Okładka książki Hunowie w Europie. Ich wpływ na Cesarstwo Wschodnie i Zachodnie oraz na ludy barbarzyńskie. Lech A. Tyszkiewicz
Lech A. Tyszkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego Seria: Acta Universitatis Wratislaviensis historia
historia
Acta Universitatis Wratislaviensis
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
2004-01-01
2004-01-01
Hunowie barbarzyńcy historia Europy Późne Cesarstwo Rzymskie

Okładka książki Świat średniowiecza. Studia ofiarowane Profesorowi Henrykowi Samsonowiczowi Anna Adamska, Krzysztof Baczkowski, Jacek Banaszkiewicz, Agnieszka Bartoszewicz, Nora Berend, Andrzej Buko, Stanisław Bylina, Michele Cassandro, Roman Czaja, Marek Derwich, Marek Dulinicz, Wojciech Fałkowski, Jerzy Gąssowski, Sławomir Gawlas, Mateusz Goliński, Piotr Górecki, Jarosław Jarzewicz, Tomasz Jurek, Feliks Kiryk, Gabor Klaniczay, Maria Koczerska, Gerard Labuda, Jacques Le Goff, Lech Leciejewicz, Jakub Lorenc, Roman Michałowski, Marta Młynarska-Kaletynowa, Karol Modzelewski, Marco Mostert, Grzegorz Myśliwski, Grzegorz Myśliwski, Bronisław Nowak, Krzysztof Ożóg, Eric Palazzo, Marcin Rafał Pauk, Aneta Pieniądz, Andrzej Pleszczyński, Edward Potkowski, Jerzy Pysiak, Danuta Quirini-Popławska, Andrzej Radzimiński, Stanisław Rosik, Piotr Salwa, Piotr Skubiszewski, Krzysztof Skwierczyński, Rolf Sprandel, Jerzy Strzelczyk, Stanisław Suchodolski, Janusz Tandecki, Janusz Tazbir, Julia Tazbir, Michał Tymowski, Jan Tyszkiewicz, Lech A. Tyszkiewicz, Przemysław Urbańczyk, Immanuel Wallerstein, Piotr Węcowski, Jarosław Wenta, Mateusz Wilk, Małgorzata Wilska, Tomasz Wiślicz, Przemysław Wiszewski, Elżbieta Witkowska-Zaremba, Andrzej Wyrobisz, Paweł Żmudzki, Ewa Dorota Żółkiewska
Świat średniow... Anna Adamska, Krzys...
Okładka książki Wędrówka i etnogeneza w starożytności i w średniowieczu Jan Chochorowski, Ilona Czamańska, Małgorzata Dąbrowska, Władysław Duczko, Krzysztof Fokt, Stanisław Grzybowski, Jerzy Hauziński, Grzegorz Jawor, Jerzy Kolendo, Zofia Kurnatowska, Christian LÜBKE, Wojciech Mruk, Vincent Múcska, Michał Parczewski, Jan M. Piskorski, Jan Prostko-Prostyński, Andrzej Sakson, Maciej Salamon, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Krzysztof Stopka, Jerzy Strzelczyk, Stanisław Turlej, Lech A. Tyszkiewicz, Marek Wilczyński, Ewa Wipszycka, Marcin Wołoszyn, Zenon Woźniak, Piotr Wróbel, Hanna Zaremska, Stefan Zawadzki, Adam Ziółkowski
Wędrówka i etn... Jan Chochorowski, I...

Chciałbym zaznaczyć ze stron jest 180,natomiast przypisów jest pełno na stronach + bibliografia na końcu,takie skrzywienie akademickie nie jest w moim guście.Kolejną zmyłką jest wpis z 25,03, 2017 gdzie gość ubolewa nad brakiem przypisów ,to nieodpowiedzialne wprowadzanie w błąd innych.Nie znajdziecie w tej książce zdjęć ,jest tylko tekst no i mnóstwo przypisów,nie jest to praca która wywołuje zachwyt stąd moja skromna ocena

Pozycja obowiązkowa dla miłośników wojskowości huńskiej. Napisana została przez znawcę tematu i Profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, a mianowicie Lecha Tyszkiewicza. Jej mankamentem jest brak przypisów, co może powodować że niektórzy czytelnicy nie oczytani w temacie mogą mieć duże problemy w zweryfikowaniu wiedzy autora.

Na początek wypada mi powiedzieć, że monografia L. Tyszkiewicza przedstawia w zasadzie dzieje Hunów od ich zarania aż po V w. n.e. Autor słusznie wywodzi ich od potężnej konfederacji plemiennej Xiungnu zamieszkującej stepy Mongolii w IV-I w. p.n.e., zagrażającej granicom Cesarstwa chińskiego za czasów dynastii Qin i Han. Następnie dokonuje rekonstrukcji ich wędrówki z Azji Wschodniej do Europy Wschodniej. Potem omawia jakie tereny zajęli po przybyciu do Europy w I/II w. n.e. Prowadzony przez niego wywód mimo, iż jest popularnonaukowy jest logiczny i spójny. Nie sposób zarzucić autorowi braku argumentów na podparcie swoich tez.

Plusem jego książki jest również jej język i styl. Tyszkiewicz wypowiada się w sposób rzeczowy oraz prostym i zrozumiałym językiem dla przeciętnego czytelnika. Ponadto jego praca zawiera aktualny stan badań. Dyskurs autora stoi na wysokim poziomie merytorycznym. Dobrze, że autor szczegółowo nie omawiał Xiungnu, bo to temat na osobną monografię. Poza tym "Xiungnu" i Hunowie to dwie inne konfederacje tworzące odrębne i różniące się w gruncie rzeczy organizmy polityczne. Podoba mi się również, że Prof. Tyszkiewicz zaprezentował sposób przedstawiania Hunów przez historiografię rzymską i bizantyjską, co jest kolejną atrakcyjną stroną jego pracy. Omówił także udział Hunów w walkach z wrogami Cesarstwa Rzymskiego do czasów panowania Teodozjusza II (408-450). Oprócz tego przedstawił słabo oświetlony w źródłach, trudny i słabo sygnalizowany w literaturze problem Hunów w konfrontacji politycznej i wojskowej z Cesarstwem Wschodnim do połowy V wieku. Następnie omówił politykę imperialną Attyli aż po jego wyprawy na zachód w połowie V wieku. Swego rodzaju wisienką na torcie był rozdział poświęcony upadkowi huńskiej federacji po śmierci Attyli i jego następstwa. Dla mnie był on osobiście najbardziej interesujący w całej pracy.

Z czystym sumieniem polecam do przeczytania książkę "Hunowie w Europie". To porządna pozycja, warta swojej ceny. Zadowoli wielu pasjonatów wojskowości starożytnej, jak również specjalistów akademickich. Więcej takich prac na polskim rynku książek historycznych, będących swego rodzaju "ukłonem w stronę czytelnika", a życie stanie się piękniejsze. Serdecznie polecam! ;)

Na początek wypada mi powiedzieć, że monografia...

Wydanie z 2004 - przypisów i odwołań do źródeł jest chyba więcej niż całego tekstu. Minus za brak tłumaczenia łacińskich i greckich (!) tekstów źródłowych - nie wszyscy zainteresowani tematem mieli szczęście uczyć się języków klasycznych w szkole.

• Historia wojskowa starożytności
  • historia