Nawrócona wiedźma

religia
Wydawnictwo Diecezji Siedleckiej UNITAS
2013-01-01
2013-01-01
magia czary horoskop świadectwo wiara Bóg

Książka chwilami wstrząsająca i opisująca niewiarygodne historie, a jednak to wszystko miało miejsce na prawdę. Jednym słowem daje do myślenia, bo niby to takie nic, ot przeczytam sobie horoskop w gazecie, czy czasem powróżę z kart, to tylko zabawa, tak nam się wydaje, ale to już może być początek czegoś poważniejszego...

P.Hurlak jako aktorkę nie znałam.Spotkałam ją w Bazylice Św. Józefa w Kaliszu gdzie opowiadała o swoim nawróceniu.Za jakiś czas trafiłam na tę książkę a teraz wysłuchałam audiobooka.Forma wywiadu,czytają dwie osoby,w tym sama autorka.Słucha się wyśmienicie.Patrycja dzieli się faktami ze swojej przeszłości i aktualnymi.Interesujące! Ku przestrodze! Zainteresowanym polecam!

To mój ulubiony rodzaj literatury: literatura po nic, literatura dla nikogo, nie- literatura. Literatura stworzona specjalnie dla mnie i z myślą o mnie. Tak to sobie tłumaczę. Żeby nie było tak prosto i z górki dodam, że „Nawrócona wiedźma” to gorący podarunek od przyjaciół, który wywołał mój szczery zachwyt. Zapoznanie się z gorąco wam polecam. Książka osobliwa i prawdziwie symptomatyczna, łapiąca ducha naszych czasów za jaja.

Do rzeczy! Jeszcze kilka lat temu sprawy wiary lub jej braku były traktowane jak wrażliwa intymna tkanka o której nie wypadało wypowiadać się publicznie. Na chwilę obecną temat uległ całkowitemu wybebeszeniu i liczba celebrytów przeżywających na lewo i prawo swoje uniesienia religijne rośnie jak grzyby po deszczu. O krok dalej, zastawiając koleżanki i kolegów z branży daleko w tyle już w przedbiegach, postanowiła wybrać się trzecioligowa aktorka i uczestniczka tak zwanego show- biznesu Patrycja Hurlak. Wywiad- strumyk z wyżej wymienioną przeprowadził i opracował ksiądz Mateusz Czubak. Czego tu niema!? Amulety, pierścienie Atlantów, czarne koty, wróżby z kart, horoskop, Harry Potter i książka z magicznymi zaklęciami mieszają się swobodnie z modlitwą o uwolnienie, egzorcyzmami i Koronką do Bożego miłosierdzia. Tak zwani źli ludzie ścierają się z tak zwanymi dobrymi ludźmi, życie zdecydowanie jako wola. Dużo tu dualistycznej wizji świata: dobro i zło, światło i cień, Patrycja była wiedźmą i Patrycja już nie jest wiedźmą, stara Patrycja i nowa Patrycja. Na szczególną uwagę zasługuje również język wypowiedzi bohaterki. Prosty, wręcz dziecinny i naiwny momentami, ale jednocześnie bardzo bogaty w metaforykę religijną, fragmenty modlitw, cytaty z Biblii i próby ich interpretacji. Widzę go jako roztwór przesycony tropów religijnych. Całość jest mętna, bulgocząca, galaretowata, przeciekająca przez palce, trudna do uchwycenia i próby systematycznego opisu. Mój jednozwojowy mózg wyraźnie sobie z tym materiałem nie radzi. Śladów i wtrętów jest tu tyle, że z pewnością wystarczy na kilka rocznych prac zaliczeniowych dla studentek i studentów kulturoznawstwa. Gdyby „Nawrócona wiedźma” była stylizacją literacką, to uznałbym ją za arcydzieło, a Patrycję Hurlak za „dziecię XXI wieku”. Niestety, „Nawrócona wiedźma” stylizacją nie jest. „Nawrócona wiedźma” jest totalitarnie serio i stąd tylko jedna gwiazdka, z życzeniami dalszych sukcesów.

Na koniec dodam tylko, że książkę polecają Ilona Łepkowska- producenta i scenarzystka filmowa i telewizyjna oraz Andrzej Rybiński- piosenkarz. Świadectwo Patrycji wstrząsnęło Przemysławem Babiarzem- dziennikarzem sportowym. Dziękuję Zu i Bartkowi za możliwość spędzania kilku chwil z Patrycją i Mateuszem.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę przeczytałam jednym tchem. Świadectwo Patrycji bardzo poruszające. Polecam książkę każdemu. Ja sama ktora czułam się 100 % katoliczką zdałam sobie sprawą jak słaba jest moja wiara w kontekście tego jak teraz Pani Patrycja wierzy w Jezusa. Po raz wtory okazało się ze Bóg czyni cuda i nie ma nic wspanialszego i ważniejszego od Niego. Życzę każdemu takiej Wiary.

Na półkach: , , , ,

Książkę zaliczam do fantastyki ze względu na wybujałe opowieści autorki ;) Aktorstwo w końcu czemuś musi służyć. Skreślanie medycyny alternatywnej i doszukiwanie się propagowania okultyzmu przez Harry'ego Pottera jest po prostu żenujące. Chrześcijaństwo warto pokazać takie jakie jest, bez otoczki wybrańców i tryliona świętych.

Bardzo fajna książka dla osób interesujących się religią, nawróceniami, relacją z Bogiem. Jest interesująca, bardzo dobrze się ją czyta, bez przydługich opowiadań czy zbędnych wątków pobocznych.

Na półkach: , , , ,

Jeśli czytało się inne książki o egzorcyzmach, to ta książka nie zdziwi.

Jak sama autorka mówi, ta książka to ostrzeżenie, zwłaszcza dla rodziców, by nie pozwalali dzieciom bawić sie magią, czytać książki o magii, chodzić do wróżki. itp.

Bardzo dobrze sie słuchało. Bardzo ciekawa historia.

Można w to wierzyć lub nie. Pytanie czy warto aż tak ryzykować.

Jeśli czytało się inne książki o egzorcyzmach, to ta książka nie zdziwi.

Bardzo dobrze sie słuchało. Bardzo ciekawa historia.

Można w to wierzyć lub nie. Pytanie czy warto aż tak ryzykować.

wg zbyt szybko napisana, niektóre wydarzenia powinny byc oceniane z perspektywy czasu. mino to bardzo ciekawa

To taki rodzaj książki, której oceniać się nie da, bo ma charakter osobistego wyznania. Spisując szkic swojego życia można spisać tylko to, co się wydarzyło, subiektywnie lub obiektywnie.
Przeczytałem to jako człowiek niewierzący, któremu nigdy nie było dane doświadczać żadnych „ponadnaturalnych rzeczy”. Bez względu na to, jak głęboko obiektywne czy subiektywne były wydarzenia opisane w książce, warto poznać historię życia Patrycji i zastanowić się przy okazji nad własnym.
Jeśli chodzi o rzeczy szokujące, to podawana na końcu książki liczba ludzi uprawiających wróżbiarstwo i inne podobne magiczne dziwactwa oraz ilość kasy, którą zgarniają rocznie od dętych frajerów.

Bardzo dobra. Dzięki.

Bardzo dobra. Dzięki.

Dodaj cytat z książki Nawrócona wiedźma