Lapończycy. Zarys historii kultury

Okładka książki Lapończycy. Zarys historii kultury Ernst Manker, Ørnulv Vorren
Okładka książki Lapończycy. Zarys historii kultury
Ernst MankerØrnulv Vorren Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Samekulturen. En kulturhistorisk oversikt
Państwowy Instytut Wydawniczy
1980-01-01
1980-01-01
Tadeusz Adrian Malanowski
Lapończycy historia kultury kultura Saamowie Laponia Skandynawia ludy ugrofińskie ludy uralskie historia Skandynawii historia Europy etnografia etnologia

Podobnie jak przedmówca - i ja sięgnąłem po tę pozycję w zimowe dni, by poczuć jeszcze większą "immersję". Niemniej dla mnie ta pozycja jest pewnym rozczarowaniem, ale głównie przez wzgląd na czasy w jakich powstała. Zdjęcia są czarnobiałe i niewyraźne - za nic nie oddają piękna dalekiej Laponii. Ryciny mało czytelne. Na pewno też współczesny autor podszedłby do tematu nieco inaczej, inny byłby warsztat, język, pojawiłyby się pewnie jakieś wywiady, więcej relacji czy poruszania tematów trudnych (bo i kraje Skandynawskie mają wiele na sumieniu w kwestii tłamszenia tożsamości Saamów). Cóż, jedna z tych pozycji która nie przetrwała próby czasu, choć merytorycznie jest OK.

Interesująca propozycja na zimowe dni. Język przystępny jak w dobrej pozycji popularnonaukowej, dodatkowo są zdjęcia i rysunki.

• Cywilizacje
  • O Skandynawii i o krajach nordyckich