Joan. VIII 1-12

Okładka książki Joan. VIII 1-12 Maria Rodziewiczówna
Okładka książki Joan. VIII 1-12
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 22) literatura piękna
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 22)
Edipresse
2013-06-10
1987-01-01
maria rodziewiczówna joan VIII dziecko

Następna świetna powieść Marii Rodziewiczówny.Ukazany świat pełen obłudy,gdzie dobroć jest źle postrzegana.Książka daje do myślenia,a takie lubię.Polecam.

Książka od samego początku niezwykle zaskakująca, intrygująca, nie można się od niej oderwać, a opisana historia na długi czas, jeśli nie na zawsze, pozostaje w pamięci tych, którzy po nią sięgnęli. Osobiście oceniam ją bardzo wysoko nie tylko dlatego, że jestem wielbicielką twórczości Marii Rodziewiczówny, ale przede wszystkim dlatego, iż książka pozostawiła trwały ślad w mojej pamięci, mimo że przeczytałam ją 4 lata temu. Historia tak naprawdę bardzo aktualna, dająca odnieść się do naszych czasów, świadcząca o ogromnym kunszcie Rodziewiczówny, uważam, że jest to jedna z najlepszych pozycji w jej twórczości, choć zdaje się, że nieco zapomniana. Nie sposób nie wspomnieć o symbolicznym tytule, który idealnie wpisuje się w treść; choć na początku wydaje się nie mieć nic wspólnego z ideą książki, tak naprawdę w trakcie czytania okazuje się być jej odzwierciedleniem. Cieszę się, iż miałam okazję zetknąć się z tą powieścią i polecam ją każdemu, kto odnajduje się w tego typu powieściach.

Jednak nazwisko Rodziewiczówna to marka sama w sobie. Postacie tej powieści są tak prawdziwe, że aż przejmuje to lękiem. To wręcz archetypy. Życie straszne napiętnowane przeszłością rodziny, niezależne od dobrego serca i życie swawolne, rozrzutne, bo pochodzenie i majątek pozwalają. Wszystko zależne od pieniędzy i urodzenia. Straszne, bo prawdziwe.

Bardzo dobre studium polskiego społeczeństwa okresu pozytywizmu.

Bardzo dobre studium polskiego społeczeństwa okresu pozytywizmu.

Porażająca ciężarem i depresyjna.
Nie mogłam się od niej oderwać, przeczytałam ją jednym rzutem, wciąż pełna nadziei na szczęśliwe zakończenie dla Mańki Gedrasówny.
Lustrzane niemal odbicie losów dwóch Marii i gorzkie ich na końcowej karcie książki podsumowanie czynią z tej powieści tragiczny manifest.

Porażająca ciężarem i depresyjna.

Nie jest może doskonała, momentami przesadnie dramatyczna, ale niewątpliwie warta przeczytania. Ironiczna, pełna trafnych spostrzeżeń, pokazuje niesprawiedliwość społeczną, głupotę, nędzę i próżniactwo, rozpustę i zbydlęcenie. Odsłania mechanizmy, które wypychały dziewczęta na ulicę i udowadnia, że problem nie tkwił tylko w nich.
Autorka przedstawiła społeczeństwo ciemne, zajadłe i obłudne, które nie waha się gubić ofiar, a sprawców ich nieszczęść hołubi. Takie które własnej winy nie dostrzega, ale chętnie widzi ją u najsłabszych.
Rozbawił mnie opis na okładce: "Polska Jane Austen"! Wyszło z tego pomieszanie z poplątaniem. Obawiam się, że Austen, autorka lekkich opowiastek o flirtach ubogich szlachcianek, których cnota zwycięża wszelkie przeciwności i łapią bogatego męża, nigdy nie wspomniałaby wprost o nieślubnych dzieciach, prostytucji, głodzie, handlu żywym towarem, mordach... Jeśli już szukamy podobieństw, podnoszone tu problemy społeczne, przypominają raczej tematykę Nędzników...

Autorka przedstawiła społeczeństwo ciemne,...

1931

Depresyjna, ciemna, ciężka. Napisana tak, że nie sposób się oderwać: od pierwszych stron wiąże czytelnika i kalekiego bohatera, budując portret psychologiczny Gedrasa, uwiarygadniając jego czyn.

Można by powiedzieć o tej powieści, że jest straszna. Ale to tylko fikcja. Naprawdę straszna jest świadomość faktu, iż historie podobne do opisanej przez Rodziewiczównę działy się (dzieją?) codziennie i nie wzbudzały żadnej refleksji, żadnego współczucia.

To nie romans - choć przecież niejeden został tu opisany, ale przyczynek do dyskusji o moralnej kondycji społeczeństwa.

Ksiązka pokazująca realia z przełomu i początku XX wieku.Opisy sa bardzo trafne,pozbawione fałszu.Niesprawiedliwość wobec kobiet, niesprawiedliwość klasowa. Pozycja przejmująca, dająca do myślenia, poruszająca.

Książka na wskroś smutna, pełna biedy, głodu, brudu, ciemności.... Pełna niesprawiedliwości, głupoty, fałszu.
Wśród tłumów arystokracji, "panów", kilka jednostek wrażliwych, dobrych, kochających, nie ma szans na przeżycie.
Cytat z książki mówi wszystko:
"Kiedyś podobna jej znalazła się na sądzie, ale to daleko stąd było, w Judei, i stanęła przed sędzią, który zabronił jej kamienować, ale to dawno było, a sędzia był Bogiem, Miłością! Odtąd nie powtórzyło się już na świecie, a kamienie trwają, stały się symbolem cnoty, gdy spadają na głowę jawnogrzesznicy; występku, gdy miażdżą uwodziciela."
Ot, taka moralność ludzka była. Kobieta, czy uwiedziona, czy zgwałcona, czy prostytutka, do jednego worka wrzucana była, z napisem "pereat".

Cytat z książki mówi wszystko:

Wzruszająca książka o sile ludzkiej miłości mimo przeciwstawności okrutnego losu.

• Maria Rodziewiczówna
  • Klasyka