Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych

Okładka książki Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych Robert Alberti, Michael Emmons
Okładka książki Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych
Robert AlbertiMichael Emmons Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
Your perfect right. A guide to assertive living
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2012-01-01
2007-01-01
978-83-7489-395-4
Maciej Adam Michalski
zachowanie asertywność

Okładka książki Mowa ciała Allan Pease, Barbara Pease
Mowa ciała Allan Pease, Barbar...
Okładka książki Szantaż emocjonalny. Jak się obronić przed manipulacją i wykorzystaniem Susan Forward, Donna Frazier
Szantaż emocjo... Susan Forward, Donn...
Okładka książki Mowa ciała w miłości Allan Pease, Barbara Pease
Mowa ciała w m... Allan Pease, Barbar...

Przeczytałam, ale książka nie wniosła do mojego życia zbyt wiele. Niestety.

Przeczytałam, ale książka nie wniosła do mojego życia zbyt wiele. Niestety.

W dzisiejszych czasach, gdzie w pośpiechu często zapomina się o empatii w stosunku do innych ludzi pożądane są cechy, dzięki którym umiejętnie będziemy mogli sobie poradzić z codziennymi wyzwaniami. Jak wiadomo, relacje z ludźmi i ich kształtowanie należą często do bardzo skomplikowanych procesów i często tutaj żaden psycholog nie pomoże. Życie jest bowiem nieprzewidywalne, a złożoność procesów, które w nim zachodzą nie pozwala na przygotowanie gotowych szablonów postępowań w danej sytuacji.
Autorzy książki poświęconej asertywności uważają, iż wzmocnienie postawy, która pozwala na pozostawanie przy swoim zdaniu, jednocześnie szanując granice i dobrostan innych osób jest jednym z istotnych kluczy umożliwiających tworzenie zdrowych relacji w szkole, pracy, rodzinie, wśród przyjaciół. Jak twierdzą autorzy poradnika, asertywności można się nauczyć, ale nikt nie powiedział, że będzie to niewymagający spacerek. Asertywność wymaga bowiem często zmiany podstaw zachowań i przekonań, a co za tym idzie diametralnej transformacji w myśleniu i postrzeganiu różnych sytuacji. Tak daleko idąca zmiana nigdy nie jest prosta, a często pociąga za sobą kolejne życiowe modyfikacje.

Książka prezentowana jest przez autorów jako kurs umożliwiający kompletne rozwinięcie tej umiejętności. Przedstawiają zatem nie tylko teoretyczne rozważania na temat możliwości podejmowania decyzji, chęci wyrażania siebie, gniewu, czy też wyzbycia lęków, które potrafią strasznie utrudnić życie i wpłynąć na jego jakość.

Zgodnie z przesłaniem autorów asertywność to nie tylko umiejętne mówienie nie, kiedy z czymś się nie zgadzamy. To także całokształt postaw, których rozważne wypracowanie zmienia nasz obraz w oczach innych. Wszystko wspaniale się prezentuje, książka była swego czasu bestsellerem, ale właśnie: po jej treści ewidentnie widać upływ czasu, który niestety w tym przypadku nie działa na korzyść. Pomimo dodanych dodatkowych treści i jej ogólnej aktualizacji, niestety czasami trąci myszką.

Jeżeli chodzi o plusy to sądzę, iż należą do niej zastosowane sytuacje z codziennego życia i przykłady rozwiązań. Za pomocą trzech postaw: nieasertywnej, agresywnej i asertywnej autorzy wskazują w jaki sposób można poradzić sobie w danej problematycznej sytuacji.
Co warto zaznaczyć twórcy książki bardzo uwypuklają różnice pomiędzy zastosowaniem agresji a asertywnością. Podkreślają, iż często, nawet wśród specjalistów te cechy są ze sobą mylone. Często również jest ona mylona z manipulacją. Asertywność nie polega na bezrefleksyjnym stawianiu na swoim za wszelką cenę, nawet kiedy nie mamy racji.

