rozwińzwiń

Czy wolna wola jest wolna? Kompatybilizm na tle badań interdyscyplinarnych

Okładka książki Czy wolna wola jest wolna? Kompatybilizm na tle badań interdyscyplinarnych Józef Bremer SJ
Okładka książki Czy wolna wola jest wolna? Kompatybilizm na tle badań interdyscyplinarnych
Józef Bremer SJ Wydawnictwo: WAM Seria: Myśl Filozoficzna WAM filozofia, etyka
396 str. 6 godz. 36 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Myśl Filozoficzna WAM
Wydawnictwo:
WAM
Data wydania:
2013-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-04-01
Liczba stron:
396
Czas czytania
6 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377678121
Tagi:
Filozofia wolna wola woluntaryzm determinizm libertarianizm kompatybilizm
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Racjonalizm – krytycyzm – ścisłość. Prace dedykowane Profesorowi Adamowi Jonkiszowi z okazji 70. rocznicy urodzin Józef Bremer SJ, Anna Brożek, Piotr Duchliński, Jacek Juliusz Jadacki, Robert Janusz, Kazimierz Jodkowski, Adam Jonkisz, Jakub Jonkisz, Jolanta Koszteyn, Bogdan Lisiak, Piotr Stanisław Mazur, Zbysław Muszyński, Adam Olech, Krzysztof Piekarski, Jacek Poznański SJ, Jakub Pruś, Marek Rembierz, Wojciech Sady, Urszula Szuścik, Ryszard Wiśniewski, Jacek Wojtysiak, Jan Woleński
Ocena 0,0
Racjonalizm – ... Józef Bremer SJ, An...
Okładka książki Humanistyka współczesna Beata Bigaj-Zwonek, Bogusława Bodzioch-Bryła, Józef Bremer SJ, Anna Bugajska, Łukasz Burkiewicz, Tomasz Dekert, Aneta Drabek, Piotr Duchliński, Andrzej Gielarowski, Michał Gierycz, Edyta Koncewicz-Dziduch, Agnieszka Łukaszewska, Agnieszka Ogonowska, Adam Regiewicz, Józef Maria Ruszar, Danuta Smołucha, Magdalena Szpunar, Leszek Zinkow, Artur Żywiołek
Ocena 0,0
Humanistyka ws... Beata Bigaj-Zwonek,...
Okładka książki Topografie poezji Georga Trakla Józef Bremer SJ, Marek Karwala, Jadwiga Kita-Huber, Maria Kłańska, Krzysztof Maćkowski, Janusz Mika
Ocena 10,0
Topografie poe... Józef Bremer SJ, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
114
8

Na półkach:

Przeczytałem te książkę już prawie dwa lata temu, ale widząc opinie jednego pana jaka się tutaj pojawiła, poczułem potrzebę wypowiedzenia się o niej teraz. Przede wszystkim, wbrew tej opinii, ks. prof. Bremer będąc księdzem nie jest fanatykiem religijnym, a w książkach które pisze o filozofii nie da się znaleźć nawet śladu jego prywatnej religijności. Emanuje za to ogromną wiedzą z zakresu filozofii umysłu i logiki. Wydawnictwo WAM z serią ,,myśl filozoficzna'' moim zdaniem wykonało świetną pracę, która owocowała tą i wieloma innymi bardzo wartościowymi książkami.

Przechodząc do samej książki, na naszym rynku jest stosunkowo niewiele monografii poświęconych wolnej woli. Jednak z tych nielicznych, moim zdaniem ta jest najlepsza. Prof. Bremer przedstawia zarówno historyczny kontekst jak i współczesne próby rozwiązania sporu o istnienie wolnej woli. Ksiądz profesor, jak na logika przystało, pisze w sposób bardzo rzeczowy, bez specjalnych ubarwień stylistycznych, przez co książka ma typowo podręcznikowy charakter.

Publikacja podzielona jest na część filozoficzną i naukową (w sensie nauk szczegółowych). W części filozoficznej, niezwykle zwięzłym i bardzo ścisłym językiem autor przedstawia różne stanowiska, argumenty i wspomniane wyżej historyczne tło sporu.

Szczególnie warta uwagi jest część naukowa, w której przywoływane są liczne badania neuronauk, ich interpretacje i krytyczna ocena. Ilość przeanalizowanych przez prof. Bremera badań, opinii naukowych i artykułów jest niesamowita. Mi osobiście momentami trudno było zrozumieć wszystko co znalazło się w tej części, jednak wynika to raczej z trudności tematu, a nie ze stylu pisania autora.

Do książki (a raczej do jej fragmentów) w trakcie swoich studiów kilka razy wracałem. Powoływałem się na nią w swoich pracach zaliczeniowych i szukałem (bardzo skutecznie) źródeł do dalszego drążenia bardziej szczegółowych tematów. Jak mniemam, książka napisana w formie podręcznika, takie właśnie zadanie powinna spełniać.

Dla ludzi którzy są zainteresowani dalszymi badaniami nad wolną wolą, muszę podkreślić jeden minus; Ks. prof. Bremer nieco nijak potraktował inkompatybilizm, bardzo popularny współcześnie wśród filozofów analitycznych, co niestety stanowi duży problem tej książki. Uważam że warto ją z tego powodu uzupełnić książką dr. Jacka Jarockiego ,,Świadomość, wolna wola, jaźń.'', która szerzej omawia poglądy Galena Strawsona, jednego z czołowych przedstawicieli tego poglądu.

Niemniej, książkę uważam za jedną z bardziej wartościowych monografii poświęconych wolnej woli. Jest niezwykle rzeczowa i starannie przygotowana. Każdy badacz zainteresowany tematem powinien zaprzyjaźnić się z publikacją prof. Bremera.

Przeczytałem te książkę już prawie dwa lata temu, ale widząc opinie jednego pana jaka się tutaj pojawiła, poczułem potrzebę wypowiedzenia się o niej teraz. Przede wszystkim, wbrew tej opinii, ks. prof. Bremer będąc księdzem nie jest fanatykiem religijnym, a w książkach które pisze o filozofii nie da się znaleźć nawet śladu jego prywatnej religijności. Emanuje za to ogromną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    49
  • Posiadam
    9
  • Przeczytane
    6
  • Filozofia
    4
  • Psychologia
    1
  • Naukowa/ Popularnonaukowa/Opracowanie
    1
  • 2020
    1
  • (o)magija/psychologia/filozofia
    1
  • Poszukac
    1
  • Zielony
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czy wolna wola jest wolna? Kompatybilizm na tle badań interdyscyplinarnych


Podobne książki

Przeczytaj także