Armia rzymska od cesarza Galiena do początków bizantyjskiej organizacji temowej

Okładka książki Armia rzymska od cesarza Galiena do początków bizantyjskiej organizacji temowej Robert Grosse
Robert Grosse Wydawnictwo: Napoleon V militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Römische Militärgeschichte von Gallienus bis zum Beginn der byzantinischen Themenverfassung
Napoleon V
2012-01-01
2012-01-01
Rzym

Temat godny i książka ciekawa, jednak jest parę drobnych uwag z mojej skromnej strony o których muszę wspomnieć.
Po pierwsze praca ta pierwotnie wydana została w 1920 roku i momentami daje się to odczuć w wywodach autora-Niemca, zwłaszcza gdy porównuje on, raczej niepotrzebnie, pewne aspekty rzymskiej wojskowości ze współczesną mu armią niemiecką, a raz i fryderycjańską. Po drugie, według mnie, zbyt mocno akcentuje przywiązanie legionów doby pryncypatu do swoich nadgranicznych garnizonów (kibicując zapewne w ten sposób systemowi dioklecjańsko-konstantyńskiemu),starając się im mocno przypisać charakter wojsk pogranicznych zapominając przypadkiem o ich dyspozycyjności, co było jedną z ich cech charakterystycznych. Zapomina jakby też o stępieniu ofensywnego ducha rzymskiej armii w nowym systemie. Nie do końca też wydaje się docierać do początków systemu temowego, choć w tekście o nim kilkukrotnie wspomina, jednak dość krótko. Bardzo miernie też ocenia armię VI stulecia, nie wiem jednak czy do końca słusznie.
Kwestią z kolei techniczną jest znaczna ilość błędów redakcyjnych, głównie literówek a czasami "zjadania" wyrazów, co niestety nie powinno mieć miejsca przy takim, nie tanim zresztą, i firmującym się jakością wydawnictwie.
Bardzo chciałbym dać tej pozycji lepszą ocenę, ale sumienie mi jakoś nie pozwala.

• Historia - Starożytność
  • Może kiedyś