Po przeczytaniu tego poradnika miałam nieco mętlik w głowie. Muszę przyznać, iż zasiano we mnie odrobinę niewygodnej niepewności. Brakuje mi w ich rozważaniach bowiem konsekwencji. Zdaniem autorów asertywność należy stosować mądrze, wręcz w niektórych przypadkach jej unikać, mając na względzie własny dobrostan. Jak sami przyznają, zaproponowane wcześniej niektóre rozwiązania były nie do końca trafione i obecna publikacja została dość mocno skorygowana. W pewnym momencie naszła mnie nawet refleksja na temat tego, czy autorzy są przekonani co do swoich rad i czy sami zastosowali by je w obliczu zaistnienia przytoczonych przez siebie sytuacji? Łatwo jest bowiem pouczać innych. I tutaj widać właśnie brak zrozumienia współczesnego świata. Najlepiej odzwierciedla to przytoczony przez samych tworców przykład odnoszący się do lęku autorów przed tym, że podczas zwrócenia komuś uwagi, zostanie nagrany telefonem komórkowym. I co sobie ludzie wówczas o nich pomyślą? Czyż właśnie nie na tym polega asertywność, żeby radzić sobie z takimi wyzwaniami?

Sądzę, że książka jest dobra na początek, kiedy oswajamy się z całym procesem, uczymy pojęć i bardzo podstawowych rozwiązań. W obliczu szybko zmieniającego się świata może być jednak niewystarczająca, gdyż jej treść nie nadąża za współczesnymi wyzwaniami.

Spodziewałam się wiele mądrych słów z niej, jednak jakoś nie trafiła w moje serce. Być może to wina zastosowanego przez autora języka, małej ilości prostych i aktualnych porad na asertywne wyrażenia?

Książka tłumaczy czym jest asertywność, mocno porównuje tą zdolność, do przeciwnych cech charakteru, jakimi są agresja oraz uległość. Miałem wrażenie, czytając tą książkę, że nie jest to temat na tyle rozszerzony, aby napisać o nim 260 stron. Wątki co chwile się powtarzały, jak mantrę wpajane były elementy, które budują osobę asertywną. Niemniej jednak warto sięgnąć, jak ktoś nie czuje się być asertywny, bądź chce trochę poczytać na ten temat.

Przeczytałem jednym tchem. Pozwoliła mi zrozumieć jak często mylę asertywną autoekspresję z agresją.

Uważam, że można znaleźć lepsze książki o tej samej tematyce. Z każdej książki, jak i z tej, można wyciągnąć ciekawe informacje, jednak spodziewałam się czegoś lepszego, większych konkretów, a nie oczywistych faktów.

Spodziewałam się czegoś lepszego. Ciężko było mi przebrnąć i nie znalazłam zbyt wiele odkrywczych wątków, choć rozdział "asertywność, intymność i seksualność" akurat się tu wyróżnił. Czytałam wydanie 2002

Cieszę się, że przeczytałam ten poradnik, który otworzył mi oczy na pojęcie "Asertywności".
Przyznaję, że dotychczas byłam jedną z tych osób pojmujących asertywność jako umiejętność mówienia "nie" i nic poza tym. Tymczasem "Asertywność" to zachowanie społeczne, które jest zachowaniem wyuczonym, a nie wrodzonym, służącym do wyrażania własnych praw, wyrażania uczuć, budowania równorzędnych relacji, okazując jednocześnie troskę oraz szacunek do praw innych.
Dzięki lekturze poradnika R. Alberti oraz M. Emmons poznajemy także składniki składające się na asertywne działanie, uczymy się rozróżnienia zachowania asertywnego, agresywnego i nieasertywnego. Dowiadujemy się, co blokuje nas, abyśmy mogli uznać własną wartość.
Wszystko to poparte jest wieloma przykładami, które nierzadko przytrafiają się nam samym czy to w życiu zawodowym, czy pozazawodowym.
Ja cały czas uczę się asertywności stosując przedstawione w powyższym poradniku rady, a tym, którzy, tak jak ja, chcieliby zwiększyć swą samoświadomość, polecam przeczytać ten poradnik.

Książka ta wniosła do mojego życia wiele cennych informacji, z których korzystam do dziś, więc myślę, że warto było ją przeczytać. Podkreślam, że porady odnośnie asertywności są praktyczne

Asertywność to podstawowa umiejętność komunikacji. Bycie asertywnym oznacza, że wyrażasz się skutecznie i bronisz swojego punktu widzenia, a jednocześnie szanujesz prawa i przekonania innych.

Asertywność może również pomóc zwiększyć poczucie własnej wartości i zdobyć szacunek innych. Może to pomóc w zarządzaniu stresem, szczególnie jeśli masz tendencję do przyjmowania zbyt wielu obowiązków, ponieważ trudno ci odmówić.

