Lesbos. Najlepsze opowiadania erotyczne

W.A.B.
2013-11-13
2013-11-13
homoseksualizm erotyka lesbijka lesbijki LGBT

Opowiadania z tej książki nie wydają mi się wprawdzie bardziej ekscytujące ani ogólnie lepsze niż te, które można znaleźć w internecie, jednak dzięki różnorodności bohaterek opowiadań książka może stanowić swego rodzaju przewodnik dla osób, które nie wiedzą, jaki rodzaj opowiadań je kręci.

Literatura erotyczna ni jest mi obca, ale nie w wersji opowiadań i nie w wersji dla lesbijek. Ciekawość pcha nas do zgłębiania różnych meandrów życia. Krótka forma jest dobra, bo pozwala płynąć na fali emocji bez większego skupiania się na fabule, co w przypadku tego dzieła jest dobre. Były momenty, które mnie zdziwiły, takie, które mną wstrząsnęły oraz takie, które sprawiły, że zaczęłam się nad pewnymi rzeczami zastanowić. Emocje były, dobra treść była, ciekawość zaspokojona. Jestem zadowolona, że lektura tej książki pozwoliła mi na poszerzenie horyzontów i odkrycie połaci uczuć, które odrobinę mnie zdziwiły, ale spokojnie nie jest to mój coming out, tylko ciekawe przeżycie.

Jako lesbijka wyszukuję różnych pozycji (książkowych żeby była jasność ;) ) poruszających temat kobiecego homoseksualizmu i ze smutkiem stwierdzam, że jest tego mało. Z tego powodu trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę, bo z jednej strony nie jest to literatura zbyt wysokich lotów, jednak spragniona tego typu książek pochłonęłam ją z przyjemnością. Może nie była to przyjemność rzędu naleśnika z nutellą, ale i bez nutelli naleśnik smaczny jest ;)
Nie żałuję że ją przeczytałam.
Szokować i bulwersować może fakt, że kobiety są tu przedstawione jako istoty owładnięte dziką żądzą i niecierpliwie dążące do tego, aby tę żądzę zaspokoić. Ergo, nie ma tu za grosz romantyzmu, jest za to głównie seks, seks no i może jeszcze trochę seksu.
Jednak nie ma się co zżymać - toż to opowiadania erotycznie a nie jakieś przesłodzone love story.
A niech Wam będzie! Podobało mi się :D

Polecam szczególnie homofobom, krypto-homoseksualitom oraz ludziom z zakmniętym umysłem. Gwarantuję Wam, że nie będziecie żałować tej lektury. Wzbudzi w Was ona masę szalenie silnych (rzecz jasna złych i obrzydzeniowych) emocji, a przecież chyba między innymi o to chodzi w literaturze. O to, żeby intensywnie przeżywać "perypetie" bohaterów :D

Chyba oczekiwałem od tych opowiadań czegoś innego. Przyznaję, moja wina.
Przeczytawszy na okładce, że to "historie o poszukiwaniu tożsamości i przełamywaniu schematów", pomyślałem o bohaterkach "Carol" Patricii Highsmith czy "Pokoju nr 19" Doris Lessing, o kobietach stojących przed wyborem, uwikłanych z niewygodne życiowe sytuacje, kobietach odważnych, walczących i zdobywających. Nic z tego. Bohaterkami niemal bez wyjątku kieruje pospolita żądza, którą (uwaga, spoiler!) stosunkowo szybko udaje się zaspokoić.
Interesująco wypadają może trzy, góra cztery teksty. Ogromna większość to podle napisana proza anatomiczna.

Chyba oczekiwałem od tych opowiadań czegoś innego. Przyznaję, moja wina.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kiedyś, jak będę miała mniej do czytania, a przez to więcej czasu, napiszę studium porównawcze pornografii polskiej i zagranicznej, konkretnie - anglojęzycznej. Kto, jak ja, wychował się na fanfickach, zgodzi się zapewne, że polskie erotyki pisze się inaczej - innym językiem, w innym "tempie". Proszę zatem nie oczekiwać po tym zbiorku wyrafinowania literackiego, nastrojowości czy subtelnej zmysłowości - mam brzydkie podejrzenie, że brak powyższy jest cechą tego typu literatury z kręgów angloamerykańskich.
Śmiem twierdzić, że w pornografii najprzyjemniejsze jest jej pisanie - czytanie cudzej rzadko kiedy dostarcza satysfakcji (zwłaszcza czytelniczej). Nie ten aspekt "Lesbos" chciałabym zatem poruszyć.

To, co naprawdę urzekło mnie w tym zbiorku, to szeroki wachlarz i cudowna różnorodność postaci. Są tu butch, są i "normalne" kobiety; są przesłodzone dziewczynki i muskularne sportsmenki; są zafiksowane religijne maniaczki i władcze dominy z klubów SM, są dziewczyny żywcem wzięte z przerysowanych heteroseksualnych fantazji WHAM i są dziewczyny trans.
Sam dobór postaci zachwyca tym, jak cudownie szeroko definiowana jest tu kobiecość, zachwyca otwartością i przyjaznością, z jaką traktuje kobiecość w każdym jej wcieleniu i kształcie; zachwyca wreszcie naturalnością, z jaką przyjmuje, że każda kobieta ma prawo realizować swoje fantazje, jakie by nie były, i czerpać z tego radość.
Absolutnie ożywcze było też dla mnie to, w jak różnych sytuacjach bohaterki uprawiają seks. Różny seks, przygodny i zaplanowany; czuły i zmysłowy albo brutalny i bolesny. Absolutnie ożywcze jest, jak zrywają ze stereotypem "niegrzecznej dziewczynki" - furda, nie ma dziewczynek niegrzecznych, są dziewczynki, które wiedzą, czego chcą, robią to i są daleko za infantylnymi określeniami "grzeczna/niegrzeczna".

Siłą rzeczy przypomniała mi się bzdura wypisana przez "redaktorów serii" na okładce nędznej pornografii Diane DiPrimy, mieniąca toto obrazem kobiecej seksualności. Niezależnie od tego, czy podoba mi się styl i estetyka opowiadań w "Lesbos", bardziej przemawia do mnie ta wizja kobiecej seksualności - różnorodnej, zmiennej, akceptującej samą siebie.

Witam, książka godna polecenia. Chętnie odsprzedam - kontakt [email protected]

Pozdrawiam

Witam, książka godna polecenia. Chętnie odsprzedam - kontakt [email protected]

Pozdrawiam

SPodziewalam sie czegos bardziej szczegolowego i napisane w interesujacej formie. GDybym byla tej orientacji raczej bylabym zniesmaczona ze homoseksualizm kobiet w niektorych zawartych opowiadaniach jest przedstawiony w sposob kombinatorski i w zlym swietle

Spodziewałam się bardziej podniecającej lektury. Jak dla mnie brak polotu. Wybrane opowiadania mocno średnie.

Porno.

Porno.

Natrafiłam na tę pozycję przypadkiem. I żałuję. czułabym się mocno obrażona będąc tej orientacji. Potocznie: zalatuje wattpadowskim fanfiction. I to słabym, ponieważ wattpad ma dużo interesujących opowiadań, każdego gatunku

Dodaj cytat z książki Lesbos. Najlepsze opowiadania erotyczne