Ni ma jak Lwów. Krótki przewodnik po Lwowie

Oficyna Literatów Rój
1990-01-01
1990-01-01
lwów leopolis

Lwów,jedno z najpiękniejszych miast które poznałem.Staram się zawsze w niedzielę słuchać w Radio Katowice "Lwowskiej Fali".Poglądy polityczne prowadzącej nie odpowiadają mi,ale można usłyszeć wiele ciekawych rzeczy.Profesor Stanisław Nicieja mówił o Zygmuncie Gorgolewskim pochowanym w 1903 roku na Cmentarzu Łyczakowskim w grobowcu naprzeciwko grobowca Marii Konopnickiej.Zygmunt Gorgolewski zaprojektował dzisiejszy Teatr Opery i Baletu jeden z najpiękniejszych w Europie.Pan profesor mówił także,że według ogólnego projektu Gorgolewskiego został wybudowany w Dzierżoniowie(moje miasto młodości)bardzo ciekawy budynek poczty.Gorgolewski zaprojektował także przebudowę kościoła parafialnego we Wrześni ,gdzie wiele dziesiątków lat później została ochrzczona moja żona.Gdy stałem przed wspaniałym gmachem teatru lwowskiego przy Wałach Hetmańskich nie miałem tej wiedzy,a szkoda.Fasadę ozdabiają rzeźby Antoniego Popiela,które wywarły na mnie duże wrażenie.Wewnątrz legendarna kurtyna Siemiradzkiego opuszczana w normalnym trybie w dniach premierowych.Album pana Janickiego, rodowitego lwowiaka ,przypomniał mi piękne chwile spędzone we Lwowie.Można się chyba z tym zgodzić -"Już te czasy mineli,kiedy na cytadeli kwitneli moreli...".

Książka dedykowana dla wszystkich zakochanych we Lwowie. Napisana specyficznym językiem dla mnie troszkę za ciężkim. Tylko dla osób mocno zainteresowanych życiem i historią Lwowa

• Kresy
  • 6) B) Leopoliensis & Vilnensis