Niektórzy ludzie wydają się z natury asertywni. Jednak jeśli nie jesteś jednym z nich, możesz nauczyć się tej umiejętności. Doskonałą lekturą, która pomoże nam nabyć umiejętność zdrowego wyrażania siebie oraz budowania pozytywnych relacji z innymi jest książka - ASERTYWNOŚĆ Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych - Michaela Emmonsa i Roberta Albertia.

Według nich bycie asertywnym opiera się na wzajemnym szacunku, jest to skuteczny i dyplomatyczny styl komunikacji. Bycie asertywnym pokazuje, że szanujesz siebie, ponieważ jesteś gotów bronić swoich zainteresowań i wyrażać swoje myśli i uczucia. Autorzy pokazują także, że dzięki asertywności jesteś świadomy praw innych i jesteś gotów pracować nad rozwiązywaniem konfliktów. To zdrowszy styl komunikacji, który oferuje wiele korzyści. Pomaga powstrzymać ludzi od przekraczania granic, które sprawiają nam ból. Jeśli chcesz zmienić swój styl porozumiewania się z innymi, możesz nauczyć się komunikować w zdrowszy i bardziej efektywny sposób. Właśnie dzięki tej książce.

Czytelnikom pokazano w niej, jak krok po kroku, rozwinąć skuteczne wyrażanie siebie, kładąc nacisk na asertywność równych relacji, pokonać niepokój interpersonalny, zaspokoić swoje potrzeby w relacjach, stworzyć relacje o większej równości, ustanowić ograniczenia w życiu i relacjach, uczyć się i stosować umiejętności asertywności i stać się bardziej skutecznym w wyrażaniu potrzeb.

Zawarte są w niej informacje na temat życia w społeczeństwie wielokulturowym. Większość z nas ma trudności z komunikowaniem się asertywnie, ponieważ - w ten czy inny sposób - boimy się komuś sprawić przykrość, jeśli mamy odmienne zdanie. Ostatecznie nawyk komunikowania się w sposób asertywny - w dłuższej perspektywie prowadzi do najlepszych rezultatów.

Lektura książki zdecydowanie poszerzy naszą wiedzę o asertywności na wiele różnych sposobów, z których niektóre to: jak asertywnie zajmować się podejściem do siebie i stawaniem się osobą asertywną, jak kontrolować swoimi myślami i gniewem, ludźmi, którzy są wobec nas agresywni, jak asertywnie zachowywać się w pracy, ale także poznać czym jest asertywność w związkach i seksualności.

Ostatecznie asertywność dotyczy wartości - oznacza to, że mamy żyć zgodnie z naszymi wartościami, a nie cudzymi.

Pamiętaj, że uczenie się asertywności wymaga czasu i praktyki. Nie oczekuj, że od razu w pełni zrozumiesz asertywność. Spodziewaj się wewnętrznych blokad, częstych porażek i braku opanowania. I tak jak wszystko w życiu wymaga czasu, spodziewaj się, że i ten proces będzie go wymagał. To ile zalet niesie wraz z sobą – jeśli spróbujesz stawać się asertywnym, niebawem się o tym przekonasz:

• Być asertywnym oznacza, że jesteśmy szczerzy wobec siebie, wobec własnych wartości i jesteśmy gotowi postępować zgodnie z nimi.
• Mówiąc dokładniej, asertywna komunikacja oznacza, że jesteśmy gotowi i jesteśmy w stanie wyrazić nasze pragnienia i uczucia bezpośrednio i z szacunkiem.
• Zachowanie asertywności może być trudne, ponieważ inni ludzie często reagują negatywnie, w wyniku czego możemy się bać lub czuć się nieswojo. Nauczysz się nad tym zapanować.
• Korzyści z bycia asertywnym są zbyt liczne, by je wymienić, ale niektóre z najważniejszych obejmują zwiększoną pewność siebie, mniejszy lęk i zależność, lepsze relacje i mniej niechęci do innych.

Dzięki temu poradnikowi nie tylko poczujesz się silniejszy. Nabierzesz nowej pewności siebie, która rozkwitnie we wszystkich obszarach twojego życia. Skorzystaj z tych procesów i kroków, a poznasz doskonały sposób na potwierdzenie siebie.

• Psychologia
  • Poradniki
  • 📖 Wymienię/sprzedam
  • PORADNIKI

Dodaj cytat z książki Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych