Ser

Okładka książki Ser Willem Elsschot
Okładka książki Ser
Willem Elsschot Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Babel literatura piękna
Biblioteka Babel
Kaas. Het tankschip
Państwowy Instytut Wydawniczy
2014-01-08
2014-01-08
Ryszard Turczyn
literatura belgijska literatura flamandzka proza współczesna

Willem Elsschot łączy zazwyczaj w swej twórczości dwa główne wątki, które składają się na jego doświadczenie, czyli życie rodzinne i sprawy handlowe. Nie inaczej jest w przypadku ”Sera”, głównej noweli tego tomu, opowiadającej o wielkich marzeniach i małych możliwościach, stanowiącej więc antytezę haseł głoszonych przez tuzów coachingu.
Dopełniający zbiór krótki „Tankowiec” jest utworem lepszym, choć pozbawionym elementu familijnego. To zgrabna satyra na ludzką bezduszność i wojenne fortuny.
Muszę jednak przyznać, iż ani „ Poskramiacz lwów”, ani „Ser” nie spełniły obietnicy, którą złożył pierwszy wydany w Polsce wybór Elsschota, „Hochsztapler Laarmans”. W obu nie zabrakło wprawdzie Laarmansa ani Boormana, którzy tak udanie przedstawili się polskim czytelnikom, wydaje się jednak, że łagodna ironia flamandzkiego pisarza straciła z czasem wszelki pazur, a jego prosty, przejrzysty styl począł nużyć swą monotonią.
Oczywiście, wciąż jest to lepsza literatura niż zdecydowana większość współczesnej produkcji, bo też różnica między literaturą a produkcją nie jest wcale trudna do wychwycenia dla kogoś, kto zjadł zęby na czytaniu, nawet jeśli te mądrości nigdy mu nie wyrosły.

Dopełniający zbiór krótki...

Tytułowa opowieść "Ser" doskonała - zwykły produkt spożywczy w dużej ilości (20 ton) pomaga docenić zwykłe życie (+ cudowny portret starzejącej się matki, krótki poradnik jak zachować się wobec śmierci bliskiej osoby, nieco złośliwy opis spotkań miejscowej elity + wiele inny wspaniałych fragmentów). Druga historia "Tankowiec" nieco słabsza, ale też trzyma poziom.

• Obyczajowe
  • 1001 książek