Oczy mojego kochanka

2013-05-20
2013-05-20
Anna Horikoshi
literatura erotyczna Eimi Yamada Zmysłowa seria

Okładka książki Literatura na Świecie nr 1-2-3/2002 (366-368) Jirō Asada, Matsuo Bashō, Josiah Conder, Bogna Dziechciaruk-Maj, Jerzy Jarniewicz, Hiromi Kawakami, Yoshida Kenkō, Andrzej Kopacki, Henryk Lipszyc, Michał Paweł Markowski, Eiki Matayoshi, Yukio Mishima, Haruki Murakami, Mitsuyoshi Numano, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Rissai, Masahiko Shimada, Łukasz Sommer, Sora, Soran, Sukan, Tōkyū, Tōun, Eimi Yamada, Agnieszka Żuławska-Umeda
Literatura na ... Jirō Asada, Matsuo ...

książka mocno erotyczna ,więc jeśli wiemy za co się chwytamy to można naprawdę wciągnąć się w niezbyt wesołe historie kobiet

Autorów uhonorowanych Nagrodą Akutagawy nietrudno jest znaleźć na księgarnianych półkach, podczas gdy ci z przyznaną Nagrodą Naokiego jakoś nie zdobywają w Polsce takiego rozgłosu.
"Oczy mojego kochanka" Amy Yamady to moja próba nadrobienia prywatnych braków w zakresie znajomości powieści, za które Nagroda Naokiego została przyznana - i wbrew niskim ocenom na LC te trzy opowiadania faktycznie wyróżniają się na tle innych japońskich powieści.

Przede wszystkim wyobrażam sobie, jakim szokiem musiała być w konserwatywnej, kulturowo homogenicznej (przynajmniej w teorii) i raczej mało przychylnej obcokrajowcom Japonii opowieść o kulturowo "mieszanych" romansach, o kobietach działających w oparciu o swoje pragnienia i instynkty, a nie zasady dobrego wychowania, żyjące często na obrzeżach półświatka.

Myślę, że wydanie "Oczy mojego kochana" w Zmysłowej serii, bo jednak nadaje jej to kontekst literatury erotycznej, a to krzywdzące spłycenie - o tyle szkodliwe, że generuje pewne oczekiwania już na etapie okładki. Amy Yamada to nie jest pisarka zmysłowych opowiastek spod znaku BDSM dla fanów i fanek Greya lub podobnej szmiry: to niezła pisarka o oryginalnym stylu i bardzo "niejapońskim" doborze tematów.

Zaskoczyla mnie ta ksiazka w 100% . Sa to 3 opowiadania w kazdym inna relacja kobiet do mezczyzn. Kazda uzalezniona I ulegla w inny sposob . Oprocz tego pokazane rela je miedzy ludzmi nie tylko glownymi bohaterami danej powiesciw. Czasem wulgarna ,ale nie w slowami, a scenami. Polecam kazdejj kobiecie

Jeżeli ktoś szuka w tej książce wyuzdanych opisów scen seksu to się zawiedzie, od razu mówię na wstępie. Książka jest o relacjach między kobietami a mężczyznami, a seks chociaż ważny dla bohaterów jest tylko tłem w tych historiach. Ciekawie się czyta.

Książka przyjemna na chwilę relaksu, łatwa lektura. Trzy opowiadania o trzech kobietach. Pierwsze i trzecie bardziej dotyczy stanu psychicznego kobiety niż ich seksualności. Drugie opowiadanie najciekawsze, jeżeli chodzi o seksualność, psychikę i doświadczenia kobiety. Polecam jako lekturę na oderwanie się od cięższych i trudniejszych rzeczy.

Opowiadanie "Oczy mojego kochanka" nie spodobało mi się i nie bardzo zrozumiałam jego przekaz. Nie wiele dowiadujemy się o bohaterach..ot kopulują prawie przez całe 65 stron. Kolejne "Igraszki palców" - jak na mój gust "wykręcone" i "Kręgosłup Jessego" obraz budowania nowego związku kobiety i mężczyzny z 11 letnim synem - są naprawdę dobre. Ogólnie, momentami ciut za dużo naturalizmu, który może wręcz budzić niesmak.

W zbiorze znajdują się trzy opowieści o kobietach, ich związkach, seksualnych doznaniach, balansowaniu na granicy miłości z podporządkowaniem, a momentami z upokorzeniem ze strony kochanka.
Yamada zaprezentował miłość z jej odcieniami. To co dla jednych jest godnym uwagi, wspaniałym uczuciem, przez innych może być bezlitośnie potraktowane jedynie jako przyzwolenie na poniżenie.
Nie jest to książka dla lubiących historie romantyczne, bo trzeba się tu zderzyć z surową rzeczywistością, która najczęściej dotyka kochanków z bezwzględnością jaką obchodzi się człowiek wobec człowieka. Nawet jeśli kocha.
Godne uwagi.

"A więc miłość to nie jest jakiś grom z jasnego nieba ani nawet przyspieszone bicie serca, ale to, że płacze na myśl, iż mogłaby go stracić."

Mocno kiepściutko. Trzy novele o "miłości i poświęceniu". Może ta ostatnia trzecia zasługuje na to określenie, dwie pierwsze to nic innego jak opisy upodlenia kobiety w imię "miłości". Książka z gatunku PIZ- przeczytam i zapomnę. Nie polecam.

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji:

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji:

• Erotyka
  • Japonia
  • Literatura japońska
  • Wschód
  • 1.Aros

Dodaj cytat z książki Oczy mojego kochanka