Elementy filozofii przyrody

Okładka książki Elementy filozofii przyrody Michał Heller, Tadeusz Pabjan
Okładka książki Elementy filozofii przyrody
Michał HellerTadeusz Pabjan Wydawnictwo: Copernicus Center Press filozofia, etyka
filozofia, etyka
Copernicus Center Press
2014-01-01
2014-01-01

Bardzo solidny przegląd podstawowych pojęć filozoficznych, którymi posługują się nauki ścisłe: przestrzeń i czas, materia, Kosmos, życie.

Pozwala zgromadzić podstawowe informacje na ten temat – prawdziwy elementarz tego, na co się mówi „science literacy”. Polecam wszystkim humanistom. Tu można zdobyć rzetelne informacje o tym, co mówi szczególna teoria względności, co mówi fizyka cząstek o budowie Wszechświata, co mówi kosmologia o jego pochodzeniu, a co biologia mówi o naturze, o rozwoju i o pochodzeniu życia.

Jednocześnie to niezbędnik tego, co można by nazwać „philosophical literacy”. Polecam jako odtrutkę wszystkim zaciśniętym głowom, które naiwnie myślą, że filozofia to gdybanie o sensie życia, które przestało być potrzebne wraz z powstaniem nowożytnej nauki. Ta pozycja otwiera oczy na otwarte problemy związane z pozornie łatwymi tematami.

Tutaj są np. przedstawione różne interpretacje przestrzeni i czasu (substancjalna Newtona i relacyjna Leibniza). Mi ta książka otworzyła oczy na otwarty fizyczny, a nie tylko filozoficzny problem z asymetrią czasową: skąd się bierze. Dwie różne interpretacje nazywam słabą i silną strzałką czasu, choć to określenie nie pada chyba w tekście. To rzuciło nowe światło na spory Hawkinga z Penrose’em, o których czytałem u Wojciecha Grygiela.

Przy szczególnej teorii względności podane są oryginalne, rzadko podawane informacje o (rzekomych) powiązaniach z kantyzmem i o (autentycznych) powiązaniach z operacjonizmem noblisty Petera Bridgmana. O tym ostatnim usłyszałem tam pierwszy raz i zainteresowałem się jego myślą. Jest wspomniany też u Tatarkiewicza i na Stanford Encyclopedia of Philosophy jako jedno z głównych źródeł inspiracji dla Koła Wiedeńskiego obok Ernsta Macha.

Końcowy rozdział o życiu bardzo starannie podaje ogólne problemy biologii jak sama definicja życia, jego istota (mechanicyzm, redukcjonizm, witalizm, emergencja),rozwój (lamarkizm, darwinizm) i pochodzenie (abiogeneza, panspermia). Na bardziej szczegółowe kwestie jak problem ze zdefiniowaniem gatunku, zasady doboru naturalnego czy genu nie ma już miejsca, ale trudno tego oczekiwać.

To książka-most, która zasłużenie doczekała się już 5. wydania na przestrzeni ostatnich 30 lat. Tak jak pisałem: polecam ten niezbędnik i humanistom, i ścisłowcom, na różnym etapie edukacji (od szkoły średniej przez studia po pracę naukową). Mogę powiedzieć, że to jedna z najlepszych i najbardziej konkretnych pozycji wśród ponad 20 książek filozoficznych Hellera.

Doskonała jak wszystkie książki prof. Hellera. Zadziwiające jak błyskotliwie łączy filozofię, fizykę, matematykę a nawet teologię.

• Filozofia
  • Nauka
  • Fizyka i astronomia
  • Zakupione
  • 2017

Dodaj cytat z książki Elementy filozofii przyrody