Okładka książki Dziesięć książek, które każdy konserwatysta musi znać oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska Benjamin Wiker
Benjamin Wiker Wydawnictwo: Fronda językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
10 Books Every Conservative Must Read Plus Four Not to Miss and One Impostor
Fronda
2013-09-06
2013-09-06
Zofia Dunian

Okładka książki Dawkins kontra Bóg Scott Hahn, Benjamin Wiker
Dawkins kontra... Scott Hahn, Benjami...

Podobała mi się ta pozycja z uwagi na ciekawe opisanie kilkunastu pozycji z literatury światowej (wraz z życiorysem ich autorów) - autor robi to naprawdę ze swadą. Opisane książki to sama klasyka: od Arystotelesa po Tolkiena. Po drugie ta książka zmusza do myślenia, bo oczywiście trudno mi było nie polemizować z przedstawionymi w niej argumentami.

I teraz: czy możliwe jest w ogóle - w przypadku tego typu książek - oddzielenie samej książki, od poglądów w niej przedstawionych? Wydaje mi się, ze nie, choć się staram. A Wiker za to nie stara się w ogóle. Od początku jest jasne, którą "stronę" autor reprezentuje. Nie ma ta książka nic z obiektywności, skoro w zasadzie od pierwszego zdania autor głosi, że konserwatyzm jest czymś dobrym, a liberalizm złym, z tendencją do obrażania liberałów, poprzez zrównywanie ich z sofistami albo rewolucjonistami wprowadzającymi krwawe rządy (oczywiście zbrodniczych prawicowych reżimów nie było, według tej narracji). Nie ma tu nic pomiędzy, żadnych odcieni. To też od razu stawia czytelnika na odpowiedniej pozycji - albo potakiwacza albo w totalnej kontrze i przymusie obrony. Z pewnością nie sprzyja to racjonalnemu rozważeniu podawanych przez autora argumentów.
Zakładając jednak, że ktoś się temu nie poddaje i ma otwarty umysł, będzie przy tej lekturze doświadczać takiego poczucia, że bliskie mu są poglądy i jednych, i drugich, i że jest w tym gdzieś pośrodku. Dla mnie to oczywiste, bo uznaję, że rzeczywistość nie jest czarno-biała - autor wręcz przeciwnie. A żeby to udowodnić Wiker upraszcza, wykonuje fikołki logiczne i uprawia sofistykę, o co oskarża przecież liberałów.

W ogóle zacząć trzeba od zdefiniowania tego, co to jest konserwatyzm (a co liberalizm) i już tu zaczynają się schody. Bo albo przychodzi tu do używania mglistych, niejasnych pojęć w stylu "naturalny", albo odwoływania się do Boga; okazuje się też, że same te pojęcia są dość płynne w czasie i nawet wielu bohaterów wskazanych w tej książce nie potrafiło jasno się zdefiniować. Więc niby książka miała wyjaśnić to, czym jest konserwatyzm, ale w wielu miejscach miałam duży zamęt w głowie. Pochodzący pewnie z tego, że to, czym jest konserwatyzm w TEORII przedstawionej przez Wikera nijak się ma do działań współczesnych "konserwatystów" (czy może raczej ludzi uważających siebie za konserwatystów). Ten sam problem zresztą jest z kapitalizmem - to, co my powszechnie uznajemy za kapitalizm może mieć niewiele z nim wspólnego, gdyby brać jego definicję. Co tylko dowodzi tego, jak trudno dokonać takiego jasnego i czarno-białego podziału ideologicznego i że nie należy w ten sposób polaryzować ludzi.

Wisienką na torcie w tej książce jest rozdział o Atlasie zbuntowanym XD

I teraz: czy możliwe...

