Charbel. Święty niezwykłych uzdrowień i cudów

Okładka książki Charbel. Święty niezwykłych uzdrowień i cudów Patrizia Cattaneo
Okładka książki Charbel. Święty niezwykłych uzdrowień i cudów
Patrizia Cattaneo Wydawnictwo: Gloria24.pl religia
religia
Gloria24.pl
2013-01-01
2013-01-01

Nowa wersja książki wydana przez Dom Wydawniczy Rafael przesłuchana na audiobooku. Świetnie się słuchało! Wartościowa literatura duchowa. Św. Szarbel to jeden z najbardziej gorliwych świętych Kościoła Katolickiego. Warto było również usłyszeć opis całego kontekstu kulturowego jaki panuje w Libanie. Książka zawiera liczne opisy materiałów, które były materiałem kanonizacyjnym św Szarbela.

Warto poznać historię tego niezwykłego świętego!

Mały mankament z audiobooka to historiografia i liczne modlitwy do św Szarbela w ostatnich rozdziałach. Trochę nie pasują w wersji audio, co innego w wersji papierowej.

Ostatnimi czasy postać świętego Charbela stała się niezwykle popularna, a dokonane za jego wstawiennictwem cuda robią wrażenie. Książka Patrizii Cattaneo przybliża postać tego niezwykłego mnicha. Warto ją przeczytać.

Polecam każdemu przeczytać ta biografie i poznać św. ojca Charbela.

Polecam każdemu przeczytać ta biografie i poznać św. ojca Charbela.

Youssef Makhlouf żył w XIX wieku w Libanie. Po wstąpieniu do nowicjatu przyjął imię Charbel. Był maronickim kapłanem, pustelnikiem, który praktycznie całe swoje zakonne życie spędził w eremie świętych Piotra i Pawła przy klasztorze w Annaya. Jego życiorys zdaje się być ucieleśnionym archetypem średniowiecznego świętego, który wybierając życie zakonne umiera dla świata. Ojciec Charbel wyróżniał się na tle swoich współbraci niezwykłym posłuszeństwem i pracowitością, a praktykowana przez niego asceza była posunięta aż do absurdu. Jednak, jak napisała autorka biografii, logika świętych wymyka się ogólnie przyjętym normom. Ojciec Charbel już za życia był otoczony nimbem świętości, a jego śmierć, fakt, że przez ponad 79 lat jego ciało nie uległo rozkładowi, pozostało giętkie i wydzielało dziwny płyn o niezwykłych właściwościach oraz niezliczone uzdrowienia, jakie za jego przyczyną miały miejsce, potwierdzają w oczach nie tylko katolików świętość tego człowieka. Bo święty Charbel zdaje się stawiać na ekumenizm i jednakowo wysłuchuje próśb chrześcijan i muzułmanów.

Książka Patrizii Cattaneo przybliża postać tego niezwykłego człowieka. Zawiera też niesamowite świadectwa osób, które dzięki wstawiennictwu świętego zostały uzdrowione. Muszę przyznać, że biografia ta jest naprawdę dobrze napisana, stawia na fakty, a w aspekcie religijnym, co bardzo doceniam, daleko jej do dewocji. Niektóre wybory ojca Charbela budzą mój sceptycyzm, ale autorka zadbała także o to, by pokazać tło społeczno-historyczne czasów, w których święty żył, co trochę pomogło mi owe decyzje zrozumieć. Jednak nie akceptuję stosunku ojca Charbela do kobiet. Że kapłan unikał ich jak ognia i nie chciał z nimi osobiście rozmawiać, to mogę przyjąć do wiadomości. Ale to, że kobiety nie mogły wejść do kościoła, gdy odprawiał on mszę, tylko musiały w każdą pogodę stać przed kościołem i mogły jedynie przyglądać się przez specjalne okienko, to już fanaberia. Całe szczęście, po śmierci już święty nie miał tego problemu i wypraszał łaski bez różnicy na płeć proszącego.

Postać świętego Charbela jest niezwykle interesująca, robią wrażenia cuda dokonane za jego wstawiennictwem. Wyrasta on na świętego w typie świętych Rity i Judy Tadeusza – od spraw beznadziejnych. Więc zastanawiam się, dlaczego dopiero teraz o nim usłyszałam, choć zakonnik został wyniesiony na ołtarze w 1977 roku. Mam wrażenie, że w polskim kościele jednak nasi rodzimi święci są faworyzowani. No cóż, nawet w kwestii wiary bliższa ciału koszula. I od wiary każdej osoby zależy, czy zdecyduje się na lekturę biografii św. Charbela.

Ja jeszcze sobie tylko myślę, że ten nieustannie rozrastający się kult świętych sprawia, że monoteistyczna religia, jaką jest chrześcijaństwo, ma niezwykle politeistyczną twarz.

Ta książka to pełna biografia świętego, dziesiątki świadectw uzdrowień i cudów które pokazują że św. Charbel to skuteczny orędownik przed Obliczem Pana. Polecam wszystkim tym którzy chcą zaprosić Boga do swojego życia i doświadczyć pełni Królestwa Bożego.

• Mój
  • E-BOOKi
  • Psyche, Sofia i Zocha
  • Portrety

Dodaj cytat z książki Charbel. Święty niezwykłych uzdrowień i cudów