Dziewczęta z "Parasola"

Okładka książki Dziewczęta z
Okładka książki Dziewczęta z
Danuta Kaczyńska Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Wiesław R. Kufirski powieść historyczna
powieść historyczna
Oficyna Wydawnicza Wiesław R. Kufirski
1993-01-01
1993-01-01
powstanie warszawskie Parasol Szare Szeregi sanitariuszki łączniczki

Bardzo poruszająca lektura. Trudno w to wszystko uwierzyć: ile przeszli ci młodzi ludzie, ich rodziny, to miasto. Ile żyć odeszło w zapomnieniu, abyśmy my dziś mogli być tu, gdzie jesteśmy....
Ogromna wdzięczność i wzruszenie.

Ogromna wdzięczność i wzruszenie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka chyba zapomniana i niedoceniona, a przecież świetnie wpisuje się w popularny ostatnio nurt wojennych wspomnień i opowieści o niepokornych kobietach.

Materiały do "Dziewcząt z Parasola" autorka zbierała kilkanaście lat, co jest godne podziwu tym bardziej, że robiła to w latach 70. i 80. minionego wieku, a więc nie mogła liczyć na pomoc internetu i bogatej bibliografii. Mało tego, w czasach komuny napotykała trudności, o jakich dzisiejsi biografowie nawet nie myślą - wiele byłych konspiratorek wciąż bało się zdradzać swoją akowską przeszłość i udział w Powstaniu Warszawskim.

Tytaniczna praca Danuty Kaczyńskiej przyniosła wspaniałe efekty - powstała książka opisująca szczegółowo wojenną codzienności tytułowych bohaterek, ich kolegów, przyjaciół, rodzin.
Dużo tu informacji o najbardziej znanych akcjach, ale i o zapomnianych dokonaniach, o bohaterstwie, ale i o strachu, o pierwszych miłościach i przyjaźniach, które nieraz przetrwały wiele dziesięcioleci.

Bohaterkami "Dziewcząt..." są nie tylko kobiety, które przeżyły wojnę i podzieliły się z autorką wspomnieniami. Dzięki ich opowieściom udało się ocalić pamięć także o tych, które nie miały tyle szczęścia i zginęły.

Oprócz wojennych zdarzeń mamy tu opowieści o pierwszych latach "wolności", która dla akowców nie istniała nawet na papierze. Szczególnie dramatyczne są historie ludzi, którym udało się przetrwać koszmar okupacji tylko po to, by trafić potem do stalinowskich kazamatów.

Bohaterki książki Kaczyńskiej trwale zapisują się w pamięci czytelnika. To nie tylko odważne łączniczki, żołnierki, sanitariuszki, ale także zwykłe dziewczyny, marzące o wielkiej miłości, ciepłym domu, podróżach, studiach, przygodach... Pod tym względem są nam szczególnie bliskie, wzruszają i budzą wiele emocji, czasem rozbawiają, częściej jednak skłaniają do refleksji.

Autorce udało się napisać książkę nietuzinkową, popartą wieloma reporterskimi badaniami i własnymi doświadczeniami wojennymi.
To idealna lektura dla tych, którzy interesują się historią i czują niedosyt po przeczytaniu "Dziewczyn z Powstania" i podobnych tytułów.

• II wojna światowa
  • Audiobooki
  • Reportaż/Biografia

Dodaj cytat z książki Dziewczęta z "Parasola"