Sześć dni w Tatrach

Tytus Chałubiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Seria Tatrzańska literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
tatry wycieczka góry
literatura piękna
Seria Tatrzańska
tatry wycieczka góry

Długo zastanawiałem się, co jest w tej książce takiego niezwykłego i wciąż nie wiem. Ta, licząca sobie ok. 100 stron, historyjka zapoczątkowała wielką modę na góralszczyznę, która trwa do dnia dzisiejszego. Jej autor w najśmielszych snach nie przypuszczał zapewne, że dzięki niemu. jego "wycieczce bez programu" i staraniom nieróżniące się od innych wioszczyn Zakopane stanie...

Nie rozumiem tych, co piszą tu, że "o zgrozo!" takie wycieczki, że to nie do pomyślenia tak hałasować i taką rozbrykaną gromadą po Tatrach chodzić. Obawiam się, że ci "czytelnicy" nie ogarniają, że to były inne czasy i inni ludzie - fantastyczni, prawdziwi, z ogniem w oczach, muzyką w sercach i ogromną miłością do gór - naszych, polskich, pięknych gór.
Ja, bez słodzenia,...

Wg zapisów historycznych „Sześć dni w Tatrach” to jedyny literacki utwór Chałubińskiego. A szkoda, bo autor – lekarz i badacz, współtwórca Towarzystwa Tatrzańskiego, miał całkiem niezłe zacięcie pisarskie.
„Zorganizowałem sobie wycieczkę bez programu by przeżyć kilka dni w górach” rzekł Chałubiński. I wyruszył z wesołą kompanią górali, a czytelnik wraz z nimi. Lekko,...

Książka bez wątpienia ma ogromną wartość historyczną.Natomiast czy wędrowanie po Tatrach z tak hałaśliwą świtą nie jest czymś nagannym?Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Dyskusje

• Góry