autor opisuje dzieje Egiptu Ptolemeuszy na tle wydarzeń dziejących się w Republice Rzymskiej. Styl w jakim to przekazuje jest bardzo przyjemny dla czytelnika.

Bardzo dobra książka pana Grabowskiego. Czytało się ją lepiej niż książkę odnośnie bitwy pod Rafią. Autor opisuje dzieje Egiptu Ptolemeuszy na tle wydarzeń dziejących się w Republice Rzymskiej. Styl w jakim to przekazuje jest bardzo przyjemny dla czytelnika.

Pokaż mimo to

avatar
32
29

Na półkach:

Bardzo dokładny traktat o dziejach rzymsko-ptolemejskiej dyplomacji, podbudowany rozważaniami dotyczącymi polityki regionu.

Czytając książkę cały czas ma się wrażenie, że to bardzo długa odpowiedź, acz ciekawa i interesująca, na pytanie zadane w tytule.

Zabrakło mi może szerszego ujęcia tematu pod kątem prawnym (kwestia spadkowe jednego z władców, nie chcę jednak spoilerować zagadnienia) - można było to spróbować przeanalizować to zagadnienia bardziej w ujęciu prawnym, z pomocą mogłyby przyjść tutaj książki Kolańczyka lub innych polskich autorów piszących o prawie rzymskim.

Bardzo dokładny traktat o dziejach rzymsko-ptolemejskiej dyplomacji, podbudowany rozważaniami dotyczącymi polityki regionu.

Czytając książkę cały czas ma się wrażenie, że to bardzo długa odpowiedź, acz ciekawa i interesująca, na pytanie zadane w tytule.

Zabrakło mi może szerszego ujęcia tematu pod kątem prawnym (kwestia spadkowe jednego z władców, nie chcę jednak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1203
957

Na półkach: , ,

Tomasz Grabowski w swojej książce przedstawia stosunki polityczne między Rzymem a ptolemejskim Egiptem w latach 273-43 p.n.e, co jest kwestią niezwykle złożoną biorąc pod uwagę ewolucję stosunków między oboma państwami. Autor poszukuje odpowiedzi na pytanie zadanie w podtytule pracy, czyli czy była to przyjaźń czy zależność, dlatego też poświęcono trochę miejsca na teoretyczne rozważania dotyczące obu pojęć. Dalsze rozdziały to już omówienie stosunków między oboma państwami, od nawiązania przyjaznych stosunków dyplomatycznych, które przybrały luźną formę przyjaźni aż po okres mieszania się wodzów rzymskich w sytuację wewnętrzną Egiptu, gdzie królowie tego kraju stawali się klientami Republiki, a nawet poszczególnych postaci. Trzeba też zwrócić uwagę na ciekawe przedstawienie szerszego kontekstu sytuacji w basenie Morza Śródziemnego, czyli rywalizację Lagidów z Antygonidami i Seleukidami, a z perspektywy Rzymu - konflikty z Kartaginą czy Macedonią. W dodatkach czytelnik odnajdzie wykaz oraz drzewo genealogiczne władców z dynastii Ptolemeuszy.

Tomasz Grabowski w swojej książce przedstawia stosunki polityczne między Rzymem a ptolemejskim Egiptem w latach 273-43 p.n.e, co jest kwestią niezwykle złożoną biorąc pod uwagę ewolucję stosunków między oboma państwami. Autor poszukuje odpowiedzi na pytanie zadanie w podtytule pracy, czyli czy była to przyjaźń czy zależność, dlatego też poświęcono trochę miejsca na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo interesująca praca poświęcona złożonym i skomplikowanym stosunkom między Republiką Rzymską a królestwem Ptolemeuszów od ich nawiązania w 273 r. p.n.e. aż do zawiązania II triumwiratu (43 r. p.n.e.). Tę ostatnią datę wybrał Autor przez wzgląd na ogromne przemiany, jakie po tej dacie stały się udziałem Republiki, a przez to i Egiptu. Tak więc niemal 250 lat wzajemnych stosunków ukazał Autor - na ile to możliwe - z obu perspektyw. Pierwsza część książki poświęcona jest podstawowym pojęciom, a kolejne trzy ukazują stopniowe przejście od przyjaźni poprzez zależność aż do stosunków patron-klient, w których ważną rolę odgrywali główni politycy rzymscy. Przy tej okazji dostrzec można proces postępującego upadku państwa ptolemejskiego i dynastii skupionej na ciągłych walkach wewnętrznych. Polskich książek na ten temat nie ma wiele, więc każda publikacja jest wartościowa. Narracja ma charakter dość przystępny (może odrobinę trudniejsze są subtelności i naukowa dyskusja zaprezentowana w rozdziale pierwszym) i spójny. Do tego w odnalezieniu się w gąszczu dynastycznych koligacji pomaga lista władców oraz drzewo genealogiczne. Bardzo dobra monografia, szczerze polecam!

Bardzo interesująca praca poświęcona złożonym i skomplikowanym stosunkom między Republiką Rzymską a królestwem Ptolemeuszów od ich nawiązania w 273 r. p.n.e. aż do zawiązania II triumwiratu (43 r. p.n.e.). Tę ostatnią datę wybrał Autor przez wzgląd na ogromne przemiany, jakie po tej dacie stały się udziałem Republiki, a przez to i Egiptu. Tak więc niemal 250 lat wzajemnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    52
  • Przeczytane
    25
  • Posiadam
    11
  • Historia
    7
  • Starożytność
    3
  • Starożytność
    2
  • Historyczne
    2
  • Rzym i świat rzymski
    1
  • AAA - TERAZ
    1
  • Ania
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne