Uzdrawiająca moc przebaczenia

2012-01-01
2012-01-01
9788361989936
przebaczenie uzdrowienie modlitwa

O. Witko jak zwykle w formie. Potrafi taki temat jak przebaczenie rozłożyć na czynniki pierwsze i staranie wytłumaczyć jak bardzo jest ono potrzebne. Polecam!

Kolejna świetna książka o.Józefa Witko, która wzbogaciła moją bibliotekę. O. Witko jak zwykle w bardzo biblijny sposób pokazuje jak wielką moc niesie ze sobą wybaczenie.

Wybaczenie drugiej osobie, szczególnie w przypadku znacznej krzywdy, bywa heroicznym czynem. Ludzie często nie chcą wybaczyć, bo to tak, jakby nagrodzić winowajcę za zło, jakiego się wobec nas dopuścił. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ tak naprawdę wybaczenie jest nagrodą dla nas samych. Uwalniamy się od nienawiści, żalu i cierpienia, które swym ciężarem wgniatają nas w ziemię, a odzyskujemy na nowo radość, spokój w sercu i czyste sumienie. Trzeba wiedzieć, że przebaczenie komuś jest podjętą decyzją, aktem woli, nie zaś tym co czujemy. Mogę przez długi czas nosić w sercu (chociaż tego nie chcę) gniew, żal, cierpienie, poczucie krzywdy – potrzeba tu czasu na uzdrowienie – ale decyduję się darować komuś przewinienie, wyrzec się urazy, zemsty, nienawiści. Warto też powstrzymać się od osądu i potępiania, gdyż często osoba, która nas skrzywdziła, wcześniej została mocniej skrzywdzona przez kogoś innego.

Książka porusza szeroko nie tylko temat przebaczenia, ale mówi również o tym jak Pan Bóg różnymi drogami prowadzi ludzi. I choćby ścieżka ta była wyjątkowo trudna, On zawsze jest obok, zawsze się troszczy i ma wszystko pod kontrolą. W dodatku z największej tragedii jaka nas w życiu spotkała czy też z największego zła jakiego sami się dopuściliśmy, potrafi wyprowadzić największe dobro. Zobaczyć to wszystko możemy na przykładzie Józefa i Dawida, znanych ze Starego Testamentu. Nie brakuje też jednak współczesnych historii, które warto przeczytać. Oprócz tego znajdziemy w książce liczne porady, wskazówki i piękne modlitwy dotyczące przebaczenia, które wytłumaczą i pomogą każdemu. Całość kończą „świadectwa osób uzdrowionych na Mszach Świętych z modlitwą o uzdrowienie”, których jak dla mnie mogłoby nie być w tej książce.

Ojciec Witko poprzez opis biblijnych historii Józefa Egipskiego i króla Dawida oraz współczesne świadectwa pokazuje, że w trudnej drodze przebaczenia, a zarazem uzdrowienia składającej się z kilku etapów odnajdujemy siebie. Na przykładzie Józefa i jego braci ilustruje, że czyny takie jak brak miłości, nienawiść i wynikający z urazów psychicznych - brak przebaczenia powoduje egzageracje naszego cierpienia; tylko oczyszczenie i przebaczenie przynosi ulgę, która jednak nie jest wolna od cierpienia i nie jet równoznaczna z tym, że dane sytuacje czy wydarzenia nie wystąpiły i nie istnieją, ale już nie powodują w nas potem chęci zemsty, rozpaczy. Nie zasłużona nienawiść Saula przysparza Dawidowi wiele cierpień, jednak on ufa Bogu i On go ratuje, poprzez cierpienia i przykre wydarzenia kształtuje się wiara Dawida. Jego wiara, jak również Józefa poprzez trudne doświadczenia i wydarzenia i związane z tym cierpienia i ból jest poddawana próbę, czasem upadają i grzeszą, równocześnie cały czas miłosierny Bóg jest z nimi i są w nim mocni. Z nami jest tak samo tylko musimy uwierzyć. Uwierzyć, że historie Józefa, Dawida, Jabesa odzwierciedlają nasze życie. I musimy wierzyć czyli zaufać Bogu bez względu na przeciwności. Książka zawiera jeszcze głębsze i obszerniejsze przemyślenia, modlitwy, opis etapów przebaczenia, uwolnienia oraz świadectwa osób uczestniczących w mszach świętych o uzdrowienie.

Rewelacyjna lektura dla ducha....

Rewelacyjna lektura dla ducha....

• Chrześcijaństwo
  • X2014