Poprawka z matury

Okładka książki Poprawka z matury Ewa Woydyłło
Okładka książki Poprawka z matury
Ewa Woydyłło Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Literackie
2009-01-01
2009-01-01
978-83-08-04300-4
urazy psychiczne uzależnienia osobowość samorealizacja rozwój zdrowie psychiczne

Niby autorka mądra i wykształcona ale ja osobiście nie chciałabym trafić do takiego psychologa. Momentami autorka wydaje się mocno osadzającą osoby które sobie w życiu nie radzą z powodu krzywd w dzieciństwie. Ja rozumiem, że to ma zachęcać do wzięcia odpowiedzialności z własne życie ale jakoś tak oschle i chłodno wybrzmiewa. I do tego umniejszanie krzywdom, „krzywda jest zawsze subiektywna”, hmm.. nie wiem czy się zgodzę. Ocenianie sytuacji jakiś znajomych, ze starsza siostra po pójściu na terapie odcięła się od rodziny, ze „terapia ma budować, a nie burzyć” - może dla tamtej osoby to właśnie było budujące. Hasła, że w wieku 30 lat powinno się mieć „dobrego męża” i parkę dzieci.. Ta książka momentami bardziej irytuje niż podnosi

W książce znalazłam kilka cennych myśli, które warto zapamiętać. Autorka pokazuje, że warto zostawić przeszłość za sobą i skupić na ''tu i teraz''.

Matura to bzdura - a życie toczy się dalej i weryfikuje jak sobie poradzimy w życiu. Kiepskie relacje z rodzicami, uciekanie od problemów, powinno nas skłonić do przyglądnięcia się swojej dojrzałość.

Ja wiem, że to poradnik, w dodatku psychologiczny, i musi mieć formę wykładu, rozmowy, terapii, ale ta pozycja jest zbyt rozciągnięta w przegadaniu.
Niemniej jednak - warto po nią sięgnąć.

Niemniej jednak - warto po nią sięgnąć.

Autorka nie tylko mówi, że nie powinno się żyć ani przeszłością, ani przyszłością. Pani Ewa pokazuje jak to uczynić, aby być tu i teraz, szczęśliwym.

Książka mi się podobała do momentu aż trafiłam na rozdział o wdzięczności i bezwarunkowym wybaczeniu rodzicom. Nie przemawia do mnie ta idea w odniesieniu do osób poważnie skrzywdzonych przez rodziców. Dotkliwie bite czy gwałcone dzieci mają skupić się na podzięce za dar życia od "wspaniałych" rodziców... To rodzice jako osoby dorosłe podjęły decyzję o posiadaniu potomstwa i nie widzę potrzeby bezwzględnej wdzięczności za ich wolny wybór .Moim zdaniem to postawa poniżająca ofiarę, uderzająca w godność i poczucie wartości.
Nie chodzi mi o sianie nienawiści, tylko o uznanie, że nie trzeba kochać rodziców, jeżeli zgotowali piekło dzieciom.
Autorka nawiązała do terapii Hellingera, która nie jest akceptowana przez niemieckie towarzystwo psychologiczne. Jak podaje wikipedia: Niemieckie towarzystwo psychologiczne odżegnuje się od metod i praktyk stosowanych przez Hellingera i jego szkołę, przestrzegając jednocześnie przed możliwymi, groźnymi następstwami stosowanych metod psychomanipulacyjnych.

Nie podobały mi się też krzywdzące uproszczenia i sugestie, że ludzie w dołku sami są sobie winni, że pamięć o dawnej krzywdzie jest żałosna i wystarczy wziąć się w garść i wszystko gra.
Podsumowując - nie polecam dla osób po poważnych przejściach. Książka bagatelizuje problemy i wręcz brutalnie narzuca pewne schematy.

Nie odczułam tej książki jak poradnika , raczej jak coś na kształt '' refleksownika '' . Bowiem jest to zbiór refleksji i fragmentów losów innych ludzi , w formie przytaczanych listów . Ale też i własnych doświadczeń autorki z wieloletniej pracy psychologicznej i z jej osobistego życia . To co mnie podobało się najbardziej to to że autorka niczego nie owija w przysłowiową bawełnę , wali za to prosto z mostu i prostymi słowami , bez nadętego często niezrozumiałego psychologicznego bełkotu , jak to czasem się zdarza w innych tego typu pozycjach . Pani terapeutka mocno wierzy w siłę swojej wolnej woli i twierdzi że wolę można ćwiczyć i zmieniać , mimo zewnętrznych i wewnętrznych uwarunkowań . Pisze też o słowach , które mimo że nadal figurują w słownikach , w codziennym życiu przestają pomału funkcjonować . A chodzi o takie słowa jak : wstyd , wierność , prawdomówność , powściągliwość , słowność i wdzięczność . Pokazuje też jak nie rozsiadać się moszcząc wygodnie na swojej krzywdzie , tylko być jak Wańka - wstańka (mam nadzieję że chociaż niektórzy będą wiedzieli kto zacz :) O tym i o wielu innych ważnych i poważnych sprawach jest ta książka . A na koniec dowiemy się jak sprawnie i skutecznie zarządzać swoją jednoosobową firmą o nazwie JATUITERAZ .SA . Polecam .

Książka z serii poszerzania samoświadomości. Me gusta.

Książka z serii poszerzania samoświadomości. Me gusta.

Posiadam egzemplarz z dedykacją autorki :) Dobra i ciekawa książka, pełna intersujących - czasem bardzo smitnych - historii.

Świetnie się czyta, mnóstwo ciekawych świadectw, bardzo pomocna dla tych, którzy dzieciństwo niekoniecznie było sielskie i anielskie.

Polecam każdemu, komu jest ciężko dostrzec w sobie pozytywne cechy, którzy nie potrafią uwolnić się od ciężaru jaki przytłacza i sprawia, ze nie potrafią się odnaleźć i cieszyć się życiem!!!

• Psychologia
  • Psychologia