Dżozef

literatura piękna
Sine Qua Non
2018-05-09
2011-01-26

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (52) / kwiecień 2022 Marek M. Berezowski, Aleksandra Boćkowska, Sebastian Cichocki, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Kateryna Kałytko, Marta Klimowicz, Jarosław Kociszewski, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marian Misiak, Magdalena Moskal, Mateusz Roesler, Zofia Sawicka, Wasyl Stus, Marcin Wicha, Serhij Żadan
Ocena 7,0
Pismo. Magazyn... Marek M. Berezowski...
Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Tomasz Maruszewski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz, Magdalena Świerczek-Gryboś
Ocena 7,3
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...

Oficjalne recenzje i

Każdy ma swojego kozła

Link do recenzji

719 1 155

Opowieść dresiarza Grzegorza splata się z tajemniczą powieścią recytowaną w malignie przez chorego Stanisława. Twórczość Josepha Conrada odgrywa tu rolę katalizatora. Przedziwna, nieco abstrakcyjna powieść.

,,Dżozef" był zdecydowanie książką, którą potrzebowałam przeczytać. Prosty język oraz wprowadzenie ,,powieści w powieści'' sprawiły, że książkę czytało się przyjemnie i szybko. Na tym nie kończą się jednak jej atrybuty. Kolejnym z nich była postać Czwartego, z którym łatwo było mi się utożsamić - bo przecież każdy z nas ma Kozła Drewniaka, który ogranicza nasze życie strachem. Jego opowieść sprawiła, że zreflektowałam się nad swoim żywotem - pozwoliła mi zrozumieć, że lęk nie powinien determinować wszystkiego dookoła mnie.
Oprócz tego ,,Dżozef" był książką, którą wybrałam, żeby przezwyciężyć moją niechęć do polskiej literatury i zdecydowanie sprostał zadaniu.

Wczesny Małecki - pewnie bym nie poznał gdybym nie wiedział, bo pióro jakby jeszcze niezbyt pewnie w ręku trzymane. Podwórkowy język i klaustrofobiczne miejsce akcji stanowią tu zasłonę dymną. Dopiero gdy Panu Staszkowi puszczają hamulce, zaczyna być ciekawie, zaczyna być baśniowo. To chyba najbardziej rozgadana powieść Autora. Tylko czy w przypadku mistrza oszczędnego słowa jest to prędzej zarzut czy pochwała?

Niezła, jednak inne Małeckiego bardziej przypadły mi do gustu. Tutaj trochę już nie moje klimaty (wchodzimy na si-fi?), mimo to byłam ciekawa i przeczytałam do końca :)

Niestety ta ksiazka Maleckiego nie przypadla mi do gustu. Meczylam sie z nia w pewnym momencie ale doczytalam do konca.

Ależ potrzebowałem TAKIEJ książki w tej chwili! Książki, która nie tyle brutalnie wciąga w fabułę, co raczej łagodnie i przyjemnie przyciąga do siebie i otula swoim stylem, co sprawia, że tym bardziej wykorzystuje się każdą wolną chwilę, by choć trochę "ruszyć" obie opowiadane w "Dżozefie" historie naprzód. Okazuje się, że w dalszym ciągu można zacząć całą opowieść w sposób niemalże wprost z warsztatów pisania i zakończyć ją hollywoodzko oczywistym, energetycznym i entuzjastycznym happy endem, ale pomiędzy tymi dwoma obowiązkowymi punktami zawrzeć przepięknie napisaną, mądrą i przejmującą opowieść, z której zdecydowanie bardziej podobała mi się "książka w książce", czyli historia snuta przez poznanego w szpitalu starszego kolegę głównego bohatera. Nie ma szans, aby nie dać się porwać subtelnej narracji o tym, jak naszym największym wrogiem jest ten wróg, którego sami sobie stworzymy, a który potrafi przejąć nad nami i naszym życiem kontrolę, jeśli tylko mu na to pozwolimy. I będzie to trwało, póki będziemy mu wierzyć, że nic nie może tego stanu rzeczy zmienić. Przyznacie, że da się z tego stworzyć silnie inspirujący motyw, prawda? Autorowi udało się to pierwszorzędnie. Niezaprzeczalna przyjemność czytania!

Poza Horyzontem to moim zdaniem najlepsza książka Jakuba Małeckiego.

Poza Horyzontem to moim zdaniem najlepsza książka Jakuba Małeckiego.

Książka wciąga od pierwszych stron. Zachwycił mnie styl autora, przypomina mi lektury czytane w latach szkolnych, to jest jak najbardziej komplement. Powieść nawiązuje w treści do Josepha Conrada i jego twórczości.

Konstrukcja fabuły pasuje. Postaci są wielowymiarowe, podczas lektury doświadczamy przechodzącej w nich przemiany, pasują. Opowiedziana historia i jej zakończenie pasują. Zastosowane efekty specjalne pasują.

Polubiłam Grzesia, bohatera, który zarazem jest narratorem. Zadaję sobie pytanie, czy celowo autor dobrał takiego głównego bohatera? Zwłaszcza, że poczytałam opinie na LC (po przeczytaniu książki) i pojawiły się pewne do niego (w sensie Grzesia) zarzuty (moim zdaniem niesłuszne). Zatem, wracając do Grzesia, rzeczywiście swoim wyglądem wpisuje się w pewien stereotyp, ale pod powierzchownością kryje się wrażliwy, uczuciowy i uczciwy człowiek. Nie da się go nie lubić.
Pozostali towarzysze naszego bohatera także mają wiele do zaoferowania i znakomicie się uzupełniają, dogadują, w każdej z sytuacji. Ksywki nadane przez Grzesia są bezbłędne.

Przechodząc do fabuły, jest i magicznie, i boleśnie rzeczywiście.
Poza arcyciekawą historią autor przekazuje coś znacznie więcej. Wydawałoby się, co się może wydarzyć w sali szpitalnej pomiędzy zabiegami, polecam zagłębić się w lekturze.

Znalazłam coś więcej niż rozrywkę na kilka godzin, autor w powieści wzrusza, porusza i zachęca do refleksji do zadania sobie kilku ważnych pytań, myślę, że każdy znajdzie to o co chciałby zapytać siebie.

Serdecznie polecam. Przyznaję się, nie bez wstydu, że nie śledziłam plebiscytu LC na książkę roku 2021. Na autora i Dżozefa trafiłam zupełnym przypadkiem (na czytnik pobrałam od razu kilka książek). Bardzo się cieszę ze swojego odkrycia.

Parafrazując klasyka, tyle do przeczytania, a tak mało czasu.
Pozdrawiam :)

Przeczytana dzięki poleceniu ojca Szustaka
Tutaj niestety nie byłem zachwycony. Moim zdaniem lekko odklejona książka, mocno odstawająca od pozostałych, na wysokim poziomie książek autora...

Przeczytana dzięki poleceniu ojca Szustaka

Każda historia Jakuba jest inna, każda wciągająca, kazda warta poznania.

Każda historia Jakuba jest inna, każda wciągająca, kazda warta poznania.