Bardzo prosta i łatwa w odbiorze. Szkoda, że pisana z pozycji amerykanina bo tam liberał oznacza człowieka, który jest lewicowcem w europejskim rozumieniu. W 10 książkach, które trzeba przeczytać znajdziemy te pozycje, które według autora najbardziej przyświecają mentalności konserwatywnej. Gdybym ja, mieszkaniec Europy miał wybrać 10 książek, które musi przeczytać każdy konserwatysta wybrałbym inne. Na początku Wiker zabiera nas w świat idei i różnic między konserwatyzmem a liberalizmem. Daje tu po jednej z prac Arystotelesa, Voegelina, Lewisa i Chestertona. Druga cześć to te książki, które stanowiły podwalinę pod porządek polityczny w USA. Tu daje książke Burke, Tocquevilla czy eseje federalistów i ich oponentów czyli antyfederalistów. W zasadzie to pierwsze dwie książki mogłyby być w pierwszej części. Według mnie przydałaby się jeszcze książka np. de Maistre czy Bonalda. Później mamy część o ekonomii i Belloca i Hayeka. Znów dochodzimy to pewnego konfliktu między rozumieniem konserwatyzmu. Istnieją dwa główne nurty. Tradycjonalistyczny (Europa) i Ewolucjonistyczny (Wielka Brytania i USA). Pan Wiker utożsamia konserwatyzm ewolucjonistyczny. Dlatego daleki jestem od takiego liberalnego podejścia do ekonomii jaki reprezentuje ten nurt. ostatnia część to strona literacka. Mamy tu Burzę Szekspira, Rozważną i Romantyczną Jane Austen oraz Tolkiena władcę pierścieni. Można też przeczytać Atlas Zbuntowany Ayn Rand. Ogólnie to zamiast czytać ostatnią część to lepiej przynajmniej zapoznać się z tymi dziełami bo jak słyszymy o nich po raz pierwszy w tej książce to się za dużo nie dowiemy. Ogólnie książkę polecam.

KONSERWATYWNIE KONSERWATYWNE KSIĄŻKI

Chyba nie ma czytelnika, który nie tylko nie słyszałby o jakimś rankingu książek, ale także sam się nim w ten czy inny sposób zainteresował. Bo każdy lubi wiedzieć, co jest dobre, co z tego dobrego zna, a z czym nie zgadza. Taka już nasza czytelnicza (i nie tylko) natura, która sprawia, że strony pokroju listchallenges.com cieszą się sporą popularnością, a na całym świecie wychodzą wszelkiej maści pozycje typu „1001 najlepszych…”, „100 (…),które powinniście poznać przed śmiercią” czy „100 (…) wszech czasów”. Nieco inną publikacją jest „10 książek, które każdy konserwatysta powinien znać (oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska)”. Zamiast bowiem wyszczególnić kilka pozycji, wyliczyć ich wady i zalety i po krótce wspomnieć o czym właściwie traktują, autor w dość rozległy sposób omawia je wszystkie, analizuje, a także przybliża nam losy zarówno pisarzy, jak i ich twórczości. Aż szkoda więc, że całość ograniczona jest do tak hermetycznych ram – i tytułów, które w większości są mało atrakcyjne dla szerokiego grona czytelniczego.

Co mają ze sobą wspólnego „Polityka” Arystotelesa, „Koniec człowieczeństwa” C.S. Lewisa, „Biblia Jerozolimska”, „Atlas zbuntowany” Rand i „Władca pierścieni”? Cóż, głupie pytanie – powiecie. I będziecie mieli rację, bo w stosunku do tematyki tej książki – i konfrontując te tytuły z tytułem samego dzieła – trudno jest doszukiwać się przewortności autora w ich doborze. Ale pewna przewrotność też jest, bo jeden ze wspomnianych przeze mnie tytułów wcale konserwatywny nie jest, niemniej nie o to chodzi. Chcę po prostu wykazać, że tematycznie – a przy okazji i wykonaniem – książka ta nikogo nie zaskoczy. Autor ma sprecyzowane cele i chce nam przedstawić dziesięć pozycji, które każdy czytelnik z konserwatywnymi poglądami, przynajmniej jego zdaniem, poznać powinien. Przybliża nam więc treść, życie autorów, ich poglądy i analizuje. Czasem przekonuje, czasem zachęca. Robi to w dobrym stylu, choć wspomniany hermetyzm sprawia, że zamyka się na, nomen omen, mniej konserwatywne spojrzenie.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/27244-dziesiec-ksiazek-ktore-kazdy-konserwatysta-musi-znac-oraz-cztery-nie-do-pominiecia-i-jedna-uzurpatorska.html

KONSERWATYWNIE KONSERWATYWNE KSIĄŻKI

„10 książek, które każdy konserwatysta powinien przeczytać, oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska” to lektura nie tylko dla miłośników historii i polityków, lecz książka, z którą warto zapoznać się, aby poznać zagadnienia państwowości, moralności, życia społecznego i ich wpływ na życie obywateli kraju.

Książka Benjamina Wikera pomoże zrozumieć nam nie tylko czym jest konserwatyzm, jakie są i były jego idee, lecz także dowiemy się czym różni się od liberalizmu i skąd wzięły się jego korzenie. Myślą przewodnią książki jest stwierdzenie, że konserwatyzm jest jedną z podstawowych zasad życia, co przejawia się w opisach przedstawionych książek i zagadnień historycznych.

We wstępie autor wyjaśnia czytelnikowi idee napisania książki i tłumaczy znaczenie tytułu. Znajdziemy tu także wyjaśnienie dlaczego właśnie te książki zostały omówione, pozostając jednak w świadomości, że to nie same książki są ważne, lecz ich przekaz, to co potrafimy z nich zrozumieć i odnieść do życia codziennego.

Książka ukazuje nam czym jest amerykańska wolność i jak bardzo różni się od kultury europejskiej, choć zagadnienia konserwatyzmu dotyczą nie tylko Ameryki, lecz na przykład Francji czy też Anglii. Znajdziemy tu elementy chrześcijańskie oraz połączenie myśli wschodniej z zachodnią i ich wpływ na elementy demokracji i moralności.

Poznajemy poglądy Arystotelesa na temat konserwatyzmu i systemów politycznych oraz rolę rodziny w budowaniu państwowości. Z dalszej części książki dowiemy się kim był „kosmiczny patriota”, ile prawdy zawartych jest w bajkach oraz jak bardzo mogą być związane z polityką.
A może interesują nas zagadnienia takie jak: gnostycka herezja, kapitalizm, majątek, bogactwo, własność, nowa nauka polityki według Erica Voegelina, moralność wg C.S. Lewisa, czy też zdolności wizjonerskie Edmunda Burke wypływające z szacunku dla historii i uznania realności boskiej natury?

Na uwagę zasługuje także kontynuacja myśli Arystotelesa w dziełach 25-letniego Tocqevilla oraz zagadnienia z zakresu kształtowania się konstytucji Stanów Zjednoczonych. Poznamy także znaczenie i zaczątki ekonomii w życiu gospodarczym Ameryki, „Drogę do zniewolenia” i „Państwo niewolnicze” Hillarego Belloca.

Ostatnia część książki poświęcona jest zagadnieniom konserwatyzmu w literaturze pięknej i prawdopodobnie jest to część najbardziej przystępna dla najszerszego grona odbiorców. Znajdziemy tu omówienie utworów: Williama Szekspira, Jane Austen czy tez Tolkiena oraz dowiemy się w jaki sposób czytać Biblię, aby zrozumieć jej treść i znaleźć jej odzwierciedlenie we współczesnym świecie.

Zachęcam do lektury, bo w tej obszernej i pełnej informacji książce na pewno znajdziemy fakty, które zmienią nasze spojrzenie na świat polityki i społeczeństwa.

Książka Benjamina Wikera pomoże zrozumieć nam nie tylko...

Książka Benjamina...

Sam mam w biblioteczce zaledwie sześć z piętnastu wybranych przez autora dzieł, ale wątpię bym zebrał wszystkie, gdyż samo znalezienie ich graniczy z cudem, a w niektórych przypadkach wskazane książki nie zostały wydane jeszcze po polsku.
Jednakowoż, za probierz umiejętności autora uznałem jego opisy dotyczące tych lektur które miałem okazję przeczytać. I powiem szczerze, jestem pod ogromnym wrażeniem. To co można bez problemu znaleźć w polskich księgarniach jest bez wątpienia godne tego aby znalazło się w biblioteczce każdego konserwatysty, aczkolwiek muszę przyznać że puki nie przeczytałem tej książki, nie miałem zbyt dokładnej definicji tego słowa. Samo określenie czym jest konserwatyzm jest już sporym osiągnięciem pana Wikera.

Pierwszym punktem rozważań jest niejako krótka biografia poszczególnych autorów, dzięki czemu poczułem przypływ sympatii dla Chestertona i odpływ od Ayn Rand (co nie zmienia faktu że jest jedną z moich ulubionych autorek, a jej powieści uważam za arcydzieła).
Następnie przechodzimy do skondensowanej wiedzy ukazanej w wybranych dziełach, doprawionej komentarzami pana Beniamina, który po bliższym poznaniu (ponad 450 stron),zdaję się sam, niewiele odstawać od wielkich osobistości których twórczość opisuje.
Bez wątpienia posiada rozległą wiedzę i mnóstwo argumentów którymi potrafi uzasadnić swoje stanowisko.
Aczkolwiek, obawiam się że mógłby się nieco rozczarować gdyby usłyszał, że po ustaleniu jak dokładne są jego analizy, postanowiłem nie szukać tych pozycji których znalezienie zajęłoby mi więcej trudu niż wyjazd w tatry. Często znajdowałem w książce spostrzeżenia których nie dostrzegłem sam, co utwierdza mnie w przekonaniu, że nawet doświadczeni czytelnicy nie stracą, na zapoznaniu się z tą niezwykle przystępna książką.

Podsumowując, czuję się ubogacony, oraz zafascynowany tym co przeczytałem. Jeśli ktoś kto miałby zaczynać "przygodę" z konserwatyzmem i pytał mnie od czego zacząć, to pomimo wahania, wspomniałbym właśnie o "Dziesięciu książkach które każdy konserwatysta musi znać".
Gorąco Polecam.

„Konserwatyzm to miłość skarbów zdobytych przez kulturę wieków. Konserwatyzm to wyciąganie doświadczeń z przeszłości i popieranie tego, co swoją dobroć wykazało, opieranie się na dokonanych doświadczeniach.” Stanisław Cat-Mackiewicz
[dropcap]B[/dropcap]enjamin Wiker to autor, z którym już wcześniej miałam do czynienia. Ze względu na jego tradycjonalistyczne poglądy w Architektach kultury śmierci byłam ciekawa czym dla niego jest konserwatyzm. Czy uzyskałam odpowiedź na to pytanie czytając Dziesięć książek, które każdy konserwatysta musi znać oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska? Czy pozycja ta w porównaniu do Architektów kultury śmierci była dla mnie bardziej obiektywną publikacją? Czy uwzględniała spaczenia ideologii politycznej i filozofii jaką jest konserwatyzm? A może Benjamin Wiker myśli podobnie jak cytowany powyżej Stanisław Cat-Mackiewicz nie biorąc pod uwagę głosów takich jak Friedrich August von Hayek?

„Rzecz w tym, że konserwatyzm z natury nie potrafi zaoferować alternatywy dla kierunku, w jakim się rozwijamy. Owszem, może osiągnąć sukces, stawiając opór aktualnym tendencjom i spowalniając niepożądane zmiany, niemniej jednak nie jest w stanie ich powstrzymać, ponieważ nie wskazuje innych możliwości.” Friedrich August von Hayek
[pullquote-left] „Konserwatyści w zasadzie akceptują istniejący świat i nie ufają polityce opartej na myśleniu abstrakcyjnym, czyli na wnioskowaniu oderwanym od praktycznego życia.” [/pullquote-left]Fabuła. Wrażenia. W skrócie ta książka to konserwatyzm w formie filozofii, teologii, literatury, ekonomii i polityki widziany oczyma Benjamina Wikera. Pierwsza część publikacji to opis tego, czym jest konserwatyzm, a właściwie jak go definiuje autor. Następnie autor analizuje liberalizm i pragnie wykazać antagonizm, jaki istnieje pomiędzy nim, a konserwatyzmem. Omawia takie zagadnienia jak: formowanie konserwatywnego myślenia, korzenie konserwatyzmu, fundamentalne rozumienie ludzkiej natury i jej miejsca we wszechświecie. Skupia się także m.in. nad: rewolucją francuską, demokracją w Ameryce, antyfederalistami, federalistami czy miejsce ekonomii w tej ideologii. Czytając ją poznacie znaczenia jakie dla tej ideologii mają m.in. takie lektury jak Rozważna i romantyczna Austen, Burza Shakespeare, Władca Pierścieni Tolkiena, Biblia Jerozolimska, Atlas zbuntowany Rand, Ortodoksja – Gilberta Keitha Chestertona czy Politykę Arystotelesa. Przy każdej omawianej pozycji otrzymujemy krótkie noty biograficzne z wybranymi zagadnieniami i elementami dotyczącymi konserwatyzmu. [pullquote-right] „Liberałowie nigdy nie mają problemu z organizowaniem politycznego życia narodu na bazie jakiegoś atrakcyjnego, lecz niesprawdzonego, wyrozumowanego schematu, który służy do opracowania w gruncie rzeczy nic nieznaczących nadziei i zmian” s.30 [/pullquote-right] Następnie Wiker poprzez składowe danej pozycji przekonuje Nas czemu uważa je za „prawicowe” i jakie ich elementy potwierdzają jego tezę. Pod względem budowy zdań, tradycjonalistycznego myślenia i dopasowania wydarzeń z życia danego pisarza książka ta jest bardzo podobna do Architektów kultury śmierci.

Uważam, iż przekazu tej książki w żadnym stopniu nie można ocenić obiektywnie. Wszystko zależy od naszych przekonań, od tego jak postrzegamy świat i co jest dla Nas ważne. Jest ona jednostronna i nieobiektywna, gdyż autor uważa, iż jego podejście do życia i wartości jakie wyznaje są jedyną i słuszną drogą. Utożsamia materializm z liberalizmem, a konserwatyzm z chrześcijaństwem, choć sam przyznaje, iż nie to było jego zamiarem, jednak na tym polu poniósł klęskę – na tę religię powoływał się regularnie.

„Jedynie chrześcijaństwo może zaoferować racjonalny sprzeciw wobec oligarchii bogatych.”s.85
„To Tolkien w dużej mierze cierpliwie, lecz stanowczo kruszył lody ateizmu Lewisa[…] ateizm Lewisa rozpuścił się najpierw w teizm w 1929 roku, a jesienią 1931 roku w chrześcijaństwo (choć fakt, że Lewis nie przyjął katolicyzmu, pozostał dla Tolkiena na długo źródłem pewnej irytacji).”s.371-372
„Księga przysłów Starego testamentu jest właśnie takim zbiorem zapisanych mądrości”s.478
„Baśnie są niczym innym jak słoneczną krainą zdrowego rozsądku.” s.77
Wiker ukazał czym jest dla niego ta filozofia i idea, jednak miałam wrażenie, iż jest ona całkowicie oderwana od rzeczywistości, że to bardziej mrzonka i jego pobożne życzenie. [pullquote-left] „Romantycy mogli być destrukcyjni zarówno dla siebie samych, jak i dla innych(jak w powieściach Austen). Lecz ostatecznie romantyzm został zastąpiony przez coś znacznie gorszego, przez nihilizm – co jest rzeczywistym spełnieniem romantyzmu i liberalizmu. Zwycięstwo uczuciowości nad rozsądkiem prowadzi do wulgarnej nadwrażliwości i wyniesienia nonsensu.”s.348 [/pullquote-left] Konserwatyzm, który przedstawia to swego rodzaju utopia – przykładowo: brak materializmu na świecie, życie zgodnie z naturą, rodzina jako podstawowa i najważniejsza jednostka w państwie i na świecie, uprzejmość, życzliwość, poszanowanie życia, brak wyzysku, niskie podatki, rządzący myślący o swoich wyborcach, brak egoizmu. No któż nie pragnąłby takiego świata?
Tymczasem historia i realne czasy plus sytuacja polityczno-społeczna ukazuje, iż na świecie zarówno liberaliści jak i tradycjonaliści ulegają egoizmowi czy materializmowi. Negatywne cechy i poglądy ludzkości opisał bardzo trafnie i trudno się z nim po raz kolejny nie zgodzić, ale już po przeczytaniu całej książki miałam wrażenie, iż tylko konserwatyści są ich wyzbyci. Bardzo brakowało mi w tej książce odwołania się do realiów oraz zaakcentowania, iż dzisiejszy konserwatyzm jest często wykorzystywany w nieodpowiednim celu i opisania tego zjawiska.
Dobrym przykładem ukazania tego jak jest to subiektywna książka będzie podejście Benjamina do Rand i jej Atlasu zbuntowany. W rozdziale jej dotyczącym widać niechęć autora, można ją wyczuć. Przykładowo:

„Czułem się, jakbym siedział w jakimś dziwnym kościele, do którego nie należę, gdzie inni ludzie śpiewają hymny, zgodnie z oczekiwaniami, a tylko ja odstawałem od grupy, i gdzie zaprzeczenie jakiejś pojedynczej rzeczy było uważane za herezję”s.470
Cytat ukazuje także to w jak umiejętny sposób Wikera potrafi „sprzedać” swoją opinie. Oczekiwałam obiektywizmu, a spotkałam się z punktem widzenia konkretnej osoby, co w ogólnym rozrachunku jest zrozumiałe i pokazuje, iż książki tego pisarza to jego światopogląd, a nie próba obiektywnej analizy zjawisk, filozofii czy idei istniejących na świecie.
Dzięki publikacji Wikera postanowiłam przeczytać Koniec człowieczeństwa C.S. Lewis oraz Atlas zbuntowany, gdyż zainteresowała mnie ich treść. Poza tym jestem bardzo ciekawa czym ta Rand się tak naraziła, gdyż pojawia się w większości książek tego autora i nie boi się on jawnie jej potępiać i oceniać.

„Prawdziwy konserwatysta uważa naturalne ograniczenia za naturalne, w pewien sposób wpisane w naszą naturę, coś, co trzeba szanować i zachować, aby ochronić ludzką naturę od tyrańskiej manipulacji, degradacji i zniszczenia”s.138 Koniec człowieczeństwa C.S. Lewis
Poza tym to kopalnia cytatów i ogólnych prawd dotyczących złego wpływu materializmu, egoizmu czy historii demokracji oraz opowieści o korzeniach konserwatyzmu. Pierwsze dwie części będą na pewno gratką dla osób lubiących „polityczne” książki z tłem historycznym. Ta część na tle pozostałych wypada rzetelnie.
Dziesięć książek, które każdy konserwatysta musi znać oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska to publikacja dobrze napisana i łatwa w odbiorze. Język jest dość prosty. Nie ma w niej także dłużyzn. [pullquote-right] „Materializm jest niebezpieczną chorobą ludzkiego umysłu w każdym narodzie; lecz należy się jej obawiać szczególnie w demokratycznym państwie”s.173 [/pullquote-right] Wiker nie boi się krytykować, udowadniać, iż jego podejście jest jedynym słusznym rozwiązaniem oraz podobnie jak w Architektach kultury śmierci przedstawiać czysto subiektywną opinię. Ja czytając ją i patrząc na prawdziwie konserwatywny świat oczyma autora zapragnęłam w nim żyć.[pullquote-left] „Celem i dążeniem większości rządów w dziejach ludzkości były pragnienia tych, którzy byli u władzy.” [/pullquote-left] To zdecydowanie powieść dla konserwatystów, ale i osób myślących, posiadających swoje zdanie lub chcących je sobie wyrobić. Książka na pewno zawiera w sobie wiele prawd i rzeczywistych zdarzeń jednak dotyczą one ogółu ludzkości, która nie dzieli się tylko na złą lub dobrą czy liberalistów lub konserwatystów. Nie gwarantuję, iż przypadnie Wam do gustu. Musicie sami to sprawdzić jeśli zawartość Was zainteresowała. Dla mnie była przygodą, która utwierdziła mnie w przekonaniu, iż idee są wieczne, ale ich realizacja znacznie odbiega od założeń. Polecam zainteresowanym.

„Żyjemy tak, jakby to świat miał stosować się do naszych pragnień i oczekiwań. Kiedy świat nie współdziała z naszymi pragnieniami, wówczas go potępiamy i przeżywamy swoje życie, marząc o tym, jaki świat powinien być, jaki byłby, gdybyśmy to my mogli o tym decydować.”s.335

Nie przeczytałem, wszystkich opisanych tu książek, więc do mojej opinii należy podchodzić z rezerwą. Odnoszę wrażenie, że autor całkiem nieźle uchwycił myśl przewodnią opisywanych pozycji i przedstawił dobre powody do zapoznania się z nimi. Co prawda np. w przypadku "Drogi do Zniewolenia" trochę inaczej rozłożyłbym akcenty w opisie ale myślę, że to tylko kwestia gustu. Autora należy pochwalić za to, że nie ograniczył się do napisania suchych streszczań. Tak naprawdę każdy rozdział jest w większym stopniu autorze danej książki niż o samej książce. Przekazując zbyt wiele można było łatwo zniechęcić czytelnika do samodzielnej lektury. Na szczęście tu ten problem nie występuje. Należy tylko pamiętać, że słowo konserwatysta w tytule odnosi się do amerykańskiego konserwatyzmu. Słowo prawicowiec byłoby chyba lepsze.

Dziesięć książek to niewątpliwie perełka, pełna argumentów niezbędnych do prowadzenia dyskusji społeczno-politycznych.(...) Przytaczanie biografii znanych chyba wszystkim postaci historycznych i interpretacje ich najważniejszych dzieł, to gratka nie tylko dla osób kochających tematy społeczno-polityczne, ale również dla wszystkich tych, których zachwyca dobra literatura. (...) autor stąpa po niezwykle grząskim i trudnym terenie, przypominającym pole minowe i wychodzi z niego bez szwanku jak najlepszy saper. *
* opinia jest fragmentem recenzji z http://magazyn-opinii.blogspot.com/2015/02/dziesiec-ksiazek-ktore-kazdy.html

Dostałem na Boże Narodzenie 2013

Dostałem na Boże Narodzenie 2013

• Konserwatyzm
  • Kolejka3 Kiedyś
  • Anin

Benjamin Wiker Dziesięć książek, które każdy konserwatysta musi znać oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska Zobacz więcej