Tora

Austeria
2006-01-01
2006-01-01
Izaak Cylkow

"Tora" zawiera starożytny mit założycielski narodu izraelskiego, nieznanego autorstwa. Opowieść składa się z pięciu ksiąg. Księga pierwsza opisuje stworzenie świata i człowieka przez boga nazywanego Wiekuistym, przedstawia podział ludzkości na różne narody oraz opisuje dzieje patriarchów narodu izraelskiego. Księga druga opisuje przymierze, jakie zawiera Wiekuisty z Izraelitami. Mają oni czcić jego imię oraz przestrzegać ustanowionych przez niego praw, za co ma ich spotkać pomyślność w obiecanej im przez Wiekuistego ziemi Kanaan. Księga trzecia opisuje ustanowienie kasty kapłańskiej, której obowiązkiem jest spełnianie ofiar Wiekuistemu i dbanie o praworządność narodu. Księga czwarta przedstawia podróży Izraelitów do ziemi obiecanej. W końcu, księga piąta, zawiera podsumowanie ustanowionych praw i przepowiada dalsze losy narodu izraelskiego.

Pod względem fabuły "Tora" nie ma za wiele do zaoferowania. Jest ona napisana w trybie sprawozdawczym, a opisy wydarzeń stanowi niewielką część całej jej objętości. Pozostaje jednak ona natomiast bardzo interesującym dokumentem historycznym oraz kulturowym. Historycznym bynajmniej nie dlatego, że opowiada ona prawdziwe zdarzenia, ale dlatego, że przedstawia realne legendy, obrzędy religijne i prawa historycznego narodu. Co do kwestii kulturowej, sprawa jest oczywista, wpływ tych pism na kulturę światową jest nie do przecenienia. Lektura ciężka, ale warta zachodu.

• Starożytność
  • Iudaica