Złota legenda

Okładka książki Złota legenda Jakub de Voragine
Okładka książki Złota legenda
Jakub de Voragine Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] religia
religia
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
Legenda aurea
Zielona Sowa
2003-01-01
1983-01-01
Leopold Staff
hagiografia święci błogosławieni legenda literatura włosko-łacińska biografie

Pasjonująca wyprawa w głąb średniowiecznej religijności, z jej potrzebą cudowności. Marian Plezia dostrzega w tym wyróżniający średniowiecze sposób wyrażania religijności. Ale czy współcześnie również tak nie jest, czy ludzie dalej nie szukają dowodów, dających pewność, tam gdzie chodzi o wiarę? Czy ta mentalność jest aż tak odległa, od powszechnego dziś wzorca religijności? Chyba nie.
Poza tym: świetny wstęp Marian Plezi, solidnie opracowana, przybliżająca realia wieków średnich.

"Złota legenda" to tak naprawdę nie legenda w obecnym znaczeniu tego słowa, lecz zbiór opowieści o chrześcijańskich świętych, ich życiu, ale i także cudów, jakie czynili już po śmierci. Dzieło powstało w drugiej połowie XIII wieku dzięki pracy włoskiego dominikanina Jakuba de Voragine. Nie jest to, jak można się domyślać, dzieło historyczne, lecz hagiograficzne, z typowym dla średniowiecza przesłaniem. Miało stanowić pomoc dla różnego rodzaju duchownych i zakonników, którzy głosili Słowo Boże poprzez ukazywanie prostemu ludowi, choć nie tylko, stosownych postaw i zasad moralnych na przykładzie życia i działalności konkretnego świętego. Poznajemy w nim zatem życia świętych z całym bogactwem średniowiecznych wyobrażeń, fantastycznych stworzeń i niezwykłych, wręcz niemożliwych zdarzeń. Tak więc na opisane historie należy patrzeć z przymrużeniem oka, nie oznacza to jednak, że książka ta pod względem historycznym jest zupełnie bezwartościowa. Pokazuje nam bowiem w doskonały sposób mentalność ludzi średniowiecza.

Polski przekład "Złotej legendy" nie stanowi całości dzieła, lecz jedynie spory wybór (prawie 700 stron) z oryginalnego łacińskiego utworu. Dodatkowo w charakterze uzupełnienia dodano kilka legend dotyczących polskich świętych. Dzieło zostało zaopatrzone w obszerny wstęp, interesujące przypisy i bibliografię. W moim mniemaniu stanowi zarówno dzieło o wartości historycznej, jak i artystycznej, lecz stanowić może także bazę dla powieści fantasy.

[Dotyczy wydania z Instytutu Wydawiczego Pax, względnie Prószyńskiego, w tłumaczeniu Janiny Pleziowej] Bardzo bogaty wybór tekstów ze Złotej Legendy. [ciekawostka: w czasach powstania dzieła, słowo legenda, od czasownika legere--czytać oznaczało po prostu "tekst do czytania", bez nacechowania fantastycznego]. Książka ma ponad 600 stron, znacznie więcej niż wydanie z Zielonej Sowy.
Ponieważ interesuje mnie na poziomie amatorskim malarstwo, był to świetny materiał umożliwiający zrozumienie scen religijnych i ich "ikonografii".
Ciekawe same w sobie są z perspektywy współczesnego czytelnika "fantastyczne" fragmenty takie, jak chociażby walka św Piotra i Pawła z czarnoksiężnikiem Szymonem, a także przekonania religijne średniowiecza, gdzie najwyższym zaszczytem okazuje się odebranie Palmy Męczeństwa i głęboka asceza wobec świata. W książce swoje miejsce znalazły także żywoty takich postaci jak Herod czy Mahomet
Materiał uzupełniony jest legendami o polskich świętych, m.in o św. Wojciechu, który wydłużył okres wielkiego postu, ale który też, ku mojemu zaskoczeniu szybko poddawał się w przypadku problemów z głoszeniem wiary.
Bardzo wartościowa książka, polecam.

Czytałem w kontekście angelologicznym. Wprost jest tu powiedziane o aniołach niewiele, ale implikacje były interesujące.

• Klasyka
  • Chrześcijaństwo
  • Polonistyka

Dodaj cytat z książki Złota legenda