Kraina ślepców

Okładka książki Kraina ślepców
Herbert George Wells Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Klasyka literatury angielskiej fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Klasyka literatury angielskiej
Wydawnictwo CM
2018-05-30
2018-05-30
kraina ślepców herbert george wells

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Ciekawa koncepcja, pomysł wart rozwinięcia w formie pełnej powieści. " Otwiera oczy" na to co ukryte przed osobami zdrowymi.

Interesująca perspektywa.

Interesująca perspektywa.

Ciekawa koncepcja. Jednooki wśród ślepców jeszcze większym ślepcem.

Ciekawa koncepcja. Jednooki wśród ślepców jeszcze większym ślepcem.

Czytałem jedynie "Krainę ślepców" w oryginalnej wersji. Świat według przedstawicieli populacji niewidomej od wielu pokoleń to intrygujący pomysł. Autor dość dobrze uchwycił różnice w percepcji widzących i pozbawionych wzroku. Mam jednak wrażenie, że potencjał kryjący się w tym motywie umożliwia zbudowanie o wiele ciekawszej historii: bardziej rozbudowanej, trzymającej w napięciu, a przede wszystkim w większym stopniu uwypuklającej wspomniane odmienności. Poznałem również finał rozszerzonej wersji, prezentowanej prawdopodobnie w niniejszym wydaniu. Moje spojrzenie na całe opowiadanie nie uległo przez to zmianie. Dopisanie bardziej szczęśliwego, a jednocześnie nieco sztampowego zakończenia, nie oddala przedstawionych przeze mnie zarzutów.

W moim wydaniu książki ( prawdopodobnie z lat 20 lub 30? ) na ten zbiór składało się 6 opowiadań w tym tytułowa kraina ślepców. Jak można nie docenić prekursora współczesnej SF?

Na półkach: , , , ,

"Kraina ślepców"to zestaw trzech opowiadań Herberta George’a Wellsa,w skład którego wchodzi : "Kraina ślepców","Niewidzialny człowiek" i zdecydowanie najlepsze opowiadanie -"Wehikuł czasu". Opowiadanie pierwsze ,ukazuje nam wędrowca,który pokonując góry ,trafia w dolinę ,zamieszkaną przez plemię istot niewidomych od urodzenia,istot ,dla których takie pojęcia jak światło,gwiazdy na niebie czy kolory ,nie mają żadnego znaczenia ,nie istnieją nawet w ich języku,co wprowadza wiele zamieszania i generuje konflikty w relacjach: przybysza z tubylcami .Drugie opowiadanie przedstawia nam naukowca ,prowadzącego doświadczenia mające na celu zapewnienie mu niewidzialności,co prowadzi w konsekwencji do wielu zaskakujących i zabawnych sytuacji.Trzecie opowiadanie ,moim zdaniem najlepsze,w którym młody naukowiec konstruuje wehikuł ,pozwalający mu podróżować w czasie.Podczas swej wędrówki,przenosząc się o setki tysięcy,a nawet miliony lat,balansuje na krawędzi życia i śmierci napotykając -łagodne plemię Elojów i mroczne ,mordercze plemię Morloków. Opowiadania Herberta George’a Wellsa spowija mgiełka,a nawet kompletna mgła- tajemniczości i niezwykłości,wszystko zaś skąpane jest w baśniowej aurze i opowiedziane w znakomity sposób.Polecam.

Pierwsze opowiadanie - tytułowe - rewelacja. Jedno z lepszych opowiadań fantasy, jakie czytałem.

Dodaj cytat z książki Kraina ślepców